Škoda GreenLine II: znovu sa zelená

Piatok, 17 september 2010

Škoda predstaví na blížiacom sa parížskom autosalóne novú generáciu modelov GreenLine. "Zelenými" modelmi prispieva česká Škoda k minimalizácii dopadu automobilov na životné prostredie a na ochranu klímy na našej planéte. Zelené lístočky na karosérii modelu Octavia naznačujú "zelené" smerovanie verzií GreenLine.

Škoda GreenLine II
Škoda Octavia GreenLine druhej generácie sa predstaví onedlho na autosalóne v Paríži

Na prestížnom parížskom autosalóne ukáže mladoboleslavská automobilka druhú generáciu modelov GreenLine. Tlačová správa škodovky však neuvádza, ktoré modely s technológiou GreenLine v Praríži predstaví, len fotografia napovedá, že jednou z verzií bude určite Octavia.

Verzie GreenLine budú používať dieselové motory s priamym vstrekovaním 1,2 TDI CR/75 k a 1,6 TDI CR/105 k, systém Stop/Start a rekuperácia brzdnej energie. K novým prvkom patria ďalej úprava riadiacej jednotky motora, pneumatiky so zníženým valivým odporom, aerodynamické zmeny na karosérii a podvozku a odporučenia pre zaradenie prevodového stupňa na prístrojovej doske.

V modeloch GreenLine systém Stop/Start znižuje podľa škodovky spotrebu o 10 %, v mestskej premávke by úspora mala byť ešte vyššia. Automaticky zhasnutý motor pri čakaní na zelenú nevydáva hluk, ani žiadne emisie, čo zlepšuje kvalitu života na mestských križovatkách. Pri brzdení sa časť kinetického potenciálu prepólovaním generátora vracia späť do akumulátora v podobe elektriny.

Škoda prišla s prvou generáciou GreenLine v roku 2008 so snahou znižovať spotrebu paliva svojich automobilov. Verzie GreenLine sa od bežných modelov odlišujú kombináciami rôznych úprav na samotnom automobile a na pohonnom ústrojenstve. Za modelmi GreenLine je vždy snaha automobilky ponúknuť modely s mimoriadne malou spotrebou a nízkymi emisiami.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.