SEAT v Ženeve: Leon, Altea a Altea XL

Piatok, 13 február 2009

Na marcovom ženevskom autosalóne predstaví SEAT nový Leon a Alteu. Všetky modely nesú črty nového dizajnu, poskytnú viac jazdného komfortu, vyššiu bezpečnosť a dieselové motory budú s technológiou common rail.

SEAT

Vzhľad exteriéru vozidiel Leon, Altea a Altea XL modelového roku 2009 je rovnako ako u štvrtej generácie Ibizy a u nového modelu Exeo ovplyvnený dizajnérskym konceptom Arrow Design (šípový dizajn). Tieto automobily reflektujú siluetu predošlého modelu, ale sú obohatené o nové zaujímavé dizajnové prvky.

Z ladných kriviek vystupuje nová maska chladiča s menším logom SEAT a výrazne štylizovaným chrómovaným rámčekom. Nový výraz dodávajú modelom Leon a Altea aj väčšie predné svetlomety. Nové je aj tvarovanie vonkajších spätných zrkadiel a atraktívne vzory kolies. Lepší výhľad z vozidla poskytuje väčšie zadné okno a zmenené je aj veko batožinového priestoru a zadné svetlá. V interiéri sa zmeny dotkli prístrojovej dosky, stredového panela, výplne dverí a materiálov.

Pridaním systému XDS do nového Leona viedlo k značnému zvýšeniu komfortu a bezpečnosti. Tento elektronický systém pracuje spoločne so systémom ESP ako automatická uzávierka diferenciálu, vďaka ktorému sa zlepšuje výkon v situáciách, keď sa trakcia stráca brzdením kolies, ktoré strácajú priľnavosť.

Široká ponuka motorizácií modelov Leon, Altea a Altea XL zahŕňa celkovo 10 možností – päť benzínových a 5 naftových. Všetky prešli významným vývojom v každom aspekte, zlepšil sa výkon, znížila spotreba a hodnoty emisií. Najvýkonnejším bude benzínový 2,0 TSI/211 k a naftový 2,0 TDI/170 k s technológiou common rail. Ďalšou novinkou bude ovládanie radenia na volante, ktoré umožňuje v prípade dvojspojkovej prevodovky DSG manuálny sekvenčný režim. Prevodovka DSG so siedmymi prevodovými stupňami bude k dispozícií aj pre motorizáciu 1,8 TSI s výkonom 160 koní.

Modely Leon, Altea i Altea XL budú vybavené rovnakými štandardnými prvkami pre verzie Reference, Style a Sport. Seat Leon bude k dispozícií tiež v športovom vyhotovení FR. Výbava nových modelov zahŕňa širokú ponuku prvkov. V závislosti od výbavy je to napríklad systém Hill Hold Control (asistent rozjazdu do kopca), bi-xenónové svetlomety so systémom AFS (dynamické "zákrutové" osvetlenie), denné svietenie, nová klimatizácia, predné hmlovky s Cornering funkciou, predné a zadné parkovacie senzory, nový audio systém či optický parkovací systém zobrazujúci sa na novom navigačnom zariadení.

Modely Leon, Altea a Altea XL pre rok 2009 budú vybavené systémami ABS, TCS, EBA i stabilizačným systémom ESP.

Predaj všetkých troch modelov by sa mal začať hneď po ženevskom autosalóne a ich ceny by nemali byť vyššie ako sú u teraz predávaných modelov.

SEAT SEAT SEAT SEAT SEAT SEAT
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.