Rolls-Royce mieri do terénu

Piatok, 03 apríl 2015

Svet je pobláznený do esúvéčiek, teda áut typu SUV, ktoré sa predávajú sa ako čerstvé rožky. Aj automobilky, ktoré o ich produkcii pôvodne neuvažovali, potom zmenili názor a vrhli sa na ich výrobu. Máme na mysli v prvom rade veľkovýrobcov automobilov. Ale že sa pridajú aj tí, čo vyrábajú superšporty, to čakal len málokto. Ešte menej bolo tých, ktorí by boli povedali, že sa pridá aj najväčší aristokrat výroby automobilov, britský Rolls-Royce.

1 Rolls-Royce Wraith
Rolls-Royce Wraith, jeden z modelov, ktorý drží značku na špičke luxusných automobilov

Približne v polovici februára sme sa mohli oboznámiť s otvoreným listom predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce, že vedenie spoločnosti sa rozhodlo, že aj automobily kategórie SUV budú nosiť na maske chladiča sošku Spirit of Ecstasy. S týmto rozhodnutím určite nebude vnútorne súhlasiť najmä tá konzervatívnejšia časť priaznivcov značky, ale keďže autá SUV hýbu svetom, prečo do tohto segmentu nevniesť aj najvyšší luxus, ktorým sa hrdí práve britský aristokrat.

Najvyšší predstavitelia britskej automobilky v otvorenom liste napísali, že "V roku 2003 znamenalo uvedenie vozidla Phantom na trh začiatok renesancie Rolls-Royce Motor Cars. Vtedy sme si stanovili nové kritérium pre to, aký by mal byť super luxusný automobil: unikátny, ručne robený, nádherný a jedinečný. Naši klienti aj médiá ospevujú modely Phantom ako 'Najlepšie automobily na svete'".

2 Spirit of Acstasy
Spirit of Ecstasy, Duch extázy, zdobí každé Rolls-Royce

Britská automobilka listom vedenia spoločnosti potvrdila, že pracuje na vývoji celkom nového mimoriadne jedinečného a elegantného automobilu Rolls-Royce, ktorý ponúkne príznačný luxus, ktorý zvládne akýkoľvek terén a ktorý splní očakávania zákazníkov. Vyrobí Rolls-Royce, ktorý bude prejavom priekopníckeho a dobrodružného ducha Charlesa Rollsa a zápalu Henryho Roycea pre stroje a inovácie. Automobilu, ktorý bude mať vysoký podvozok a novú hliníkovú architektúru a vnesie do budúcnosti Ducha extázy (Spirit of Ecstasy).

V otvorenom liste najvyšších predstaviteľov automobilky Rolls-Royce sa však nehovorí o SUV, ale o automobile s vysokou karosériou. Hovorí však vážne o tom, že nový model bude mať luxus automobilov Rolls-Royce a prejde všade a bez námahy, teda aj akýmkoľvek terénom.

Pripomeňme si ešte slávny výrok Sira Henryho Roycea, ktorý povedal: "Keď to neexistuje, vytvorte to."

Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.