Škoda Fabia a Fabia Combi: Premiéra v Paríži

Štvrtok, 25 september 2014

Tretia generácia modelu Škoda Fabia sa svetu po prvý raz predstaví na októbrovom autosalóne v Paríži. Ešte pred jej premiérou sa s ňou môžeme oboznámiť prostredníctvom fotografií už v produkčnej podobe. Naživo potom v Paríži.

1 Škoda Fabia
Škoda Fabia III bude mať premiéru na autosalóne v Paríži a kúpiť sa bude dať na jeseň

Už onedlho predstaví na parížskom autosalóne česká automobilka Škoda vo svetovej premiére nové modely Fabia – päťdverový hatchback a praktickejšie Combi. Nová Škoda Fabia prichádza vo svojej tretej generácii. Oproti súčasnej Fabii je nový model širší. Nejde o optický klam, pretože nová Fabia má na šírku viac o deväť centimetrov.

Nová ŠAkoda Fabia je oproti súčasnému modelu šetrnejšia k životnému prostrediu. Batožinový priestor kratšej verzie hatchback má objem 330 litrov, s rezervou približne 315 litrov a je rekordmanom v segmente malých vozidiel. Na európsky trh vstúpi nová Fabia už v novembri.

2 Jozef Kaban
Jozef Kabaň, šéfdizajnér: nový model Škoda Fabia je absolútne verný svojim pôvodným charakteristikám - je priestranný, praktický, úsporný a premyslený ako nikdy predtým

Fabia Combi bude mať batožinový priestor s objemom okolo 530 litrov (súčasné kombi má 505 litrov), a to by malo byť aj s priestorom pre rezervné koleso. Kombi príde do predaja začiatkom roku 2015.

Hlavný dizajnér Škody Jozef Kabaň, pod taktovkou ktorého vznikali nové modely Fabia hatchback a Fabia Combi, označil pri svojich rozhovoroch s novinármi Fabiu tretej generáciu za automobilového krásavca.

3 Škoda Fabia
Nová Fabia tretej generácia svojou siluetou nadväzuje na dve predchádzajúce generácie

Na parížskom autosalóne predstaví Škoda aj ďalšie modely a v nich inovatívne systémy z vozidiel vyšších tried, ktoré prispievajú k vyššej úrovni bezpečnosti, komfortu a infotainmentu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.