Rinspeed UC? - inšpirácia Franka Rinderknechta

Nedeľa, 21 február 2010

Švajčiarsky konštruktér Frank M. Rinderknecht, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Rinspeed a skvelý organizátor siahol aj tentoraz do svojich nevyčerpateľných inšpirácií a tak ako každý rok pripravil pre ženevský autosalón ďalší svoj tromf. Po dvoch unikátnych výtvoroch vystavovaných v Ženeve pred rokoch – iChange a E2Abarth – pripravil inšpiratívny Švajčiar tentoraz malý automobil nazvaný Rinspeed UC?. Otáznik neznamená v tomto prípade koniec opytovacej vety, ale vzťahuje sa na označenie modelu.

Rinspeed UC

Modely Rinspeed budia v Ženeve každoročne, keďže Frank M. Rinderknecht pripraví na švajčiarsky autosalón zakaždým nový výtvor, mimoriadne veľkú pozornosť. Občas záujmom návštevníkov o svoje modely tromfne aj veľké automobilky. Zaujímavým bol napríklad aj pred dvoma rokmi vystavovaný koncept sQuba, ktorý okrem jazdy po ceste vedel aj plávať i potápať sa. Iný model, E2 Abarth, predstavený v roku 2007, jazdil na rozdiel od sQuba len v dvoch režimoch – pri úspornom s výkonom 60 koní spotrebovával len 4 litre benzínu na sto kilometrov a pri "ostrom" mal až 160 koní pri spotrebe 7 l/100 km. Aj tento rok Švajčiar predstaví nemenej zaujímavý model.

Rinspeed UC? – názov môže znamenať Urban Commuter (dopravný prostriedok), alebo You see? (Vidíš?) – je dvojmiestny elektromobil s črtami Fiata 500, prototyp zhotovený konštrukčnou kanceláriou Esoro. Predstavuje kompletný koncept vhodný do mestskej a prímestskej premávky, ktorý svojou dĺžkou len 2,6 metra je do mesta ako stvorený. Riadi sa joystickom, poháňa ho elektromotor s najvyšším krútiacim momentom 130 Nm, s ktorým dokáže vyvinúť najvyššiu rýchlosť 120 km/h a prejsť na jedno nabitie 105 kilometrov . Napriek tomu, že ide viac-menej o účelový malý automobil, nemožno mu uprieť nápaditý dizajn. Vzhľadom na jeho minimálne rozmery môže mať koncept Rinspeed UC? "kufor" napríklad na batožiny umiestnený na streche.

Rinspeed UC Rinspeed UC Rinspeed UC Rinspeed UC Rinspeed UC Rinspeed UC
Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.