Rinspeed microSNAP: Viac karosérií, jeden podvozok

Nedeľa, 03 marec 2019

Švajčiarsky konštruktér a vizionár Frank M. Rinderknecht prichystal na ženevský autosalón, ktorý sa začne už o dva dni, nový koncept pomenovaný Rinspeed microSNAP.

1 Rinspeed microSNAP
Rinspeed microSNAP je systém, ktorý spája a oddeľuje podvozky a karosérie

Začiatkom roku 2018 švajčiarska spoločnosť Rinspeed predstavila v Las Vegas prvý model SNAP, vozidlo, na ktorom sa môžu kedykoľvek vymeniť podvozky a karosérie. Bolo to na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Teraz v európskej premiére v Ženeve predstaví ďalší pokročilý Snap ekosystém – microSNAP.

Nový koncept microSNAP predstavený v januári tohto roku v Las Vegas zaujal možnosťou ako jednoducho vymeniť viac typov karosérií a posadiť na jeden podvozok. K vizionárskemu projektu Franka M. Rinderknechta sa pripojili firmy Hankook Tire ako oficiálny partner pre pneumatiky a Borbet ako inovatívny kolesový partner.

Systémom microSNAP demonštruje Rinspeed plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Podľa odborníkov z Rinspeedu je to rovnako ako pri výrobe automobilov, kde sa spájajú podvozok a karoséria.

Frank M. Rinderknecht vytvoril teraz microSNAP s rozmermi Renaultu Twizy a svoj výtvor predvedie v Ženeve. Po prvýkrát ukáže plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Odvoláva sa na to, ako to funguje pri výrobe automobilov, kde sa podvozok a karoséria spájajú ako "párenie" automobilu.

Rinderknechtova vízia zahŕňa aj dvojmiestne "robo jednotky" pre mestskú premávku, ktoré by mohli cestujúcich dopraviť do cieľa efektívne a pohodlne. Zrejme počíta s plne autonómnym riadením bez vodiča, ako pri predošlom systéme SNAP, teda s tým, že vozidlo sa bude pohybovať po ceste samostatne, len s dohľadom operátora.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=-EPGANoib34&feature=youtu.be

Robotický systém a automatizovaný systém nakladania, teda spájania karosérie s podvozkom, je od firmy Kuka v Augsburgu. Pohon microSNAP-u obstaráva 48-voltový trakčný motor od vývojového partnera Mahle.

1 Rinspeed microSNAP 2 Rinspeed microSNAP 3 Rinspeed microSNAP 4 Rinspeed microSNAP 5 Rinspeed microSNAP 6 Rinspeed microSNAP

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Sikyna MXGP 2019 Aguede
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval siedmim podujatím v portugalskom Augede. Slovákovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia - JD Gunnex KTM) sa tento raz menej darilo a prvýkrát v tejto sezóne nebodoval. V kvalifikácii po nebezpečnom páde a penalizácii skončil na 32. mieste. V nedeľu v dvoch jazdách hlavných pretekov obsadil 21. a 23. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je na 22. mieste. "V Portugalsku som nevedel nájsť správny rytmus a už v kvalifikácii som mal bolestivý pád krátko po štarte. V nedeľu v prvých pretekoch som jazdil na 13. mieste, ale vyberal som si zlú stopu a v cieli som bol na len na 21. mieste. V druhej jazde som mal tiež dobrý štart, ale už v prvom kole som sa nevyhol pádu. Pred koncom pretekov som znovu spadol a jazdu som dokončil na 23. mieste. Ďalší víkend sa jazdí vo Francúzsku, kde si chcem napravil chuť," zhodnotil jazdec svoj výkon v Augede.
BMW safety car E
Šampionát elektrických formúl predstavil nové bezpečnostné vozidlo safety car. Je ním model BMW i8 Roadster . Ide o prvé schválené Safety Car na svete s otvoreným kokpitom. Medzi najpríťažlivejšie prvky výnimočného dizajnu patria zadné krídlo a znížené čelné sklo. Okrem menšieho čelného skla sa oproti sériovej verzii znížilo o 15 milimetrov aj ťažisko vozidla. Automobil dostal M karbón-keramické brzdy, ochranné oblúky s certifikátom FIA ako aj predné a zadné krídla, ktoré zvyšujú prítlak. Súčasťou je aj svetelná rampa nad zadným krídlom, komunikačná a GPS anténa, rozšírený komunikačný systém v kokpite a cúvacia kamera.
YoungJin Lee
Hyundai Motor Slovakia, autorizovaný importér vozidiel značky Hyundai na Slovensku, má nového prezidenta. Je ním skúsený manažér YoungJin Lee, ktorý má s riadením európskeho trhu viac ako desaťročné skúsenosti. YoungJin Lee pôsobí v štruktúrach kórejskej automobilky od roku 1993 a od roku 2009 zastával v Hyundai Motor Europe rôzne manažérske pozície. Jeho cieľom na novom poste je pokračovať v posilňovaní vzťahov s obchodnými partnermi na Slovensku. YoungJin Lee strieda na pozícii prezidenta slovenského Hyundaiu doterajšieho prezidenta YongJin Kima, ktorý sa stal novým šéfom importéra Hyundai v Českej republike.