Rinspeed microSNAP: Viac karosérií, jeden podvozok

Nedeľa, 03 marec 2019

Švajčiarsky konštruktér a vizionár Frank M. Rinderknecht prichystal na ženevský autosalón, ktorý sa začne už o dva dni, nový koncept pomenovaný Rinspeed microSNAP.

1 Rinspeed microSNAP
Rinspeed microSNAP je systém, ktorý spája a oddeľuje podvozky a karosérie

Začiatkom roku 2018 švajčiarska spoločnosť Rinspeed predstavila v Las Vegas prvý model SNAP, vozidlo, na ktorom sa môžu kedykoľvek vymeniť podvozky a karosérie. Bolo to na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Teraz v európskej premiére v Ženeve predstaví ďalší pokročilý Snap ekosystém – microSNAP.

Nový koncept microSNAP predstavený v januári tohto roku v Las Vegas zaujal možnosťou ako jednoducho vymeniť viac typov karosérií a posadiť na jeden podvozok. K vizionárskemu projektu Franka M. Rinderknechta sa pripojili firmy Hankook Tire ako oficiálny partner pre pneumatiky a Borbet ako inovatívny kolesový partner.

Systémom microSNAP demonštruje Rinspeed plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Podľa odborníkov z Rinspeedu je to rovnako ako pri výrobe automobilov, kde sa spájajú podvozok a karoséria.

Frank M. Rinderknecht vytvoril teraz microSNAP s rozmermi Renaultu Twizy a svoj výtvor predvedie v Ženeve. Po prvýkrát ukáže plne automatizovanú robotickú stanicu, ktorá spája a oddeľuje podvozky a karosérie. Odvoláva sa na to, ako to funguje pri výrobe automobilov, kde sa podvozok a karoséria spájajú ako "párenie" automobilu.

Rinderknechtova vízia zahŕňa aj dvojmiestne "robo jednotky" pre mestskú premávku, ktoré by mohli cestujúcich dopraviť do cieľa efektívne a pohodlne. Zrejme počíta s plne autonómnym riadením bez vodiča, ako pri predošlom systéme SNAP, teda s tým, že vozidlo sa bude pohybovať po ceste samostatne, len s dohľadom operátora.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=-EPGANoib34&feature=youtu.be

Robotický systém a automatizovaný systém nakladania, teda spájania karosérie s podvozkom, je od firmy Kuka v Augsburgu. Pohon microSNAP-u obstaráva 48-voltový trakčný motor od vývojového partnera Mahle.

1 Rinspeed microSNAP 2 Rinspeed microSNAP 3 Rinspeed microSNAP 4 Rinspeed microSNAP 5 Rinspeed microSNAP 6 Rinspeed microSNAP

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.