SEAT Ibiza Ecomotive: nižšie emisie a spotreba

Utorok, 16 december 2008

Vylepšená aerodynamika, hospodárnosť motora a redukovaná hmotnosť. A výsledok? Iba 98 g CO2 na kilometer a priemerná spotreba paliva 3,7 litrov na sto kilometrov.

SEAT Ibiza Ecomotive SEAT Ibiza Ecomotive

Nový Seat Ibiza Ecomotive príde na trh v roku 2009 a bude mať excelentné parametre: len 98 g/km emisií CO2 a vynikajúcu spotrebu paliva len 3,7 litrov na 100 km. Tieto charakteristiky robia novú Ibizu Ecomotive najekologickejším vozidlom svojej triedy. Ibiza Ecomotive je jediným automobilom s výkonom 80 koní, v 5-dverovom prevedení a vybavený klimatizáciou, ktorý produkuje tak nízke hodnoty emisií.

SEAT Ibiza Ecomotive SEAT Ibiza Ecomotive

Pracovníci technického centra v portugalskom Martorell vyvinuli úsporný automobil s motorom 1,4 TDI/80 k, ktorý je vybavený filtrom pevných častí (DPF). Jeho optimalizovaná aerodynamika, redukovaná hmotnosť a modifikácie motora nedávajú Ibize Ecomotive len nízku spotrebu a emisie, ale vylepšujú tiež charakteristiky základného modelu, z ktorého verzia Ecomotive vychádza.

Novinky vo výbave novej Ibizy Ecomotive zahŕňajú špeciálne čalúnenie, spätné zrkadlá vo farbe karosérie či zdvojené predné svetlomety, ktoré dopĺňajú širokú výbavu s ABS, ESP, TCS + EBA, úchytmi Isofix, asistentom rozbehu do kopca, signalizáciou zmeny tlaku v pneumatikách, airbagmi vodiča a spolujazdca, hlavovými airbagmi, rádiom s MP3 prehrávačom a vstupom aux-in so 6 reproduktormi. Na druhej strane vypadli niektoré prvky výbavy kvôli limitovanej hmotnosti, napríklad panoramatické strešné okno, náhradné koleso, športové pruženie a lakťová opierka.

Nová Ibiza Ecomotive bude v predaji od budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.