SEAT predstavuje Exeo ST

Štvrtok, 12 február 2009

SEAT uviedol svoj model Exeo na autosalóne v Paríži v októbri minulého roku a v týchto dňoch sa dostáva do predaja na španielskom trhu. Zároveň zverejnil prvé fotografie verzie kombi, ktorá príde na trh na jeseň tohto roku.

SEAT Exeo

S návratom do B segmentu predstavuje španielska automobilka aj kombi Exeo ST , čo je rodinná verzia nového Exea. Oba modely kombinujú luxus, komfort a priestrannosť s tradičnou športovou filozofiou automobilky SEAT. Premiéra nového kombi Exeo ST sa očakáva na marcovom autosalóne v Ženeve a predávať v Európe sa bude postupne od leta 2009.

SEAT Exeo ponúka tri benzínové agregáty – 1,6/102 k, 1,8 T/150 k a 2,0 TSI/200 k a dva naftové motory s technológiou common rail vybavené filtrom pevných častíc DPF – 2,0 TDI/143 k a 2,0 TDI/170 k. Na rozdiel od ostatných modelov SEAT má Exeo vpredu uložený motor nie priečne, ale pozdĺžne. Všetky motorizácie majú šesťstupňovú manuálnu prevodovku a spĺňajú prísne legislatívne emisné normy EU5, ktoré budú záväzné od roku 2011. Nový SEAT Exeo bude vo výbavách Reference, Style a Sport.

SEAT Exeo

Ponuka motorizácií a výbavy bude pre Exeo ST rovnaká ako pre štvordverový sedan. Rozdiel bude v dĺžke vozidla, ktorá bude pre Exeo ST 4666 mm a v kapacite batožinového priestoru, ktorý sa zväčší na 442 litrov. Nový sedan ponúka paletu 14 farieb a šiestich vyhotovení interiéru. Obe verzie sa budú vyrábať vo fabrike v meste Martorell neďaleko Barcelony.

SEAT Exeo SEAT Exeo SEAT Exeo SEAT Exeo
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.