SEAT v Pekingu: Ibiza Cupra Concept

Streda, 25 apríl 2012

Španielsky SEAT sa predstavuje na autosalóne v Pekingu novou Ibizou Cupra Concept. Výstavná podoba by mala byť blízka sériovému modelu. Cupra novej generácie prezentuje športový model v segmente kompaktných hatchbackov a bude najostrejšou Ibizou. Vďaka svojmu kompaktnému formátu zároveň aj autom na každodenné používanie.

SEAT Ibiza Cupra
Ostrá Ibiza Cupra Concept sa v týchto dňoch predstavuje na autosalóne v Pekingu

Po nedávnej ofenzíve modernizovaného modelového radu Ibiza, ktorý SEAT vo všetkých verziách predstavil na marcovom autosalóne v Ženeve, s výnimkou najvýkonnejšej verzie, prišiel v Pekingu rad aj verziu Cupra. Zatiaľ síce len ako koncept, v priebehu tohto roku sa však nová Cupra dostane aj k predajcom a zákazníkom.

Trojdverový hatchback nového konceptu Cupra prichádza s rozsiahlou výbavou a s inovatívnymi detailmi. K pohonu poslúži však aj naďalej benzínový štvorvalec 1,4 TSI s výkonom 132kW/180 k s dvojitým prepĺňaním kompresorom a turbodúchadlom v kombinácii s priamym vstrekovaním.

K výkonnému motoru priradil SEAT sedemstupňovú prevodovku DSG s možnosťou ovládania aj pádlami pod volantom, elektronickú uzávierku diferenciálu XDS a výkonnú brzdovú sústavu. Na prianie sa bude dodávať navigačný systém Seat Portable System, ktorý kombinuje funkcie navigačného a zábavného systému, pričom je pre mobilné použitie odnímateľný.

Najväčšie zmeny na exteriéri má nová Ibiza Cupra na prednej časti karosérie. Nová tvár so širokou maskou chladiča a výraznými otvormi pre prívod vzduchu zdôrazňuje šírku, masívnosť i silu konceptu Cupra. Nová je tiež kapota motora, nový tvar i optiku majú aj hlavné Bi-xenónové svetlomety doplnené o LED denné svietenie. Nový je tiež predný nárazník s integrovanými hmlovými svetlami s funkciou natáčania do zákrut. Aj vzadu má Cupra nové svetlá. Dostala aj 17palcové kolesá s novým dizajnom.

Sériová výrova nového modelu Ibiza CUPRA začne v priebehu tohto roka.

SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.