SEAT Mii: tretí do rodiny

Štvrtok, 06 október 2011

Po VW Up!, nedávno predstavenom vo Frankfurte a Škode Citigo, ktoré česká škodovka predstavila približne pred týždňom, uvádza teraz mediálne svoj prírastok do rodiny mestských mini aj SEAT, tretia značka z rodiny Volkswagenu. Aj Mii, ako SEAT pomenoval svoj najmenší model, sa len v detailoch líši od svojich koncernových súrodencov.

SEAT Mii
SEAT Mii, španielske mini, súrodenec VW Up! a Škoda Citigo mieria k zákazníkom

Nový mini SEAT má na rozdiel od svojich o málo starších súrodencov zmenenú prednú časť, kde sú iné predné svetlomety, maska chladiča a ďalšie malé detaily. Iné oproti VW Up! sú zadné tretie dvere, ktoré má Up! celé presklené. Mii má iné aj zadné koncové svetlá.

Aj v interiéri sa mini od SEATu líši od svojich dvoch súrodencov iba detailmi. Nechýba v ňom však informačný a zábavný systém s funkciou "eko tréner". Model Mii je vybavený aj bezpečnostným asistentom City Safety Assist s laserovými senzormi a funkciou núdzového brzdenia.

V ekologickej verzii Mii Ecomotive bude model Mii vypúšťať do ovzdušia len 97 gramov CO2 na kilometer jazdy. SEAT bude ponúkať aj verziu na palivo CNG a bude jedným z najčistejších ekologických vozidiel na trhu.

Nový model španielskej automobilky príde do predaja v Španielsku v novembri, vo zvyšku Európy sa začne predávať na jar roku 2012.

SEAT Mii SEAT Mii SEAT Mii SEAT Mii SEAT Mii SEAT Mii
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.