SEAT: samé eco - Leon, Altea a Altea XL

Nedeľa, 29 november 2009

Španielsky SEAT sa akoby utrhol z reťaze, keď naraz uvádza tri ekologické verzie modelov Altea, Altea XL a Leon. Prvé dva sa pýšia emisiami CO2 len 119 gramov na kilometer, Leon Ecomotive ich vypustí do vzduchu ešte menej – len 99 gramov. Všetky tri modely sú moderné Ecomotive verzie a španielska automobilka chce nimi demonštrovať svoju náklonnosť k šetrnému životnému prostrediu.

SEAT Altea XL, Altea a Leon
SEAT Altea XL, Altea a Leon vo verziách Ecomotive sa radia k lídrom vo svojich triedach

K modelom Ibiza, Leon a Alhambra, ktoré sú najekologickejšie vo svojich triedach, keď Ibiza Ecomotive emituje len 98 g/km CO2 , súčasná verzia Leon Ecomotive 119 g/km a Alhambra Ecomotive, ktorá je rekordérom svojej triedy a produkuje 159 g/km, pribudli tak ďalšie tri modely.

Nová trojica SEATov – Altea, Altea XL a Leon, všetky verzie Ecomotive, majú pod kapotou zhodnú pohonnú jednotku 1,6 TDI CR, výkon 105 koní a filter pevných častíc. Vďaka nej bolo možné znížiť spotrebu paliva a produkciu emisií CO2 v porovnaní s bežnými modelmi, ktoré tento motor nemajú.

Altea a Altea XL Ecomotive emitujú 119 g/km CO2 a Leon Ecomotive len 99 g/km, a to vďaka novému dieselovému agregátu. Tieto hodnoty ich posúvajú medzi najekologickejšie automobily vo svojich triedach. V mnohých európskych krajinách si majitelia takto ekologických automobilov užívajú štátom poskytované štedré daňové a iné výhody.

Hodnota produkovaných emisií bola znížená o 20 g/km v porovnaní s verziou, ktorá je vybavená motorom 1,9 TDI/105k. Je to zásluhou pridania funkcie Start/Stop a tiež vďaka výhodám, ktoré prináša použitie vstrekovania nafty systémom Common rail. Kľúčovým pre dosiahnutie výborných hodnôt spotreby paliva a emisií bolo tiež zlepšenie aerodynamiky. Úpravy zahŕňajú kompletne uzavretú prednú masku či deflektory predných a zadných kolies.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.