Rolls-Royce mieri do terénu

Piatok, 03 apríl 2015

Svet je pobláznený do esúvéčiek, teda áut typu SUV, ktoré sa predávajú sa ako čerstvé rožky. Aj automobilky, ktoré o ich produkcii pôvodne neuvažovali, potom zmenili názor a vrhli sa na ich výrobu. Máme na mysli v prvom rade veľkovýrobcov automobilov. Ale že sa pridajú aj tí, čo vyrábajú superšporty, to čakal len málokto. Ešte menej bolo tých, ktorí by boli povedali, že sa pridá aj najväčší aristokrat výroby automobilov, britský Rolls-Royce.

1 Rolls-Royce Wraith
Rolls-Royce Wraith, jeden z modelov, ktorý drží značku na špičke luxusných automobilov

Približne v polovici februára sme sa mohli oboznámiť s otvoreným listom predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce, že vedenie spoločnosti sa rozhodlo, že aj automobily kategórie SUV budú nosiť na maske chladiča sošku Spirit of Ecstasy. S týmto rozhodnutím určite nebude vnútorne súhlasiť najmä tá konzervatívnejšia časť priaznivcov značky, ale keďže autá SUV hýbu svetom, prečo do tohto segmentu nevniesť aj najvyšší luxus, ktorým sa hrdí práve britský aristokrat.

Najvyšší predstavitelia britskej automobilky v otvorenom liste napísali, že "V roku 2003 znamenalo uvedenie vozidla Phantom na trh začiatok renesancie Rolls-Royce Motor Cars. Vtedy sme si stanovili nové kritérium pre to, aký by mal byť super luxusný automobil: unikátny, ručne robený, nádherný a jedinečný. Naši klienti aj médiá ospevujú modely Phantom ako 'Najlepšie automobily na svete'".

2 Spirit of Acstasy
Spirit of Ecstasy, Duch extázy, zdobí každé Rolls-Royce

Britská automobilka listom vedenia spoločnosti potvrdila, že pracuje na vývoji celkom nového mimoriadne jedinečného a elegantného automobilu Rolls-Royce, ktorý ponúkne príznačný luxus, ktorý zvládne akýkoľvek terén a ktorý splní očakávania zákazníkov. Vyrobí Rolls-Royce, ktorý bude prejavom priekopníckeho a dobrodružného ducha Charlesa Rollsa a zápalu Henryho Roycea pre stroje a inovácie. Automobilu, ktorý bude mať vysoký podvozok a novú hliníkovú architektúru a vnesie do budúcnosti Ducha extázy (Spirit of Ecstasy).

V otvorenom liste najvyšších predstaviteľov automobilky Rolls-Royce sa však nehovorí o SUV, ale o automobile s vysokou karosériou. Hovorí však vážne o tom, že nový model bude mať luxus automobilov Rolls-Royce a prejde všade a bez námahy, teda aj akýmkoľvek terénom.

Pripomeňme si ešte slávny výrok Sira Henryho Roycea, ktorý povedal: "Keď to neexistuje, vytvorte to."

Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.