SEAT v Pekingu: Ibiza Cupra Concept

Streda, 25 apríl 2012

Španielsky SEAT sa predstavuje na autosalóne v Pekingu novou Ibizou Cupra Concept. Výstavná podoba by mala byť blízka sériovému modelu. Cupra novej generácie prezentuje športový model v segmente kompaktných hatchbackov a bude najostrejšou Ibizou. Vďaka svojmu kompaktnému formátu zároveň aj autom na každodenné používanie.

SEAT Ibiza Cupra
Ostrá Ibiza Cupra Concept sa v týchto dňoch predstavuje na autosalóne v Pekingu

Po nedávnej ofenzíve modernizovaného modelového radu Ibiza, ktorý SEAT vo všetkých verziách predstavil na marcovom autosalóne v Ženeve, s výnimkou najvýkonnejšej verzie, prišiel v Pekingu rad aj verziu Cupra. Zatiaľ síce len ako koncept, v priebehu tohto roku sa však nová Cupra dostane aj k predajcom a zákazníkom.

Trojdverový hatchback nového konceptu Cupra prichádza s rozsiahlou výbavou a s inovatívnymi detailmi. K pohonu poslúži však aj naďalej benzínový štvorvalec 1,4 TSI s výkonom 132kW/180 k s dvojitým prepĺňaním kompresorom a turbodúchadlom v kombinácii s priamym vstrekovaním.

K výkonnému motoru priradil SEAT sedemstupňovú prevodovku DSG s možnosťou ovládania aj pádlami pod volantom, elektronickú uzávierku diferenciálu XDS a výkonnú brzdovú sústavu. Na prianie sa bude dodávať navigačný systém Seat Portable System, ktorý kombinuje funkcie navigačného a zábavného systému, pričom je pre mobilné použitie odnímateľný.

Najväčšie zmeny na exteriéri má nová Ibiza Cupra na prednej časti karosérie. Nová tvár so širokou maskou chladiča a výraznými otvormi pre prívod vzduchu zdôrazňuje šírku, masívnosť i silu konceptu Cupra. Nová je tiež kapota motora, nový tvar i optiku majú aj hlavné Bi-xenónové svetlomety doplnené o LED denné svietenie. Nový je tiež predný nárazník s integrovanými hmlovými svetlami s funkciou natáčania do zákrut. Aj vzadu má Cupra nové svetlá. Dostala aj 17palcové kolesá s novým dizajnom.

Sériová výrova nového modelu Ibiza CUPRA začne v priebehu tohto roka.

SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra SEAT Ibiza Cupra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.