Škoda Kodiaq: Prvé snímky sériovej podoby

Streda, 15 jún 2016

Mula pripravovaného veľkého SUV automobilky Škoda si veselo a bez zábran jazdila po Prahe, skutočnú podobu nikto z verejnosti však nepozná. Až teraz vypustila Mladá Boleslav do sveta podobu sériového modelu, ktorý sa bude menovať Kodiaq. Aby však automobilke zostali naďalej otvorené dvierka na prípadné zmeny detailov, výzor nového modelu je iba na skiciach, ktoré naznačujú jeho vzhľad, nie však jeho skutočnú podobu.

1 Škoda Kodiaq
Veľké SUV Škoda Kodiaq bude sedemmiestne. Sériový model sa predstaví v septembri.

Reálny sériový sedemmiestny model Kodiaq uvidíme až v septembri. Napriek tomu, že to ešte ďaleko, prečo postupne neodhaľovať jeho podobu. Dve teraz zverejnené skice naznačujú jeho tvar a majú navodiť zvedavosť verejnosti na pripravovaný model. Už na jar v Ženeve predstavený koncept VisionS veľa ukázal, aj keď automobilka ho nespája, ale ani nevyvracia, že by koncept mal byť predvojom nového Kodiaqa.

Nové veľké SUV bude sedemmiestne, to už je asi neodvratný fakt. Má byť jedným z najpriestrannejších vo svojom segmente, už na pohľad robustný a má mať vysokú priechodnosť v teréne. Komplexne vzaté, budúce veľké SUV z Mladej Boleslavi bude maximálne funkčné i flexibilné. Navyše má upútať aj svojím dizajnom.

Popisovať vzhľad Kodiaku nebudeme, všetky detaily exteriéru sú vidieť na dvoch zverejnených skiciach, tak predku ako aj jeho zadnej časti. Pri porovnávaní s konceptom VisionS je zrejmé, že na Kodiaku je viacero zmien a tie približujú budúci model viac k sériovému automobilu. Iná je napríklad predná kapota či koncové svetlá, ktoré sú výraznejšie.

2 Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq vyzerá zatiaľ dosť futuristicky, sériová podoba ho však určite umravní

Základom Kodiaqu je modulárna platforma MQB. Tá má umožniť aj použitie hybridnej techniky, ale aj pohon všetkých kolies prostredníctvom medzinápravovej spojky Haldex piatej generácie. Použité motory budú zrejme blízke tým, ktoré v súčasnosti automobilka montuje do octavií a superbu. Nemá chýbať ani nová jednotka 1,4 TSI ATC s výkonom 150 koní a vypínaním valcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Design
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.