Saab 9-5 SportCombi: gigantické kombi

Štvrtok, 10 február 2011

Novým prírastkom Saabu bude päťdverové kombi, ktoré nadväzuje na dizajn modelu Saab 9-5 sedan. Model 9-5 SportCombi je ďalším krokom švédskej automobilky v jeho historicky najväčšej produktovej ofenzíve. Nové kombi, ktoré sa zaradí do segmentu prémiových vozidiel, sa po prvý raz predstaví na marcovom autosalóne v Ženeve.

Saab 9-5 SportCombi
Saab 9-5 SportCombi sa zaradí medzi prémiové automobily v segmente kombi

Nové kombi sa dizajnovo podobá na sedan 9-5, z ktorého vychádza. Jeho zadná časť je logickým vyústením pokračovania štýlu štvordverového sedana. Viac ako päťmetrové kombi s pohonom predných kolies alebo všetkých štyroch, bude patriť medzi najväčšie v tomto segmente.

Napriek svojej veľkosti bude 9-5 SportCombi odkázané v ponuke motorov zväčša na súčasné štvorvalce, z ktorých najlákavejším bude 2,0 TTiD s výkonom 190 koní. Najvýkonnejším by mal byť šesťvalec 2,8 V Turbo z ponuky GM.

Hlavným zdrojom inšpirácií bol koncept Aero-X. Či už ide o vzhľad, funkciu alebo líniu splývajúcej strechy, ktorá je zakončená strmo zalomeným chrbtom a pre Saab typickým bohatým presklením obopínajúcim zadnú časť. Výsledkom je vzhľadovo impozantný automobil s karosériou kombi, športovým nádychom a dynamickým dizajnom. Zaujímavosťou nového kombi je programovateľné elektrické otváranie piatych dverí s nastaviteľnou výškou pre prípad nízkej garáže.

Na svoju veľkosť má Saab 9-5 SportCombi iba priemerne veľký batožinový priestor so základným objemom 527 litrov, ktorý sa po sklopení zadných operadiel (vznikne takmer rovná plocha) zväčší na 1600 litrov. Potom sa v takto vzniknutom priestore môžu prevážať predmety dlhé takmer dva metre (1962 mm). Kombi 9-5 má však to, čo máloktorý iný automobil: inteligentné funkcie pre manipuláciu s nákladom, teda systém pre organizáciu batožín a pod podlahou uzavierateľný priestor pre uskladnenie znečistených alebo mokrých predmetov.

Podľa informácií Saabu prvé objednávky sa budú prijímať na jar a na trh by nový Saab 9-5 SportCombi mal prísť v septembri tohto roku.

Autor: J. Goldberger ml.
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.