Seat Ibiza Cupra po facelifte

Streda, 21 november 2012

Najostrejšia verzia radu Ibiza sa dočkala modernizácie. Jej koncept predstavil Seat na autosalóne v Pekingu v apríli tohto roku. Teraz je tu sériový model, ktorý sa od konceptu líši len v malých detailoch. Predávať sa nová Ibiza Cupra začne na jar budúceho roku, možno už vo februári.

Seat Ibiza Cupra
Ibiza Cupra je s výkonom 180 koní ostrou verziou Seatu v segmente malých automobilov

Dynamické kompaktné vozidlo na každý deň, Ibiza Cupra – esencia značky Seat, skvelý a pôsobivý dizajn, úžasný výkon vďaka 180 koňom pod kapotou a prevodovke DSG, 0-100 km/h za 6,9 sekundy, priemerná spotreba len 5,9 l/100 km, inovatívna technika vrátane nového prenosného zariadenia Seat Portable System , exkluzívna výbava, rozsiahle možnosti pre individualizáciu – týmito superlatívami okorenil Seat svoju tlačovú správu o novej verzii modelu Ibiza Cupra.

Je nová Ibiza Cupra skutočne taká, ako ju opisuje Seat? Ťažko posudzovať, keďže nový model sme nielenže neskúšali, ale v ňom ani nesedeli a ani sme ho fyzicky nevideli. Zverejnené parametre však signalizujú, že nová verzia Ibizy by mohla byť poriadne ostrým žihadielkom.

Cupra vďaka svojmu kompaktnému formátu môže byť dynamickým automobilom tak na každodenné jazdenie, ako aj na skutočné potešenie z jazdy. Výkon 180 koní je veľavravný, podobne zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 6,9 sekundy i najvyššia rýchlosť 228 km/h. Priemerná spotreba paliva by pritom mala zostať na hodnote len 5,9 l/100 km.

Motor 1,4 TSI má dvojité preplňovanie kompresorom a turbodúchadlom v kombinácii s priamym vstrekovaním paliva. Najvyšší výkon 180 koní (132 kW) a maximálny krútiaci moment 250 Nm sú predpokladom dynamickej jazdy a zvukový generátor vo výfukovej sústave vraj dodáva autu jedinečný športový zvuk. Sedemstupňová prevodovka DSG s extrémne rýchlym radením môže byť ovládaná aj pádlami pod volantom.

Podvozok novej Ibizy Cupra je oproti sériovému modelu znížený a patrične pritvrdený. Pre lepšiu trakciu, najmä pri prechádzaní zákrut, je Cupra vybavená uzávierkou diferenciálu a účinnejšími kotúčovými brzdami, ktoré sú ukryté za väčšími 17palcovými zliatinovými diskami kolies. Samozrejmosťou je elektrický stabilizačný systém, pridaný je asistent rozjazdu do kopca.

Na trh má nová Ibiza Cupra prísť najskôr vo februári 2013. Cena nového modelu na Slovensku zatiaľ nie je známa a bude zverejnená zrejme až tesne pred začiatkom jej predaja.

Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza Cupra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.