SEAT pridáva Ibize malý diesel

Štvrtok, 29 október 2009

Už od novembra bude v predaji SEAT Ibiza novým motorom 1,6 TDI CR s common railovým vstrekovaním a výkonom 105 koní. Okrem zvýšeného výkonu a nového motora sa Ibiza bude pýšiť aj nižšou priemernou spotrebou 4,3 litra nafty na sto kilometrov a nižšími emisiami len 112 gramov na rovnaký počet kilometrov. Nový motor je náhradou za doteraz používaný 1,9 TDI, ktorý pri väčšom zdvihovom objeme mal rovnaký výkon 105 koní ako nový menší agregát.

Seat Ibiza
S novým motorom 1,6 TDI CR a výkonom 105 bude Ibiza živšia, rýchlejšia, ale aj tichšia, úspornejšia a ekologickejšia ako s doteraz používaným väčším 1,9 TDI

Model Ibiza v 5-dverovej verzii ako aj trojdverová Ibiza SC s novým motorom 1,6 TDI CR a výkonom105 koní sa už onedlho dostanú do predajnej siete. Tento krok je v súlade so snahou spoločnosti SEAT pridávať motory so vstrekovaním common rail do ponuky modelového radu SEAT Ibiza, ponúkať tak vyšší výkon s nižšou hlučnosťou, spotrebou a aj nižšími emisiami.

Motor 1,6 TDI CR je atraktívna možnosť voľby spomedzi motorizácií. Tento motor nahrádza doteraz montovaný motor 1,9 TDI/105k a dopĺňa už v súčasnosti ponúkaný motor 1,6 TDI CR s výkonom 90 koní. Nový motor sa bude dodávať s päťstupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením, je doplnený filtrom pevných častíc a spĺňa prísne emisné normy EU5.

S krútiacim momentom 250 Nm medzi 1500 a 2500 otáčkami, priemernou kombinovanou spotrebou 4,3 l/100 km a emisiami CO2 len 112 g/km je tento motor vynikajúcou alternatívou. Výborný výkon kombinovaný s nízkou spotrebou a emisiami robí Ibizu jedným z najekologickejších modelov vo svojom segmente.

Autor: J. Goldberger
Foto: Seat
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.