Rinspeed Dock + Go Concept: batoh navyše

Utorok, 21 február 2012

Švajčiarsky konštruktér Frank M. Rinderknecht pripravil ako každoročne aj pre nadchádzajúci ženevský autosalón ďalší svoj tromf. Tentoraz sa zameral na Smart fortwo a na spôsob ako zväčšiť jeho malý priestor na batožiny a dojazd elektrického Smarta. Najnovší výtvor jeho "stvoriteľ" pomenoval Rinspeed Dock + Go Concept.

Rinspeed-Dock-Go-Concept
Výtvorom z dielne Franka Rinderchnechta nikdy nechýbala kreativita a fantázia

Modely švajčiarskeho konštruktéra budia v Ženeve každoročne mimoriadnu pozornosť. Tak u odbornej verejnosti ako aj u bežných návštevníkoch. Zaujímavým bol napríklad pred pár rokmi vystavovaný koncept sQuba, ktorý okrem jazdy po ceste vedel aj plávať i potápať sa. Iný model, E2 Abarth, predstavený v roku 2007, jazdil na rozdiel od sQuba len v dvoch režimoch – pri úspornom s výkonom 60 koní spotrebovával len 4 litre benzínu na sto kilometrov a pri "ostrom" mal až 160 koní pri spotrebe 7 l/100 km.

Tento rok predstaví Švajčiar tiež zaujímavý model. Rinspeed Dock + Go Concept je na báze dvojmiestneho elektrického Smartu fortwo. Zámerom konštruktéra je vytvoriť a pridať malému smartu "batoh na kolieskach" a zväčšiť tak jeho priestor na prevoz batožín. Inou alternatívou je jednoduché pripojenie "dokovacej" stanice, pripojiť ďalšie batérie a predĺžiť dojazd elektrického smartu.

Smart s tromi nápravami vyzerá možno trošku divne, môže byť však veľmi užitočný a využiteľný podľa momentálnych potrieb užívateľa. Podľa samotného konštruktéra najnovší Rinspeed je skvelé auto, vhodné aj na podnikanie, napríklad na rozvoz pizze s ohrievaním. Alebo vraj aj na kempovanie, ale aj na jazdu po diaľnici.

Okrem zväčšenia priestoru pre batožiny môže koncept predĺžiť svoj dojazd elektrického vozidla pomocou pridaných batérií, spaľovacieho motora s generátorom alebo v budúcnosti palivových článkov. Keď užívateľ nepotrebuje väčší priestor či dlhší dojazd, môže prídavný modul odstaviť v garáži.

Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept Rinspeed-Dock-Go-Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.