SEAT v Ženeve: Leon, Altea a Altea XL

Piatok, 13 február 2009

Na marcovom ženevskom autosalóne predstaví SEAT nový Leon a Alteu. Všetky modely nesú črty nového dizajnu, poskytnú viac jazdného komfortu, vyššiu bezpečnosť a dieselové motory budú s technológiou common rail.

SEAT

Vzhľad exteriéru vozidiel Leon, Altea a Altea XL modelového roku 2009 je rovnako ako u štvrtej generácie Ibizy a u nového modelu Exeo ovplyvnený dizajnérskym konceptom Arrow Design (šípový dizajn). Tieto automobily reflektujú siluetu predošlého modelu, ale sú obohatené o nové zaujímavé dizajnové prvky.

Z ladných kriviek vystupuje nová maska chladiča s menším logom SEAT a výrazne štylizovaným chrómovaným rámčekom. Nový výraz dodávajú modelom Leon a Altea aj väčšie predné svetlomety. Nové je aj tvarovanie vonkajších spätných zrkadiel a atraktívne vzory kolies. Lepší výhľad z vozidla poskytuje väčšie zadné okno a zmenené je aj veko batožinového priestoru a zadné svetlá. V interiéri sa zmeny dotkli prístrojovej dosky, stredového panela, výplne dverí a materiálov.

Pridaním systému XDS do nového Leona viedlo k značnému zvýšeniu komfortu a bezpečnosti. Tento elektronický systém pracuje spoločne so systémom ESP ako automatická uzávierka diferenciálu, vďaka ktorému sa zlepšuje výkon v situáciách, keď sa trakcia stráca brzdením kolies, ktoré strácajú priľnavosť.

Široká ponuka motorizácií modelov Leon, Altea a Altea XL zahŕňa celkovo 10 možností – päť benzínových a 5 naftových. Všetky prešli významným vývojom v každom aspekte, zlepšil sa výkon, znížila spotreba a hodnoty emisií. Najvýkonnejším bude benzínový 2,0 TSI/211 k a naftový 2,0 TDI/170 k s technológiou common rail. Ďalšou novinkou bude ovládanie radenia na volante, ktoré umožňuje v prípade dvojspojkovej prevodovky DSG manuálny sekvenčný režim. Prevodovka DSG so siedmymi prevodovými stupňami bude k dispozícií aj pre motorizáciu 1,8 TSI s výkonom 160 koní.

Modely Leon, Altea i Altea XL budú vybavené rovnakými štandardnými prvkami pre verzie Reference, Style a Sport. Seat Leon bude k dispozícií tiež v športovom vyhotovení FR. Výbava nových modelov zahŕňa širokú ponuku prvkov. V závislosti od výbavy je to napríklad systém Hill Hold Control (asistent rozjazdu do kopca), bi-xenónové svetlomety so systémom AFS (dynamické "zákrutové" osvetlenie), denné svietenie, nová klimatizácia, predné hmlovky s Cornering funkciou, predné a zadné parkovacie senzory, nový audio systém či optický parkovací systém zobrazujúci sa na novom navigačnom zariadení.

Modely Leon, Altea a Altea XL pre rok 2009 budú vybavené systémami ABS, TCS, EBA i stabilizačným systémom ESP.

Predaj všetkých troch modelov by sa mal začať hneď po ženevskom autosalóne a ich ceny by nemali byť vyššie ako sú u teraz predávaných modelov.

SEAT SEAT SEAT SEAT SEAT SEAT
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.