Revolučný posun: Porsche Cayenne Diesel

Streda, 31 december 2008

Porsche nakoniec podľahlo a dalo nafte zelenú. Od februára 2009 bude tento výrobca športových automobilov ponúkať svoje SUV Cayenne aj s naftovým motorom. Rozšíri tak ponuku pohonných agregátov používaných v tomto športovom terénnom automobile.

Porsche Cayenne Diesel

Impulzom k tomuto kroku boli okrem veľkého záujmu o naftové pohony aj zákonné zmeny emisných limitov hlavne v európskych krajinách. Okrem toho aj skutočnosť, že sa Porsche stalo vlastníkom podielu v koncerne Volkswagen, ktorý celosvetovo patrí k najväčším výrobcom moderných naftových motorov pre osobné automobily, čo otvorilo nové možnosti nákupu týchto pohonných agregátov.

Porsche Cayenne Diesel

Porsche vybaví model Cayenne trojlitrovým prepĺňaným motorom V6 s výkonom 240 koní, ktorý dodá dcérsky podnik Audi. Priemerná spotreba naftového Porsche Cayenne bude 9,3 litra na 100 kilometrov, pričom emisie CO2 budú na úrovni 244 g/km. Spontánne reakcie a vysoký krútiaci moment priamo predurčujú tento moderný pohonný agregát na použitie v športovom terénnom vozidle Cayenne. Okrem toho ponúka mohutný krútiaci moment s maximom na hranici 550 Nm vynikajúcu športovú dynamiku a suverenitu, vďaka čomu sprostredkúva radosť z jazdy typickú pre vozidlá značky Porsche.

Porsche Cayenne Diesel

Nový model Cayenne bude nemecký výrobca ponúkať na predaj najskôr v Európe. Uvedenie na trhy ďalších krajín sa pripravuje. Porsche je presvedčené, že úsporný prepĺňaný naftový agregát zabezpečí modelu Cayenne dobrú predajnosť aj v budúcnosti. V uplynulom hospodárskom roku 2007/2008 sa predalo 45 478 vozidiel modelovej rady Cayenne, ktorá v súčasnosti zahŕňa päť rôznych modelov. Uvedením naftového modelu pokračuje Porsche v ofenzíve smerujúcej k dôslednému znižovaniu spotreby paliva.

Porsche Cayenne Diesel

Nový Cayenne s naftovým motorom bude v predaji od februára 2009. Sériovo bude vybavený osvedčenou automatickou prevodovkou Tiptronic-S a jeho predbežná základná cena bude 47 250 Eur, teda 1 423 453 SK.

Spoločnosť Porsche pracuje aj na modeli Cayenne, ktorý bude vybavený hybridným pohonom a spotrebou nižšou ako 9 litrov paliva na 100 kilometrov. Na trh má tento model prísť koncom tohto desaťročia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Porsche
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.