Saab 9-5 SportCombi: gigantické kombi

Štvrtok, 10 február 2011

Novým prírastkom Saabu bude päťdverové kombi, ktoré nadväzuje na dizajn modelu Saab 9-5 sedan. Model 9-5 SportCombi je ďalším krokom švédskej automobilky v jeho historicky najväčšej produktovej ofenzíve. Nové kombi, ktoré sa zaradí do segmentu prémiových vozidiel, sa po prvý raz predstaví na marcovom autosalóne v Ženeve.

Saab 9-5 SportCombi
Saab 9-5 SportCombi sa zaradí medzi prémiové automobily v segmente kombi

Nové kombi sa dizajnovo podobá na sedan 9-5, z ktorého vychádza. Jeho zadná časť je logickým vyústením pokračovania štýlu štvordverového sedana. Viac ako päťmetrové kombi s pohonom predných kolies alebo všetkých štyroch, bude patriť medzi najväčšie v tomto segmente.

Napriek svojej veľkosti bude 9-5 SportCombi odkázané v ponuke motorov zväčša na súčasné štvorvalce, z ktorých najlákavejším bude 2,0 TTiD s výkonom 190 koní. Najvýkonnejším by mal byť šesťvalec 2,8 V Turbo z ponuky GM.

Hlavným zdrojom inšpirácií bol koncept Aero-X. Či už ide o vzhľad, funkciu alebo líniu splývajúcej strechy, ktorá je zakončená strmo zalomeným chrbtom a pre Saab typickým bohatým presklením obopínajúcim zadnú časť. Výsledkom je vzhľadovo impozantný automobil s karosériou kombi, športovým nádychom a dynamickým dizajnom. Zaujímavosťou nového kombi je programovateľné elektrické otváranie piatych dverí s nastaviteľnou výškou pre prípad nízkej garáže.

Na svoju veľkosť má Saab 9-5 SportCombi iba priemerne veľký batožinový priestor so základným objemom 527 litrov, ktorý sa po sklopení zadných operadiel (vznikne takmer rovná plocha) zväčší na 1600 litrov. Potom sa v takto vzniknutom priestore môžu prevážať predmety dlhé takmer dva metre (1962 mm). Kombi 9-5 má však to, čo máloktorý iný automobil: inteligentné funkcie pre manipuláciu s nákladom, teda systém pre organizáciu batožín a pod podlahou uzavierateľný priestor pre uskladnenie znečistených alebo mokrých predmetov.

Podľa informácií Saabu prvé objednávky sa budú prijímať na jar a na trh by nový Saab 9-5 SportCombi mal prísť v septembri tohto roku.

Autor: J. Goldberger ml.
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."