Škoda Fabia Combi: Po hatchbacku aj kombi

Streda, 01 október 2014

Po krátkej päťdverovej verzii novej Fabie predstavuje deň pred otvorením parížskeho autosalónu automobilka Škoda aj jej praktickejšiu verziu kombi.

1 Škoda Fabia Combi
Fabia Combi sa už zajtra na autosalóne v Paríži predstaví súčasne s Fabiou hatchback

Fabia Combi tretej generácie sa verejne po prvý raz predstaví na autosalóne v Paríži, ktorý otvorí svoje brány pre odbornú verejnosť už zajtra. Aj keď to do poslednej chvíle nebolo jasné, alebo či Škoda robila s tým tajnosti, dnes to už nie je podstatné, keďže svetová premiéra Fabie Combi III v Paríži je už istá. Zatiaľ máme k dispozícii prvé snímky na nové kombi, podrobné informácie poskytne automobilka až v Paríži.

Oproti predchodcovi je nová Fabia Combi o 10 mm dlhšia, o 90 mm širšia a o 31 mm nižšia. Predná časť vozidla je identická s verziou hatchback a vďaka väčšej šírke a tomu, že je nižšia, pôsobí celé auto viac sebavedome. Výraznými prvkami sú široké hlavné svetlomety, kryštalický výbrus skla a typická lamelová mriežka chladiča, do ktorej zasahuje výbežok kapoty s logom. Výrazná je predná kapota s dvoma dominantnými prelismi, ktoré lemujú vonkajšiu hranu kapoty a v prednej časti sa strácajú smerom k logu.

2 Škoda Fabia Combi
Kombi z Ml. Boleslavy zaujme dizajnom, ktorý vznikal pod taktovkou Jozefa Kabaňa

Nové kombi ponúkne nielen veľa miesta pre cestujúcich a ich batožinu, ale vnútorný priestor je zároveň využitý lepšie a praktickejšie. Má priestranný a praktickejší batožinový priestor so základným objemom 530 litrov. Ten sa po sklopení zadných sedadiel zväčší až na 1395 litrov. Vzrástla aj šírka interiéru, vpredu o 21 mm a dĺžka o 8 mm. Napriek nižšej celkovej výške vozidla majú vodič a spolujazdec aj viac miesta nad hlavou.

3 Škoda Fabia Combi
Aj nová generácia modelu Fabia Combi vyniká praktickosťou a batožinovým priestorom

V novej Fabii Combi nájdeme moderné prvky bezpečnosti, komfortu a infotainmentu, ktoré boli doteraz výsadou vyšších tried. Na prvé európske trhy príde nová Škoda Fabia Combi už v januári 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.