Shell buduje sieť vysokovýkonných nabíjacích staníc

Piatok, 17 január 2020

Shell v spolupráci so združením Ionity predstavil prvú vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu v strednej a východnej Európe a zároveň otvoril aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge.

Shell-Recharge
Vysokovýkonná nabíjacia stanica Shel Recharge. Do roku 2021 Shell postupne vybuduje v strednej a východnej Európe sto takýchto staníc.

Cieľom spoločnosti Shell je vybudovať do konca roku 2021 na 100 čerpacích staniciach v strednej a východnej Európe ako nabíjaciu infraštruktúru pre elektromobily. Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica, ktorú Shell priniesol v spolupráci so združením Ionity je v Maďarsku. Zároveň tu predstavil aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge. Obe nabíjacie stanice sa nachádzajú na čerpacích staniciach Shell.

Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica Shell v Maďarsku je na diaľnici M7. Má uľahčiť vodičom elektromobilov cestovanie na väčšie vzdialenosti. Táto konkrétne na trase Budapešť – Slovinsko/Chorvátsko. Druhým miestom s vysokovýkonnou nabíjacou stanicou Shell je diaľnica M3.

Štyri nabíjacie miesta ponúkajú možnosť nabíjania až do 350 kW. Nabíjanie elektromobilov novej generácie trvá vysokovýkonnej nabíjačke 10 až 15 minút, sú tak trikrát rýchlejšie ako súčasné systémy.

Maďarsko je piatou európskou krajinou, a deviatou na svete, kde Shell predstavil vlastnú službu nabíjania elektrických vozidiel s názvom Shell Recharge. Nabíjacia kapacita 50 kW zvyčajne poskytuje nabíjanie od 0 % do 80 % za približne 30 minút.

Nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na dvoch miestach. Prvým je diaľnica M7 a ponúka dobíjanie na trase Budapešť – Slovinsko/Chorvátsko, druhým miestom je diaľnica M3. Druhá vysokovýkonná nabíjacia stanica Ionity na čerpacej stanici Shell sa práve buduje a jej otvorenie je naplánované na koniec februára 2020.

Uvádzacia cena za jedno nabitie po úvodnom testovacom období bude 1925 forintov, čo je približne šesť eur.

(janGold)
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.