Saab 9-5: nový sedan

Piatok, 04 september 2009

Vo švédskej automobilke Saab ani pri nejasnostiach okolo vlastníckych vzťahov neprestali myslieť na budúcnosť. Výsledkom snáh o oživenie je nový model 9-5, ktorý nahradí dvanásť rokov starý sedan. Premiéru bude mať onedlho na autosalóne vo Frankfurte, vyrábať sa bude vo švédskom Trollhättane, pravdepodobne už v réžii nového investora Koenigsegg Group a predávať sa začne na jar 2010.

Saab 9-5

Máloktorý model sa udrží na trhu tak dlho ako švédsky Saab 9-5. Na pohrabisko dejín odchádza starý model po neuveriteľných dvanástich rokoch. Prispela k tomu aj neľahká situácia donedávna najväčšieho svetového výrobcu automobilov Generals Motor, pod krídla ktorého Saab patril. Ak teraz dôjde k dohode so skupinou okolo výrobcu superšportov Koenigsegg, s ktorou prebiehajú rozhovory o prevzatí Saabu, bude švédsky výrobca za vodou. Prvý predpoklad úspešného napredovania – reštrukturalizácia podniku – má Saab už úspešne za sebou. Zmluva s Koenigsegom by mala byť pre Saab bezpečnou budúcnosťou.

Aj keď nový Saab 9-5 je postavený ešte na platforme GM Epsilon 2, podobne ako Opel Insignia, Saab 9-5 je výrazne dlhší a má aj väčší rázvor náprav. Nový štvordverový model bol však navrhnutý a skonštruovaný vo Švédsku a aj preto s Insigniou má veľmi málo spoločné. Saab 9-5 bude disponovať rázvorom 2840 mm, jeho celková dĺžka bude 5010 mm a stane sa jedným z najdlhších v strednej triede.Veľký bude aj batožinový priestor s objemom 513 litrov.

Saab 9-5

Dizajnovo nový Saab 9-5 vychádza zo štúdie Aero X predstavenej v roku 2006. Karoséria má typické dizajnové prvky značky Saab. Napríklad dlhá zadná časť so značným sklonom veľmi pripomína starší Saab 900, podobne masívne zadné C-stĺpiky. Miesta v priestrannom interiéri bude dostatok aj pre vyššie postavy. Ide o uhladený, sofistikovaný a nezameniteľný Saab, ktorý kombinuje jedinečný vzhľad s modernými technológiami.

Z ponúkaných moderných technických funkcií nový Saab 9-5 okrem iných obsahuje systém premietania informácií na predné sklo v štýle leteckých prístrojov, adaptívne bi-xenónové svetlomety, adaptívny tempomat a adaptívny podvozok Saab DriveSense so systémom tlmenia nerovností, bezkľúčový vstup a štartovanie, trojzónovú klimatizáciu so samostatne ovládanými zónami, značkovú audiosústavu s navigačným prístrojom a veľkým osempalcovým displejom, dynamický parkovací asistenčný systém, pohon všetkých kolies Saab XVD s elektronickým diferenciálom zadnej nápravy a rad ďalších vymožeností.

Saab 9-5

Pod kapotou nového Saabu 9-5 sa objavia výhradne preplňované motory. Najmenší so zdvihovým objemom 1,6 litra a výkonom 180 koní. Nízky objem motora je podľa Saabu potvrdením správnej stratégie automobilky Saab v oblasti znižovania objemu motorov pri súčasnom zvyšovaní výkonov. Ďalšími pohonnými jednotkami budú benzínový dvojliter s výkonom 220 koní a 2,8 V6 s výkonom 300 koní. Turbodiesel 2,0 TiD bude disponovať výkonom 180 koní. Na výber okrem benzínu a nafty bude aj ekologické palivo E85. Saab 9-5 so vznetovým motorom bude produkovať len 139 g CO2 na 1 km. Ku každému motoru si bude možné vybrať 6stupňovú manuálnu alebo automatickú prevodovku.

Nový model 9-5 bude vo výbavách Linear, Vector a Aero a jeho uvedenie má byť začiatkom novej éry pre značku Saab. Škandinávska jednoduchosť nebola podľa Saabu ešte nikdy takto progresívna.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.