SEAT Mii: Španiel má druhý pár dverí

Piatok, 10 február 2012

Španielska verzia koncernového miniauta a súrodenec VW Up! a Škoda Citigo má už tiež pätoro dverí. Kompaktné mini sa tak stáva viac praktickým automobilom ako jeho jednoduchšia trojdverová verzia.

Seat Mii 5d
Seat Mii, tretí v rade koncernového mini, má ďalší pád dverí, takže teraz je praktickejší

Najmenšiemu Seatu nepribudli len ďalšie dvoje dverí, ale tento malý kompakt dostal aj úspornú verziu Mii Ecomotive. Novinkou tohto ekonomického modelu bude systém Stop/Star, takže aj vďaka nemu dosiahne s trojvalcovým motorom s výkonom 60 koní veľmi nízku kombinovanú spotrebu 4,1 litra na sto kilometrov a emisie len 96 g/km.

Ani výkonnejší agregát nebude nepociťovať pri jazde príliš veľký smäd. Jazda s týmto mini, ktorý má pod kapotou motor s výkonom 75 koní, spotrebuje na stovku kilometrov viac benzínu len o 0,1 litra a emisie sa zvýšia len o dva gramy.

Príbuzenstvos Volkswagenom Up! ani so Škodou Citigo päťdverový Mii nezaprie, pretože aj verzia s párom dverí navyše je takmer identická so sesterskými modelmi, takže karosériu či dizajn nebudeme bližšie popisovať. Ak si niekedy pomýlite Seat so Škodou Citigo alebo VW Up!, bude to vzhľadom na ich podobnosť určite normálne.

Aj keď je Mii malé auto, nemá núdzu o inovatívne technológie. Tak napríklad systém City Safety Assist stráži bezpečnosti v meste. Ak hrozí riziko zrážky v mestskej premávke, Mii bude brzdiť automaticky, aby jej predišlo. Pri rýchlostiach pod 30 km/h môže laserový senzor identifikovať v jeho jazdnom smere iné vozidlo alebo prekážku, ktorá je v smere jeho jazdy, a ak vodič v takomto prípade nepoužije brzdu, systém automaticky a naplno aktivuje brzdy.

Päťdverový Seat Mii sa začne predávať začiatkom leta tohto roku.

Seat Mii 5d Seat Mii 5d Seat Mii 5d
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.