Saab 9-5 Sedan: ceny na slovenskom trhu

Nedeľa, 27 jún 2010

Od prvého predstavenia nového Saab 9-5 na autosalóne vo Frankfurte neuplynulo ani desať mesiacov a dlho očakávaná novinka prichádza na slovenský trh. K predajcom príde síce až v polovici júla, ale už teraz je možné si nový Saab 9-5 Sedan objednávať. Po dvanástich rokoch tak Saab prichádza s úplne novou vlajkovou loďou, ktorá síce vznikala ešte pod krídlami General Motors, ale sériová výroba už beží v réžii nového majiteľa.

Saab 9-5 Sedan
Novým kráľom Saabu, vlajkovou loďou, je po dvanástich rokoch elegantný sedan 9-5

Saab 9-5 Sedan je úplne nový automobil vyššej strednej triedy. Nový model štartuje novú éru švédskej automobilky. Čisté dynamické línie nového sedanu signalizujú príchod "rýdzeho škandinávskeho dizajnu", kým dramatické krivky skiel sú pripomienkou na leteckú históriu značky Saab.

Nový Saab 9-5 sa rázvorom 2837 mm, šírkou 1868 mm a celkovou dĺžkou 5008 mm radí medzi najväčšie v segmentu vyššej strednej triedy. Cestujúcim na predných i zadných sedadlách poskytuje veľmi priestranný a komfortný interiér.

Cena vo verzii Linear so základnou dieselovou motorizáciou 2,0 TiD s výkonom 160 koní a so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou je 32 980 eur, verzia s benzínovým motorom 2,0T/220 k a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou sa bude predávať za 37 980 eur. Cena najvýkonnejšej motorizácie 2,8T XWD/300 k so šesťstupňovou automatickou prevodovkou v najvyššej verzii Aero má stanovenú cenu 50 990 eur.

S uvedením modelového roku 2011 budú navyše k dispozícii motorizácie 1,6T s výkonom 180 koní za cenu 32 980 eur. V portfóliu nového Saabu budú ešte motorizácie 2,0T BioPower v kombinácii s pohonom predných kolies alebo XWD a 2,0TTiD 190 k FWD s manuálnou prevodovkou. Variant s pohonom všetkých kolies sa predstaví začiatkom novembra.

Saab 9-5 ponúka široké spektrum moderných technických funkcií – napríklad informatívny displej v štýle leteckých prístrojov, Head Up Display, inteligentný systém prispôsobujúci tok svetelných lúčov v závislosti na jazdnom režime Smart Beam, Saab DriveSense, ktorý umožňuje vodičovi meniť charakteristiku podvozka, automatickej prevodovky a posilňovača riadenia v závislosti na jazdných režimoch, bezkľúčový vstup a štartovanie vozidla, trojzónovú klimatizáciu, parkovací asistenčný systém, pohon všetkých kolies Saab XWD s elektronickým diferenciálom a variabilným rozdelením krútiaceho momentu medzi kolesá zadnej nápravy eLSD a ďalšie.

Nový Saab 9-5 bol skonštruovaný a vybavený tak, aby bol rovnocenným konkurentom ďalších modelov v segmente prémiových sedanov. Ide o technicky najvyspelejší model, ktorý kedy automobilka vyrábala. Vyrábať sa bude vo švédskom Trollhättane.

Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan Saab 9-5 Sedan
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."