SEAT Ibiza po modernizácii

Štvrtok, 12 január 2012

SEAT zapracoval na omladení modelu Ibiza. K dispozícii máme prvé oficiálne snímky modernizovaného modelu. Súčasný model uviedol SEAT v roku 2008. Nový model bude mať premiéru na tohtoročnom jarnom autosalóne v Ženeve.

Seat Ibiza
SEAT Ibiza po modernizácii sa po prvý raz predstaví na jarnom autosalóne v Ženeve

Testy predsériového modelu sú už kompletne hotové, takže snímky poskytnuté španielskym výrobcom verne zodpovedajú sériovému, ktorý sa predstaví približne o šesť týždňov v Ženeve. Modernizácia sa týka troj- a päťdverového hatchbacku i verzie kombi. Vychádza nám to tak, že všetky tri vyhotovenia novej Ibizy by mohli prísť na trh súčasne. Stane sa tak zrejme už v prvom polroku 2012, kedy by sa nová Ibiza mala dostať do predaja.

Pri pohľade na modernizovaný model Ibizy máme dojem, že tvár nového modelu sa príliš nemenila. Najväčšie zmeny sa udiali na prednej časti, kde je nový nárazník a zmenil sa aj tvar predných svetlometov. Z obrázkov nie je jasné, či nová Ibiza má do hlavných svetlometov integrované LED svetlá na denné svietenie.

Maska chladiča zostala prakticky bezo zmeny. Zato iný je otvor pre vstup vzduchu pod predným nárazníkom. Pri súčasnom modeli má tvar obráteného lichobežníka, pri novom je dlhšia strana základňou lichobežníka. Iný tvar má aj otvor pre hmlové svetlá. Vzadu na bokoch má nová Ibiza ostrejšie hrany v priestore zadných dverí a C-stĺpika. Zmeny vidieť aj na optike zadných koncových svetlách.

Súčasťou zmien v rámci modernizácie modelu Ibiza má byť aj paleta nových diskov kolies. Pribudnúť by mala ponuka nových lakov karosérie, čo dokumentujú aj zverejnené snímky.

Seat Ibiza Seat Ibiza Seat Ibiza Seat Ibiza Seat Ibiza Seat Ibiza
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.