Rinspeed microSNAP: Viac karosérií, jeden podvozok

Nedeľa, 03 marec 2019

Švajčiarsky konštruktér a vizionár Frank M. Rinderknecht prichystal na ženevský autosalón, ktorý sa začne už o dva dni, nový koncept pomenovaný Rinspeed microSNAP.

1 Rinspeed microSNAP
Rinspeed microSNAP je systém, ktorý spája a oddeľuje podvozky a karosérie

Začiatkom roku 2018 švajčiarska spoločnosť Rinspeed predstavila v Las Vegas prvý model SNAP, vozidlo, na ktorom sa môžu kedykoľvek vymeniť podvozky a karosérie. Bolo to na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Teraz v európskej premiére v Ženeve predstaví ďalší pokročilý Snap ekosystém – microSNAP.

Nový koncept microSNAP predstavený v januári tohto roku v Las Vegas zaujal možnosťou ako jednoducho vymeniť viac typov karosérií a posadiť na jeden podvozok. K vizionárskemu projektu Franka M. Rinderknechta sa pripojili firmy Hankook Tire ako oficiálny partner pre pneumatiky a Borbet ako inovatívny kolesový partner.

Systémom microSNAP demonštruje Rinspeed plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Podľa odborníkov z Rinspeedu je to rovnako ako pri výrobe automobilov, kde sa spájajú podvozok a karoséria.

Frank M. Rinderknecht vytvoril teraz microSNAP s rozmermi Renaultu Twizy a svoj výtvor predvedie v Ženeve. Po prvýkrát ukáže plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Odvoláva sa na to, ako to funguje pri výrobe automobilov, kde sa podvozok a karoséria spájajú ako "párenie" automobilu.

Rinderknechtova vízia zahŕňa aj dvojmiestne "robo jednotky" pre mestskú premávku, ktoré by mohli cestujúcich dopraviť do cieľa efektívne a pohodlne. Zrejme počíta s plne autonómnym riadením bez vodiča, ako pri predošlom systéme SNAP, teda s tým, že vozidlo sa bude pohybovať po ceste samostatne, len s dohľadom operátora.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=-EPGANoib34&feature=youtu.be

Robotický systém a automatizovaný systém nakladania, teda spájania karosérie s podvozkom, je od firmy Kuka v Augsburgu. Pohon microSNAP-u obstaráva 48-voltový trakčný motor od vývojového partnera Mahle.

1 Rinspeed microSNAP 2 Rinspeed microSNAP 3 Rinspeed microSNAP 4 Rinspeed microSNAP 5 Rinspeed microSNAP 6 Rinspeed microSNAP

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Maco Racing
Na osemhodinových pretekoch v japonskej Suzuke, ktoré sú súčasťou majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov, bude štartovať aj slovenský tím Maco Racing. Za riadidlami tímovej Yamahy sa budú striedať Poliak Pawel Szkopek a Brit James Ellison, o treťom pretekárovi sa rokuje. Slovenský tím na pretekoch v Suzuke štartoval v roku 2007 a obsadil druhé miesto v triede Superproduction, o dva roky neskôr bol v absolútnom hodnotení na 11. mieste. Martin Kuzma, šéf tímu: "Zúčastniť sa na osemhodinových pretekoch v Suzuke nás oslovil jazdec Pawel Szkopek spolu so spoločnosťou Omega. Preteky v Suzuke sú pre motocyklové továrne mimoriadne prestížne. Do pretekov nasadzujú známe mená aj z ostatných svetových šampionátov. V minulosti sa nám v Japonsku darilo, takže aj to je dôvod prečo na tieto preteky cestujeme."
Koci-Mozner
Posádka Martin Koči a Radovan Mozner ml. skončila v silnej konkurencii na Rallye Prešov v absolútnom poradí druhá o len o 6,6 sekundy za víťaznými Poliakmi Grzyb/Wrobel. So Škodou Fabia R5 Slováci dominovali z ôsmich na dvoch rýchlostných skúškach, keď vyhrali úvodnú a potom ešte ôsmu. Zvyšných šesť rýchlostných skúšok vyhrala víťazná poľská posádka. Seriál majstrovstiev Slovenska v rallye bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov.
Koci - Skoda Fabia R5
Prešov bude v závere tohto hostiť posádky súťažných jazdcov, ktoré bojujú o body do majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach. Tím Škoda Slovakia Motorsport bude na Rallye Prešov zastupovať Martin Koči / Radovan Mozner ml. s vozidlom Škoda Fabia R5. Rallye v okolí Prešova sa uskutoční 5. a 6. júla. Seriál majstrovstiev Slovenska bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov, potom v septembri to bude Rallye Veľký Krtíš a zavŕšenie sezóny bude tradične v polovici októbra, kedy je na programe Rallye Košice.