Škoda GreenLine II: znovu sa zelená

Piatok, 17 september 2010

Škoda predstaví na blížiacom sa parížskom autosalóne novú generáciu modelov GreenLine. "Zelenými" modelmi prispieva česká Škoda k minimalizácii dopadu automobilov na životné prostredie a na ochranu klímy na našej planéte. Zelené lístočky na karosérii modelu Octavia naznačujú "zelené" smerovanie verzií GreenLine.

Škoda GreenLine II
Škoda Octavia GreenLine druhej generácie sa predstaví onedlho na autosalóne v Paríži

Na prestížnom parížskom autosalóne ukáže mladoboleslavská automobilka druhú generáciu modelov GreenLine. Tlačová správa škodovky však neuvádza, ktoré modely s technológiou GreenLine v Praríži predstaví, len fotografia napovedá, že jednou z verzií bude určite Octavia.

Verzie GreenLine budú používať dieselové motory s priamym vstrekovaním 1,2 TDI CR/75 k a 1,6 TDI CR/105 k, systém Stop/Start a rekuperácia brzdnej energie. K novým prvkom patria ďalej úprava riadiacej jednotky motora, pneumatiky so zníženým valivým odporom, aerodynamické zmeny na karosérii a podvozku a odporučenia pre zaradenie prevodového stupňa na prístrojovej doske.

V modeloch GreenLine systém Stop/Start znižuje podľa škodovky spotrebu o 10 %, v mestskej premávke by úspora mala byť ešte vyššia. Automaticky zhasnutý motor pri čakaní na zelenú nevydáva hluk, ani žiadne emisie, čo zlepšuje kvalitu života na mestských križovatkách. Pri brzdení sa časť kinetického potenciálu prepólovaním generátora vracia späť do akumulátora v podobe elektriny.

Škoda prišla s prvou generáciou GreenLine v roku 2008 so snahou znižovať spotrebu paliva svojich automobilov. Verzie GreenLine sa od bežných modelov odlišujú kombináciami rôznych úprav na samotnom automobile a na pohonnom ústrojenstve. Za modelmi GreenLine je vždy snaha automobilky ponúknuť modely s mimoriadne malou spotrebou a nízkymi emisiami.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.