Rolls-Royce mieri do terénu

Piatok, 03 apríl 2015

Svet je pobláznený do esúvéčiek, teda áut typu SUV, ktoré sa predávajú sa ako čerstvé rožky. Aj automobilky, ktoré o ich produkcii pôvodne neuvažovali, potom zmenili názor a vrhli sa na ich výrobu. Máme na mysli v prvom rade veľkovýrobcov automobilov. Ale že sa pridajú aj tí, čo vyrábajú superšporty, to čakal len málokto. Ešte menej bolo tých, ktorí by boli povedali, že sa pridá aj najväčší aristokrat výroby automobilov, britský Rolls-Royce.

1 Rolls-Royce Wraith
Rolls-Royce Wraith, jeden z modelov, ktorý drží značku na špičke luxusných automobilov

Približne v polovici februára sme sa mohli oboznámiť s otvoreným listom predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce, že vedenie spoločnosti sa rozhodlo, že aj automobily kategórie SUV budú nosiť na maske chladiča sošku Spirit of Ecstasy. S týmto rozhodnutím určite nebude vnútorne súhlasiť najmä tá konzervatívnejšia časť priaznivcov značky, ale keďže autá SUV hýbu svetom, prečo do tohto segmentu nevniesť aj najvyšší luxus, ktorým sa hrdí práve britský aristokrat.

Najvyšší predstavitelia britskej automobilky v otvorenom liste napísali, že "V roku 2003 znamenalo uvedenie vozidla Phantom na trh začiatok renesancie Rolls-Royce Motor Cars. Vtedy sme si stanovili nové kritérium pre to, aký by mal byť super luxusný automobil: unikátny, ručne robený, nádherný a jedinečný. Naši klienti aj médiá ospevujú modely Phantom ako 'Najlepšie automobily na svete'".

2 Spirit of Acstasy
Spirit of Ecstasy, Duch extázy, zdobí každé Rolls-Royce

Britská automobilka listom vedenia spoločnosti potvrdila, že pracuje na vývoji celkom nového mimoriadne jedinečného a elegantného automobilu Rolls-Royce, ktorý ponúkne príznačný luxus, ktorý zvládne akýkoľvek terén a ktorý splní očakávania zákazníkov. Vyrobí Rolls-Royce, ktorý bude prejavom priekopníckeho a dobrodružného ducha Charlesa Rollsa a zápalu Henryho Roycea pre stroje a inovácie. Automobilu, ktorý bude mať vysoký podvozok a novú hliníkovú architektúru a vnesie do budúcnosti Ducha extázy (Spirit of Ecstasy).

V otvorenom liste najvyšších predstaviteľov automobilky Rolls-Royce sa však nehovorí o SUV, ale o automobile s vysokou karosériou. Hovorí však vážne o tom, že nový model bude mať luxus automobilov Rolls-Royce a prejde všade a bez námahy, teda aj akýmkoľvek terénom.

Pripomeňme si ešte slávny výrok Sira Henryho Roycea, ktorý povedal: "Keď to neexistuje, vytvorte to."

Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.