Rinspeed v Ženeve: Elektroauto s autonómnym riadením

Štvrtok, 19 február 2015

Švajčiarsky konštruktér zostáva ďalej verný svojej povesti kreatívneho konštruktéra a aj teraz predstaví na domácom autosalóne svoju kreáciu. Inšpiráciu hľadal a našiel u nemeckej automobilky BMW. Výsledkom je elektrický automobil na báze mníchovského i3, ktorému dal meno Budii.

Rinspeed Budii
Rinspeed Budii je kreácia na báze elektrického auta BMW i3 s upravenou karosériou

Teraz nepríde spoločnosť Rinspeed do Ženevy s novým dizajnom či odvážnym futuristickým riešením, ale navrhuje spôsob budúceho zlepšenia dopravy pomocou automatického riadenia automobilu. Práve na toto je zameraná kreácia Rinspeed Budii, ktorú predvedie v Ženeve už o necelé dva týždne.

Frank Rinderknecht, konštruktér, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Rinspeed siahol aj tentoraz do svojich nevyčerpateľných inšpirácií a na ženevský autosalón pripravil svoju novú víziu. Ak svoje predchádzajúce projekty zameral na fantazijné technické riešenia či zaujímavosti, tentoraz sa podujal riešiť dopravu prostredníctvom autonómneho automobilu a ako technický základ si zobral elektrické BMW i3.

BMW i3 modifikoval tak, že mu pozmenil panely karosérie, dal mu nový interiér a dotykový displej s infotainmentom firmy Harman. Riadiacou súčasťou je robotizovaná ruka s volantom, ktorý môžu riadiť obaja pasažieri. To však len v prípade, ak by tak aj chceli, pretože automobil autonómne riadiť elektronika prostredníctvom robota najnovšej generácie, ktorá sa stará o to, aby auto prišlo do cieľa.

Koncept Budii využívá vzduchový podvozok s možnosľami nastavenia v rozsahu do 100 mm. Stojí na 19palcových kolesách značky Borbet, takže sa s ním dá ísť aj do ľahšieho terénu. Svetlú výšku riadi zariadenie TrackView, ktoré mapuje terén. Ďalšou špecialitou Budii sú dve minivozidlá umiestnené v jeho zadnej časti.

Budúcnosť Budii jeho tvorca Frank Rinderknecht vidí takto: "Prechod od tradičného riadenia po autonómnu prevádzku bude prebiehať v niekoľkých fázach. Takže si počkáme ešte niekoľko rokov a budeme si tiež musieť zvyknúť na túto novú formu mobility a výslednej interakcie medzi ľuďmi a technikou."

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.