Rinspeed v Ženeve: Elektroauto s autonómnym riadením

Štvrtok, 19 február 2015

Švajčiarsky konštruktér zostáva ďalej verný svojej povesti kreatívneho konštruktéra a aj teraz predstaví na domácom autosalóne svoju kreáciu. Inšpiráciu hľadal a našiel u nemeckej automobilky BMW. Výsledkom je elektrický automobil na báze mníchovského i3, ktorému dal meno Budii.

Rinspeed Budii
Rinspeed Budii je kreácia na báze elektrického auta BMW i3 s upravenou karosériou

Teraz nepríde spoločnosť Rinspeed do Ženevy s novým dizajnom či odvážnym futuristickým riešením, ale navrhuje spôsob budúceho zlepšenia dopravy pomocou automatického riadenia automobilu. Práve na toto je zameraná kreácia Rinspeed Budii, ktorú predvedie v Ženeve už o necelé dva týždne.

Frank Rinderknecht, konštruktér, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Rinspeed siahol aj tentoraz do svojich nevyčerpateľných inšpirácií a na ženevský autosalón pripravil svoju novú víziu. Ak svoje predchádzajúce projekty zameral na fantazijné technické riešenia či zaujímavosti, tentoraz sa podujal riešiť dopravu prostredníctvom autonómneho automobilu a ako technický základ si zobral elektrické BMW i3.

BMW i3 modifikoval tak, že mu pozmenil panely karosérie, dal mu nový interiér a dotykový displej s infotainmentom firmy Harman. Riadiacou súčasťou je robotizovaná ruka s volantom, ktorý môžu riadiť obaja pasažieri. To však len v prípade, ak by tak aj chceli, pretože automobil autonómne riadiť elektronika prostredníctvom robota najnovšej generácie, ktorá sa stará o to, aby auto prišlo do cieľa.

Koncept Budii využívá vzduchový podvozok s možnosľami nastavenia v rozsahu do 100 mm. Stojí na 19palcových kolesách značky Borbet, takže sa s ním dá ísť aj do ľahšieho terénu. Svetlú výšku riadi zariadenie TrackView, ktoré mapuje terén. Ďalšou špecialitou Budii sú dve minivozidlá umiestnené v jeho zadnej časti.

Budúcnosť Budii jeho tvorca Frank Rinderknecht vidí takto: "Prechod od tradičného riadenia po autonómnu prevádzku bude prebiehať v niekoľkých fázach. Takže si počkáme ešte niekoľko rokov a budeme si tiež musieť zvyknúť na túto novú formu mobility a výslednej interakcie medzi ľuďmi a technikou."

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.