Škoda Kodiaq: Prvé snímky sériovej podoby

Streda, 15 jún 2016

Mula pripravovaného veľkého SUV automobilky Škoda si veselo a bez zábran jazdila po Prahe, skutočnú podobu nikto z verejnosti však nepozná. Až teraz vypustila Mladá Boleslav do sveta podobu sériového modelu, ktorý sa bude menovať Kodiaq. Aby však automobilke zostali naďalej otvorené dvierka na prípadné zmeny detailov, výzor nového modelu je iba na skiciach, ktoré naznačujú jeho vzhľad, nie však jeho skutočnú podobu.

1 Škoda Kodiaq
Veľké SUV Škoda Kodiaq bude sedemmiestne. Sériový model sa predstaví v septembri.

Reálny sériový sedemmiestny model Kodiaq uvidíme až v septembri. Napriek tomu, že to ešte ďaleko, prečo postupne neodhaľovať jeho podobu. Dve teraz zverejnené skice naznačujú jeho tvar a majú navodiť zvedavosť verejnosti na pripravovaný model. Už na jar v Ženeve predstavený koncept VisionS veľa ukázal, aj keď automobilka ho nespája, ale ani nevyvracia, že by koncept mal byť predvojom nového Kodiaqa.

Nové veľké SUV bude sedemmiestne, to už je asi neodvratný fakt. Má byť jedným z najpriestrannejších vo svojom segmente, už na pohľad robustný a má mať vysokú priechodnosť v teréne. Komplexne vzaté, budúce veľké SUV z Mladej Boleslavi bude maximálne funkčné i flexibilné. Navyše má upútať aj svojím dizajnom.

Popisovať vzhľad Kodiaku nebudeme, všetky detaily exteriéru sú vidieť na dvoch zverejnených skiciach, tak predku ako aj jeho zadnej časti. Pri porovnávaní s konceptom VisionS je zrejmé, že na Kodiaku je viacero zmien a tie približujú budúci model viac k sériovému automobilu. Iná je napríklad predná kapota či koncové svetlá, ktoré sú výraznejšie.

2 Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq vyzerá zatiaľ dosť futuristicky, sériová podoba ho však určite umravní

Základom Kodiaqu je modulárna platforma MQB. Tá má umožniť aj použitie hybridnej techniky, ale aj pohon všetkých kolies prostredníctvom medzinápravovej spojky Haldex piatej generácie. Použité motory budú zrejme blízke tým, ktoré v súčasnosti automobilka montuje do octavií a superbu. Nemá chýbať ani nová jednotka 1,4 TSI ATC s výkonom 150 koní a vypínaním valcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Design
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.