SEAT Ibiza ST: kompaktné kombi

Štvrtok, 04 február 2010

Dôvodom rozširovania modelového radu Ibiza určite neboli predajné úspechy Škody Fabia Combi, ktorá je jedným z lídrov na trhu malých kombi. Isté však je, že aj Seat, podobne ako každá automobilka, chce zvyšovať svoje predaje. A tak k troj- a päťdverovej verzii modelu pribudne teraz aj kombi – najväčšia verzia Ibizy. V Seate majú všetko pripravené na fyzické predstavenie novej Ibizy ST.

SEAT Ibiza ST
Ibiza ST rozširuje svoj modelový rad o úhľadné kombi v segmente malých áut

Kompaktné kombi je ako stvorené tak pre mladistvý a športový životný štýl, ako aj pre mladé rodiny. Dôvodov je k tomu viac: emocionálny dizajn, dynamické a efektívne auto, navyše aj finančne dostupné. Seat predstavuje Ibizu ST so šiestimi modernými motormi a širokou ponukou výbavy a najmodernejších technológií. Uvedenie na trh je plánované na začiatok leta.

Nové kombi Seatu vychádza z prototypu Concept IBZ, ktorý sa ukázal približne pred pol rokom vo Frankfurte. Karosériu tohto konceptu navrhovali podľa princípu tzv. arrow dizajnu, teda šípového, resp. šípkového dizajnu, kde celá predná časť má v tomto duchu štýlovejší nárazník i celý predok, vrátane hlavných svetlometov (Concept IBZ ich mal s LED diódami na denné svietenie).

SEAT Ibiza ST
Široký vstupný otvor a nízka nakladacia hranu zlepšia manipuláciu s nákladom

Športový štýl má aj zadná časť karosérie napriek tomu, že ukrýva veľký, až 430 litrový batožinový priestor, ktorý po sklopení zadných sedadiel možno ešte zväčšiť. Chvályhodné na ňom je, že má široký vstupný otvor a nízko položenú nakladaciu hranu pre lepšiu manipuláciu s nákladom.

Interiér Ibizy ST je priestranný a vyhotovený s použitím kvalitných materiálov. Dizajnéri a konštruktéri venovali pozornosť najmenším detailom tak, aby bol každý prvok funkčný a praktický. Ovládacie prvky sú prehľadne usporiadané. Kruhové výduchy klimatizácie a krátka radiaca páka pripomínajú emocionálny charakter vyjadrený dizajnom Ibizy ST.

SEAT Ibiza ST
Karosériu Ibizy ST navrhovali v štýle tzv. arrow dizajnu, teda šípového dizajnu

Ibiza ST ponúka tri benzínové a tri naftové agregáty (so vstrekovacím systémom common-rail). Základom sú trojvalce 1,2 HTP a 1,2 TDI, vrcholom zasa 1,2 TSI/105 k a 1,6 TDI. Štyri zo šiestich motorov pracujú s priamym vstrekovaním a turbodúchadlom. Všetky motory sú výnimočne efektívne a spĺňajú emisnú normu Euro 5.

Na trh príde Ibiza ST s troma stupňami výbavy – Reference, Style a Sport, ale aj s bohatou ponukou doplnkovej výbavy, napríklad dvojspojkovou automatickou prevodovka DSG a bude tak silnou konkurenciou v segmente menších kombi.

Svetovú premiéru bude mať Seat Ibiza ST už o necelé štyri týždne na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.