Rolls-Royce: tretí modelový rad Wraith

Piatok, 25 január 2013

Rolls-Royce bude mať na jarnom ženevskom autosalóne svetovú premiéru nového modelu Wraith. Najluxusnejšia automobilka sveta predstaví svoj najnovší Prízrak, čo Wraith v preklade znamená. Zatiaľ vieme o ňom iba to, čo prezrádza jeho silueta. A to je veľmi málo.

Rolls-Royce Wraith
Rolls-Royce Wraith otvorí tretí modelový rad najluxusnejšej automobilky sveta

Podľa jedinej fabrikou uvoľnenej fotografie to vyzerá tak, že Rolls-Royce bude mať okrem doterajších dvoch modelových radov Ghost a Phanton aj tretí. Podľa siluety však vyzerá byť od dvoch predchádzajúcich nový model úplne iný. Menej konvenčný, menej konzervatívny, zato však rovnako luxusný, s veľmi dramatickým a dynamickým dizajnom.

Nový model má byť najsilnejším Rolls-Royceom v histórii britskej automobilky. Wraith v elegantnej siluete nemá len odvážny výraz, ale dostane aj špičkovú techniku a na jeho výrobe sa bude veľkou mierou podieľať aj ručná práca, čo je súčasnosti v automobilovej produkcii jav dosť ojedinelý.

Ak máme pripomenúť ďalšie superlatívy o novom rollse, tak sa musíme zmieniť tiež o tom, že model novej generácie značky Rolls-Royce by mal byť najkrajším a najelegantnejším spomedzi všetkých doterajších. Viac o ňom si povieme po marcovom autosalóne v Ženeve, kde by mal mať svetovú premiéru.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.