SEAT Ibiza ST: kompaktné kombi

Štvrtok, 04 február 2010

Dôvodom rozširovania modelového radu Ibiza určite neboli predajné úspechy Škody Fabia Combi, ktorá je jedným z lídrov na trhu malých kombi. Isté však je, že aj Seat, podobne ako každá automobilka, chce zvyšovať svoje predaje. A tak k troj- a päťdverovej verzii modelu pribudne teraz aj kombi – najväčšia verzia Ibizy. V Seate majú všetko pripravené na fyzické predstavenie novej Ibizy ST.

SEAT Ibiza ST
Ibiza ST rozširuje svoj modelový rad o úhľadné kombi v segmente malých áut

Kompaktné kombi je ako stvorené tak pre mladistvý a športový životný štýl, ako aj pre mladé rodiny. Dôvodov je k tomu viac: emocionálny dizajn, dynamické a efektívne auto, navyše aj finančne dostupné. Seat predstavuje Ibizu ST so šiestimi modernými motormi a širokou ponukou výbavy a najmodernejších technológií. Uvedenie na trh je plánované na začiatok leta.

Nové kombi Seatu vychádza z prototypu Concept IBZ, ktorý sa ukázal približne pred pol rokom vo Frankfurte. Karosériu tohto konceptu navrhovali podľa princípu tzv. arrow dizajnu, teda šípového, resp. šípkového dizajnu, kde celá predná časť má v tomto duchu štýlovejší nárazník i celý predok, vrátane hlavných svetlometov (Concept IBZ ich mal s LED diódami na denné svietenie).

SEAT Ibiza ST
Široký vstupný otvor a nízka nakladacia hranu zlepšia manipuláciu s nákladom

Športový štýl má aj zadná časť karosérie napriek tomu, že ukrýva veľký, až 430 litrový batožinový priestor, ktorý po sklopení zadných sedadiel možno ešte zväčšiť. Chvályhodné na ňom je, že má široký vstupný otvor a nízko položenú nakladaciu hranu pre lepšiu manipuláciu s nákladom.

Interiér Ibizy ST je priestranný a vyhotovený s použitím kvalitných materiálov. Dizajnéri a konštruktéri venovali pozornosť najmenším detailom tak, aby bol každý prvok funkčný a praktický. Ovládacie prvky sú prehľadne usporiadané. Kruhové výduchy klimatizácie a krátka radiaca páka pripomínajú emocionálny charakter vyjadrený dizajnom Ibizy ST.

SEAT Ibiza ST
Karosériu Ibizy ST navrhovali v štýle tzv. arrow dizajnu, teda šípového dizajnu

Ibiza ST ponúka tri benzínové a tri naftové agregáty (so vstrekovacím systémom common-rail). Základom sú trojvalce 1,2 HTP a 1,2 TDI, vrcholom zasa 1,2 TSI/105 k a 1,6 TDI. Štyri zo šiestich motorov pracujú s priamym vstrekovaním a turbodúchadlom. Všetky motory sú výnimočne efektívne a spĺňajú emisnú normu Euro 5.

Na trh príde Ibiza ST s troma stupňami výbavy – Reference, Style a Sport, ale aj s bohatou ponukou doplnkovej výbavy, napríklad dvojspojkovou automatickou prevodovka DSG a bude tak silnou konkurenciou v segmente menších kombi.

Svetovú premiéru bude mať Seat Ibiza ST už o necelé štyri týždne na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.