Rolls-Royce Maharaja pre Dubaj

Piatok, 26 december 2014

Rolls-Royce Maharaja Phantom Drophead Coupé je jedinečný superluxusný automobilový koráb. Je pripomenutím na "najlepšie automobily sveta" pre indických maharadžov a princov, ale aj spomienkou na zlaté časy, kedy si špecialisti britskej firmy uctievali spriaznenosť s Indiou. Verejnosti nový model predstavili v showroome AGMC Rolls-Royce a je exkluzívne určený pre klientov v Dubaji.

1 Rolls-Royce Maharaja Coupé
Exteriér superluxného automobilu oslní farbou v odtieni bieleho kararského mramoru s emblémom páva, indického národného vtáka a ručnou smaragdovozelenou "coachline"

Pred sto rokmi stáli indickí princovia a maharadžovia spoločne na začiatku toho, čo dnes možno označiť za jeden z najdlhších vzťahov s jedným výrobcom automobilov. V priebehu polstoročia kúpili viac ako 840 unikátnych automobilov Rolls-Royce a tým výrobcu "najlepšieho automobilu na svete" posunuli na nevídanú úroveň nielen z hľadiska návrhu a konštrukčného vyhotovenia, ale aj luxusu.

Rolls-Royce Motor Cars sa teraz s novým modelom vracia k zlatému veku automobilového dedičstva Indie v podobe kolekcie vozidiel Bespoke, ktorá sa inšpirovala automobilmi maharadžov. Prvým z nich je práve Rolls-Royce Maharaja Phantom Drophead Coupé.

2 Rolls-Royce Maharaja Coupé
Interiér má jasné farby elegantne skombinované s kožou vo svetlokrémovom odtieni s výraznými smaragdovozelenými prvkami doplnenými intarziou - logom značky

"Zrodenie Phantom Drophead Coupé trvalo dva roky a nie je iba naším neuveriteľným majstrovským dielom, ale aj vyjadrením významu, ktorý spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars prikladá tomuto trhu," ozrejmuje Osman Abdelmoneim, generálny riaditeľ AGMC.

"Naši klienti požadujú špičkovú kvalitu, nezvyčajnosť a jedinečnosť. Tieto vlastnosti sú príznačné pre každý automobil Rolls-Royce a na vozidle Rolls-Royce Maharaja Phantom Drophead Coupé sa nedajú prehliadnuť," dodáva Osman Abdelmoneim.

3 Rolls-Royce Maharaja Coupé
Farebné ladenie interiéru dopĺňajú hodiny Bespoke Maharaja Peacock s kobaltovomodrými a jantárovými prvkami

Phantom Drophead Coupé dlhý 5,6 metra má pod kapotou vidlicový dvanásťvalcový motor BMW s objemom 6,75 litra, ktorý pri 5350 otáčkach produkuje výkon 460 koní. Najvyšší krútiaci moment 720 Nm (pri 3500 ot.) sa prenáša na kolesá zadnej nápravy prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky. Je schopný vyvinúť rýchlosť 240 km/h.

Rolls-Royce Phantom Coupé je špičkový model automobilky Rolls-Royce. Pri jeho navrhovaní sa nerobili žiadne kompromisy. Snaha vyhovieť požiadavkám klienta viedla k vzniku tohto jedinečného automobilu, ktorý predstavuje modernú interpretáciu luxusu a špičkový dopravný prostriedok.

Mimoriadny a jedinečný Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé sa dostane na jediný trh na svete - v Dubaji.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.