SEAT Mii: Španiel má druhý pár dverí

Piatok, 10 február 2012

Španielska verzia koncernového miniauta a súrodenec VW Up! a Škoda Citigo má už tiež pätoro dverí. Kompaktné mini sa tak stáva viac praktickým automobilom ako jeho jednoduchšia trojdverová verzia.

Seat Mii 5d
Seat Mii, tretí v rade koncernového mini, má ďalší pád dverí, takže teraz je praktickejší

Najmenšiemu Seatu nepribudli len ďalšie dvoje dverí, ale tento malý kompakt dostal aj úspornú verziu Mii Ecomotive. Novinkou tohto ekonomického modelu bude systém Stop/Star, takže aj vďaka nemu dosiahne s trojvalcovým motorom s výkonom 60 koní veľmi nízku kombinovanú spotrebu 4,1 litra na sto kilometrov a emisie len 96 g/km.

Ani výkonnejší agregát nebude nepociťovať pri jazde príliš veľký smäd. Jazda s týmto mini, ktorý má pod kapotou motor s výkonom 75 koní, spotrebuje na stovku kilometrov viac benzínu len o 0,1 litra a emisie sa zvýšia len o dva gramy.

Príbuzenstvos Volkswagenom Up! ani so Škodou Citigo päťdverový Mii nezaprie, pretože aj verzia s párom dverí navyše je takmer identická so sesterskými modelmi, takže karosériu či dizajn nebudeme bližšie popisovať. Ak si niekedy pomýlite Seat so Škodou Citigo alebo VW Up!, bude to vzhľadom na ich podobnosť určite normálne.

Aj keď je Mii malé auto, nemá núdzu o inovatívne technológie. Tak napríklad systém City Safety Assist stráži bezpečnosti v meste. Ak hrozí riziko zrážky v mestskej premávke, Mii bude brzdiť automaticky, aby jej predišlo. Pri rýchlostiach pod 30 km/h môže laserový senzor identifikovať v jeho jazdnom smere iné vozidlo alebo prekážku, ktorá je v smere jeho jazdy, a ak vodič v takomto prípade nepoužije brzdu, systém automaticky a naplno aktivuje brzdy.

Päťdverový Seat Mii sa začne predávať začiatkom leta tohto roku.

Seat Mii 5d Seat Mii 5d Seat Mii 5d
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.