Škoda Fabia Combi: Po hatchbacku aj kombi

Streda, 01 október 2014

Po krátkej päťdverovej verzii novej Fabie predstavuje deň pred otvorením parížskeho autosalónu automobilka Škoda aj jej praktickejšiu verziu kombi.

1 Škoda Fabia Combi
Fabia Combi sa už zajtra na autosalóne v Paríži predstaví súčasne s Fabiou hatchback

Fabia Combi tretej generácie sa verejne po prvý raz predstaví na autosalóne v Paríži, ktorý otvorí svoje brány pre odbornú verejnosť už zajtra. Aj keď to do poslednej chvíle nebolo jasné, alebo či Škoda robila s tým tajnosti, dnes to už nie je podstatné, keďže svetová premiéra Fabie Combi III v Paríži je už istá. Zatiaľ máme k dispozícii prvé snímky na nové kombi, podrobné informácie poskytne automobilka až v Paríži.

Oproti predchodcovi je nová Fabia Combi o 10 mm dlhšia, o 90 mm širšia a o 31 mm nižšia. Predná časť vozidla je identická s verziou hatchback a vďaka väčšej šírke a tomu, že je nižšia, pôsobí celé auto viac sebavedome. Výraznými prvkami sú široké hlavné svetlomety, kryštalický výbrus skla a typická lamelová mriežka chladiča, do ktorej zasahuje výbežok kapoty s logom. Výrazná je predná kapota s dvoma dominantnými prelismi, ktoré lemujú vonkajšiu hranu kapoty a v prednej časti sa strácajú smerom k logu.

2 Škoda Fabia Combi
Kombi z Ml. Boleslavy zaujme dizajnom, ktorý vznikal pod taktovkou Jozefa Kabaňa

Nové kombi ponúkne nielen veľa miesta pre cestujúcich a ich batožinu, ale vnútorný priestor je zároveň využitý lepšie a praktickejšie. Má priestranný a praktickejší batožinový priestor so základným objemom 530 litrov. Ten sa po sklopení zadných sedadiel zväčší až na 1395 litrov. Vzrástla aj šírka interiéru, vpredu o 21 mm a dĺžka o 8 mm. Napriek nižšej celkovej výške vozidla majú vodič a spolujazdec aj viac miesta nad hlavou.

3 Škoda Fabia Combi
Aj nová generácia modelu Fabia Combi vyniká praktickosťou a batožinovým priestorom

V novej Fabii Combi nájdeme moderné prvky bezpečnosti, komfortu a infotainmentu, ktoré boli doteraz výsadou vyšších tried. Na prvé európske trhy príde nová Škoda Fabia Combi už v januári 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.