Škoda Fabia: zmenený vzhľad a nové motory

Štvrtok, 25 február 2010

Škoda Auto predstavuje prvé fotografie najmenšieho produktového radu, ktorý prešiel kompletným faceliftom. Mení sa nielen vzhľad všetkých modelov, ale predovšetkým použité technológie a ponúkané motorizácie. Vďaka úplne novej prednej časti zdôrazňujúcej šírku automobilu pôsobia Fabia aj Roomster (pri nezmenenej výške) sebavedomejšie a dynamickejšie. Facelift sa týka verzie Scout. Všetky tieto modely sa predstavia už na budúci týždeň na autosalóne v Ženeve. Výroba modernizovaných modelov sa má rozbehnúť v apríli tohto roku.

Škoda

Omladený vzhľad vozidiel Fabia a Roomster podčiarkuje nová mriežka chladiča a trojrozmerne tvarované svetlomety, ktoré zdôrazňujú horizontálnu líniu automobilu. Po modernizácii pôsobí predná časť dynamickejšie, Fabia je elegantnejšia a zaujme aj Roomster svojím výrazným vzhľadom. Obidva automobily pôsobia zrelšie. Zachované zostali osvedčené prednosti, ako sú tvar presklených plôch okolo kabíny automobilu. Modernizáciu obidvoch modelových radov ďalej dopĺňajú ešte nové hliníkové kolesá spolu s novými ozdobnými krytmi kolies a novými odtieňmi laku.

Rovnako ako Fabia hatchback dostanú aj Fabia Combi a Roomster s novou tvárou aj rad technických zlepšení. Svoju premiéru tu budú mať moderné, väčšinou prepĺňané motory. Práve paleta motorov pre modely Fabia a Roomster je jadrom všetkých zmien. Celkom je k dispozícii päť zážihových a tri vznetové motory. Výkonové spektrum pri benzínových agregátoch siaha od 60 koní až do 105 koní pri modeloch Fabia a Fabia Combi, a od 69 koní do 105 koní pri modeloch Roomster. Všetky pohonné agregáty dodávané do krajín EU spĺňajú normu Euro 5, ponúkajú nízku spotrebu i emisie CO2.

Cieľom vývoja nebol len výkon pohonných agregátov, ale tiež ohľaduplnosť voči životnému prostrediu. V spojení so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG ponúka nový zážihový motor 1,2 TSI s výkonom 105 koní a kombinovanú spotrebu 5,3 l/100 km. Štvorvalcový motor TSI je k dispozícii v dvoch výkonových stupňoch – 86 a 105 koní. Obidva výkonové varianty budú k dispozícii aj s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Dieselové motory zahŕňajú výkonnostné spektrum od 75 koní do 105 koní pri zdvihovom objeme 1,6 litra. Všetky sú vybavené filtrom pevných častíc. Medzi najdôležitejšie zmeny patrí prechod na vysokotlakové vstrekovanie Common Rail. Automobily tak ponúknu citeľne pokojnejší chod motora a zníženie emisií škodlivín. Všetky dieselové motorizácie sa môžu pochváliť emisiami CO2 pod 110 g/km a kombinovanou spotrebou do 4,2 l/100 km. Splodiny sa pri všetkých verziách Fabia a Roomster s dieselovým motorom čistia v oxidačnom katalyzátore a prostredníctvom recirkulácie výfukových plynov.

Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.