Rinspeed Dock + Go Concept: batoh navyše

Utorok, 21 február 2012

Švajčiarsky konštruktér Frank M. Rinderknecht pripravil ako každoročne aj pre nadchádzajúci ženevský autosalón ďalší svoj tromf. Tentoraz sa zameral na Smart fortwo a na spôsob ako zväčšiť jeho malý priestor na batožiny a dojazd elektrického Smarta. Najnovší výtvor jeho "stvoriteľ" pomenoval Rinspeed Dock + Go Concept.

Rinspeed-Dock-Go-Concept
Výtvorom z dielne Franka Rinderchnechta nikdy nechýbala kreativita a fantázia

Modely švajčiarskeho konštruktéra budia v Ženeve každoročne mimoriadnu pozornosť. Tak u odbornej verejnosti ako aj u bežných návštevníkoch. Zaujímavým bol napríklad pred pár rokmi vystavovaný koncept sQuba, ktorý okrem jazdy po ceste vedel aj plávať i potápať sa. Iný model, E2 Abarth, predstavený v roku 2007, jazdil na rozdiel od sQuba len v dvoch režimoch – pri úspornom s výkonom 60 koní spotrebovával len 4 litre benzínu na sto kilometrov a pri "ostrom" mal až 160 koní pri spotrebe 7 l/100 km.

Tento rok predstaví Švajčiar tiež zaujímavý model. Rinspeed Dock + Go Concept je na báze dvojmiestneho elektrického Smartu fortwo. Zámerom konštruktéra je vytvoriť a pridať malému smartu "batoh na kolieskach" a zväčšiť tak jeho priestor na prevoz batožín. Inou alternatívou je jednoduché pripojenie "dokovacej" stanice, pripojiť ďalšie batérie a predĺžiť dojazd elektrického smartu.

Smart s tromi nápravami vyzerá možno trošku divne, môže byť však veľmi užitočný a využiteľný podľa momentálnych potrieb užívateľa. Podľa samotného konštruktéra najnovší Rinspeed je skvelé auto, vhodné aj na podnikanie, napríklad na rozvoz pizze s ohrievaním. Alebo vraj aj na kempovanie, ale aj na jazdu po diaľnici.

Okrem zväčšenia priestoru pre batožiny môže koncept predĺžiť svoj dojazd elektrického vozidla pomocou pridaných batérií, spaľovacieho motora s generátorom alebo v budúcnosti palivových článkov. Keď užívateľ nepotrebuje väčší priestor či dlhší dojazd, môže prídavný modul odstaviť v garáži.

Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.