SEAT Ibiza Ecomotive: nižšie emisie a spotreba

Utorok, 16 december 2008

Vylepšená aerodynamika, hospodárnosť motora a redukovaná hmotnosť. A výsledok? Iba 98 g CO2 na kilometer a priemerná spotreba paliva 3,7 litrov na sto kilometrov.

SEAT Ibiza Ecomotive SEAT Ibiza Ecomotive

Nový Seat Ibiza Ecomotive príde na trh v roku 2009 a bude mať excelentné parametre: len 98 g/km emisií CO2 a vynikajúcu spotrebu paliva len 3,7 litrov na 100 km. Tieto charakteristiky robia novú Ibizu Ecomotive najekologickejším vozidlom svojej triedy. Ibiza Ecomotive je jediným automobilom s výkonom 80 koní, v 5-dverovom prevedení a vybavený klimatizáciou, ktorý produkuje tak nízke hodnoty emisií.

SEAT Ibiza Ecomotive SEAT Ibiza Ecomotive

Pracovníci technického centra v portugalskom Martorell vyvinuli úsporný automobil s motorom 1,4 TDI/80 k, ktorý je vybavený filtrom pevných častí (DPF). Jeho optimalizovaná aerodynamika, redukovaná hmotnosť a modifikácie motora nedávajú Ibize Ecomotive len nízku spotrebu a emisie, ale vylepšujú tiež charakteristiky základného modelu, z ktorého verzia Ecomotive vychádza.

Novinky vo výbave novej Ibizy Ecomotive zahŕňajú špeciálne čalúnenie, spätné zrkadlá vo farbe karosérie či zdvojené predné svetlomety, ktoré dopĺňajú širokú výbavu s ABS, ESP, TCS + EBA, úchytmi Isofix, asistentom rozbehu do kopca, signalizáciou zmeny tlaku v pneumatikách, airbagmi vodiča a spolujazdca, hlavovými airbagmi, rádiom s MP3 prehrávačom a vstupom aux-in so 6 reproduktormi. Na druhej strane vypadli niektoré prvky výbavy kvôli limitovanej hmotnosti, napríklad panoramatické strešné okno, náhradné koleso, športové pruženie a lakťová opierka.

Nová Ibiza Ecomotive bude v predaji od budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.