Škoda Citigo: mini do mesta

Streda, 28 september 2011

Automobilka Škoda zverejnila včera prvé fotografie a informácie o svojom novom, v poradí už siedmom modelovom rade, ktorým vstupuje do segmentu malých automobilov. Nové meno automobilka tajila do poslednej chvíle. Teraz však už vieme, že sa volá Citigo, čo pre našinca neznalého angličtiny môže znieť aj trošku divne.

Škoda Citigo
Citigo, mestské mini, je najnovším prírastkom českej automobilky do rodiny Škoda

Nové mini pomenované trojslabičným Citigo preto nemôžeme vyslovovať ako slovenské, ale anglické slovo. Kto čakal, že nová malá Škoda bude aj vzhľadovou alternatívou vo Frankfurte predstavenej sestre VW Up!, bude možno sklamaný, pretože už samotná silueta je vzdialená od nemeckej verzie v podstate zhodného modelu.

Citigo má zmenené prakticky všetky diely karosérie. Lamelová maska ​​chladiča lemovaná chrómovaným rámom a tvarovanie svetlometov dodávajú vozidlu typickú tvár Škody. Svojimi rozmermi patrí Citigo medzi najkompaktnejšie vozidlá vo svojom segmente. Nemalý je aj batožinový priestor s objemom 251 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel až 951 litrov.

Nové Citigo sa bude vyrábať na Slovensku, podobne ako Up!, v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave a začiatok predaja na Slovensku je naplánovaný na jeseň 2012, hoci v Českej republike to bude už v novembri tohto roku. Prečo je tomu tak, o tom sa v tlačovej správe automobilky Škoda nehovorí.

Spomína sa však v nej špičková bezpečnostná výbava (Citigo má napríklad bočný airbag s funkciou ochrany hlavy pre vodiča a spolujazdca a nový brzdový asistent s funkciou núdzového brzdenia) a úsporné benzínové motory s viacbodovým vstrekovaním paliva. Spočiatku budú dva, oba trojvalcové s rovnakým objemom 999 cm³, ale v dvoch výkonových verziách – 60 a 75 koní. Prvý s kombinovanou spotrebou 4,5 a druhý 4,7 l/100 km.

Škoda Citigo
Škoda Citigo príde na začiatku predaja v trojdverovej verzii, neskôr aj päťdverovej

"Novinka Citigo je kompaktný automobil, pritom dostatočne priestranný, úsporný a aj prekvapivo agilný. Atraktívna je po stránke výbavy i použitých technológií. Hoci je Citigo malý automobil, je to typická Škoda a skvele zapadá do našich plánov," charakterizoval nový model predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Winfried Vahland.

Model Citigo dlhý 3,56 metra, široký 1,65 a vysoký 1,48 metra patrí medzi najkompaktnejšie vozidlá v tomto segmente. Ponúka maximálny priestor na minimálnej ploche a miesta pre štyroch pasažierov. Pri začatí predaja bude vozidlo na trh uvedené v trojdverovej variante, v roku 2012 bude Citigo aj ako päťdverové. Ceny oznámené neboli.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Komentáre
cau som verni iba skode a citigou je super velmi ho chcem a siho kupim je super
Pridal mario v stredu 09 januára 2013 o 13:37
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."