Saab 9-5: nový sedan

Piatok, 04 september 2009

Vo švédskej automobilke Saab ani pri nejasnostiach okolo vlastníckych vzťahov neprestali myslieť na budúcnosť. Výsledkom snáh o oživenie je nový model 9-5, ktorý nahradí dvanásť rokov starý sedan. Premiéru bude mať onedlho na autosalóne vo Frankfurte, vyrábať sa bude vo švédskom Trollhättane, pravdepodobne už v réžii nového investora Koenigsegg Group a predávať sa začne na jar 2010.

Saab 9-5

Máloktorý model sa udrží na trhu tak dlho ako švédsky Saab 9-5. Na pohrabisko dejín odchádza starý model po neuveriteľných dvanástich rokoch. Prispela k tomu aj neľahká situácia donedávna najväčšieho svetového výrobcu automobilov Generals Motor, pod krídla ktorého Saab patril. Ak teraz dôjde k dohode so skupinou okolo výrobcu superšportov Koenigsegg, s ktorou prebiehajú rozhovory o prevzatí Saabu, bude švédsky výrobca za vodou. Prvý predpoklad úspešného napredovania – reštrukturalizácia podniku – má Saab už úspešne za sebou. Zmluva s Koenigsegom by mala byť pre Saab bezpečnou budúcnosťou.

Aj keď nový Saab 9-5 je postavený ešte na platforme GM Epsilon 2, podobne ako Opel Insignia, Saab 9-5 je výrazne dlhší a má aj väčší rázvor náprav. Nový štvordverový model bol však navrhnutý a skonštruovaný vo Švédsku a aj preto s Insigniou má veľmi málo spoločné. Saab 9-5 bude disponovať rázvorom 2840 mm, jeho celková dĺžka bude 5010 mm a stane sa jedným z najdlhších v strednej triede.Veľký bude aj batožinový priestor s objemom 513 litrov.

Saab 9-5

Dizajnovo nový Saab 9-5 vychádza zo štúdie Aero X predstavenej v roku 2006. Karoséria má typické dizajnové prvky značky Saab. Napríklad dlhá zadná časť so značným sklonom veľmi pripomína starší Saab 900, podobne masívne zadné C-stĺpiky. Miesta v priestrannom interiéri bude dostatok aj pre vyššie postavy. Ide o uhladený, sofistikovaný a nezameniteľný Saab, ktorý kombinuje jedinečný vzhľad s modernými technológiami.

Z ponúkaných moderných technických funkcií nový Saab 9-5 okrem iných obsahuje systém premietania informácií na predné sklo v štýle leteckých prístrojov, adaptívne bi-xenónové svetlomety, adaptívny tempomat a adaptívny podvozok Saab DriveSense so systémom tlmenia nerovností, bezkľúčový vstup a štartovanie, trojzónovú klimatizáciu so samostatne ovládanými zónami, značkovú audiosústavu s navigačným prístrojom a veľkým osempalcovým displejom, dynamický parkovací asistenčný systém, pohon všetkých kolies Saab XVD s elektronickým diferenciálom zadnej nápravy a rad ďalších vymožeností.

Saab 9-5

Pod kapotou nového Saabu 9-5 sa objavia výhradne preplňované motory. Najmenší so zdvihovým objemom 1,6 litra a výkonom 180 koní. Nízky objem motora je podľa Saabu potvrdením správnej stratégie automobilky Saab v oblasti znižovania objemu motorov pri súčasnom zvyšovaní výkonov. Ďalšími pohonnými jednotkami budú benzínový dvojliter s výkonom 220 koní a 2,8 V6 s výkonom 300 koní. Turbodiesel 2,0 TiD bude disponovať výkonom 180 koní. Na výber okrem benzínu a nafty bude aj ekologické palivo E85. Saab 9-5 so vznetovým motorom bude produkovať len 139 g CO2 na 1 km. Ku každému motoru si bude možné vybrať 6stupňovú manuálnu alebo automatickú prevodovku.

Nový model 9-5 bude vo výbavách Linear, Vector a Aero a jeho uvedenie má byť začiatkom novej éry pre značku Saab. Škandinávska jednoduchosť nebola podľa Saabu ešte nikdy takto progresívna.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.