Saab 9-5 Sedan: ceny na slovenskom trhu

Nedeľa, 27 jún 2010

Od prvého predstavenia nového Saab 9-5 na autosalóne vo Frankfurte neuplynulo ani desať mesiacov a dlho očakávaná novinka prichádza na slovenský trh. K predajcom príde síce až v polovici júla, ale už teraz je možné si nový Saab 9-5 Sedan objednávať. Po dvanástich rokoch tak Saab prichádza s úplne novou vlajkovou loďou, ktorá síce vznikala ešte pod krídlami General Motors, ale sériová výroba už beží v réžii nového majiteľa.

Saab 9-5 Sedan
Novým kráľom Saabu, vlajkovou loďou, je po dvanástich rokoch elegantný sedan 9-5

Saab 9-5 Sedan je úplne nový automobil vyššej strednej triedy. Nový model štartuje novú éru švédskej automobilky. Čisté dynamické línie nového sedanu signalizujú príchod "rýdzeho škandinávskeho dizajnu", kým dramatické krivky skiel sú pripomienkou na leteckú históriu značky Saab.

Nový Saab 9-5 sa rázvorom 2837 mm, šírkou 1868 mm a celkovou dĺžkou 5008 mm radí medzi najväčšie v segmentu vyššej strednej triedy. Cestujúcim na predných i zadných sedadlách poskytuje veľmi priestranný a komfortný interiér.

Cena vo verzii Linear so základnou dieselovou motorizáciou 2,0 TiD s výkonom 160 koní a so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou je 32 980 eur, verzia s benzínovým motorom 2,0T/220 k a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou sa bude predávať za 37 980 eur. Cena najvýkonnejšej motorizácie 2,8T XWD/300 k so šesťstupňovou automatickou prevodovkou v najvyššej verzii Aero má stanovenú cenu 50 990 eur.

S uvedením modelového roku 2011 budú navyše k dispozícii motorizácie 1,6T s výkonom 180 koní za cenu 32 980 eur. V portfóliu nového Saabu budú ešte motorizácie 2,0T BioPower v kombinácii s pohonom predných kolies alebo XWD a 2,0TTiD 190 k FWD s manuálnou prevodovkou. Variant s pohonom všetkých kolies sa predstaví začiatkom novembra.

Saab 9-5 ponúka široké spektrum moderných technických funkcií – napríklad informatívny displej v štýle leteckých prístrojov, Head Up Display, inteligentný systém prispôsobujúci tok svetelných lúčov v závislosti na jazdnom režime Smart Beam, Saab DriveSense, ktorý umožňuje vodičovi meniť charakteristiku podvozka, automatickej prevodovky a posilňovača riadenia v závislosti na jazdných režimoch, bezkľúčový vstup a štartovanie vozidla, trojzónovú klimatizáciu, parkovací asistenčný systém, pohon všetkých kolies Saab XWD s elektronickým diferenciálom a variabilným rozdelením krútiaceho momentu medzi kolesá zadnej nápravy eLSD a ďalšie.

Nový Saab 9-5 bol skonštruovaný a vybavený tak, aby bol rovnocenným konkurentom ďalších modelov v segmente prémiových sedanov. Ide o technicky najvyspelejší model, ktorý kedy automobilka vyrábala. Vyrábať sa bude vo švédskom Trollhättane.

Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.