Škoda Citigo: s ďalším párom dverí

Pondelok, 30 január 2012

Päťdverová Škoda Citigo bude mať premiéru na tohtoročnom ženevskom autosalóne. Spolu s trojdverovou verziou sa bude päťdverová novinka postupne od polovice mája uvádzať na európske trhy.

Škoda Citigo 5D
Škoda Citigo v päťdverovej verzii bude mať svetovú premiéru na autosalóne v Ženeve

Model Citigo, s ktorým česká automobilka vstúpila do najmenšieho segmentu minivozidiel, prichádza po minuloročnej premiére trojdverovej verzie už aj s piatimi dverami. Práve dnes uvoľnila automobilka prvú oficiálnu fotografiu nového a v našich končinách zrejme aj žiadanejšieho päťdverového modelu. Citigo s ďalším párom dverí je prvou z troch tohtoročných noviniek automobilky Škoda.

Nový päťdverový model Citigo sa vonkajším vzhľadom veľmi podobá trojdverovému. Na to si stačí porovnať bočné presklenie a celkový vzhľad novinky s trojdverovou verziou. Odlišné je však logo značky Škoda. Päťdverové Citigo je prvým modelom, ktorý na kapote ponesie nové logo. Absentuje na ňom zelená farba a dominujú čierna a strieborná. Práve Citigo je prvým modelom Škody, ktorý ponesie na prednej kapote tento nový znak.

V ponuke motorov päťdverového Citigo bude základná pohonná jednotka z trojdverového – trojvalcový benzínový motor s objemom jedného litra. Bude sa dodávať vo dvoch výkonových variantoch - 44 kW/60 k a 55 kW/75 k. V úspornom vyhotovení Green tec sľubuje priemernú spotreba s motorom 1,0 MPI/60 k iba 4,1 l/100 km a emisie CO2 na úrovni len 96 g/km.

Na Slovensko prvé kusy modelu Škoda Citigo dorazia v prvej polovici tohto roku. Pri začatí predaja to bude trojdverový variant, neskôr aj päťdverová verzia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.