SEAT Ibiza Ecomotive: najnižšie emisie v triede

Streda, 28 júl 2010

SEAT vybavil Ibizu pre modelový rok 2011 novými pohonnými jednotkami z koncernovej ponuky a ohlasuje aj verziu Ecomotive s naftovým motorom 1,2 TD CR. Ide o najekologickejšie vozidlo v segmente B malých automobilov, keď do vzduchu vypúšťa len 89 gramov CO2 na kilometer a na sto kilometrov vystačí len s 3,4 litrami nafty.

SEAT Ibiza Ecomotive
Najúspornejšia a najekologickejšia Ibiza 1,2 TDI CR nám nízkou spotrebou ušetrí peňaženku

Úsporný trojvalec s objemom 1,2 litra a vstrekovaním common-rail ponúkne výkon 75 koní a 185 Nm, má funkciu Auto Stop/Start s rekuperáciou energie. Tretia generácia Ibiza Ecomotive prichádza s excelentnými parametrami, keď oproti predošlej generácii je ešte šetrnejšia k životnému prostrediu vďaka rekordne nízkym emisiám CO2 len 89 g/km a výbornej spotrebe paliva len 3,4 l/100km.

Nová Ibiza Ecomotive bude k dispozícií vo všetkých troch verziách: 3dverovej Sport Coupé, 5dverovej i vo vyhotovení kombi s označením ST. Výbava obsahuje ABS + EBA, airbag vodiča a spolujazdca, bočný airbag chrániaci hlavu a hrudník, klimatizáciu, elektrohydraulický posilňovač riadenia, 15palcové oceľové kolesá s pneumatikami 185/60, centrálne zamykanie na diaľkové ovládanie, signál zapnutia bezpečnostných pásov, kotviace body Isofix na zadných sedadlách, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, tri výškovo nastaviteľné zadné opierky hlavy a mnohé ďalšie prvky výbavy.

V predaji bude nový SEAT Ibiza Ecomotive od septembra tohto roku. Ceny zatiaľ importér nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.