Škoda mení tvár - takto bude vyzerať

Streda, 02 marec 2011

Absolútnou novinkou Škoda Auto, ktorou sa česká automobilka prezentuje na začínajúcom sa autosalóne v Ženeve, je dizajnová štúdia Vision D päťdverového liftbacku nižšej strednej triedy. Predstavuje nový korporátny dizajn značky Škoda. Naznačuje ním ďalšiu etapu vývoja automobilov z Mladej Boleslavi.

Škoda mení tvár
Štúdia predstavovaná v Ženeve naznačuje nové dizajnové smerovanie českej značky

Prostredníctvom dizajnovej štúdie Vision D necháva Škoda nahliadnuť do budúcich tvarov svojich vozidiel. Novinkou na predstavovanej štúdii je to, že by malo ísť o karosériu typu hatchback (alebo litfback ?) nižšej strednej triedy, teda kategóriu, v ktorej česká automobilka nemala nikdy doteraz svoje zastúpenie. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že vystavovaný exemplár, ktorý sa svojou veľkosťou radí medzi Fabiu a Octaviu, sa do sériovej výroby v tejto podobe nikdy nedostane.

Koncept Škoda Vision D naznačuje budúce smerovanie značky. Viusion D je pomerne veľký päťdverový automobil s veľmi čistými líniami karosérie a svojimi tvarmi, najmä strechou a sklonom zadného skla dosť pripomína súčasnú Octaviu. Množstvo detailov konceptu sa v krátkom čase má uplatniť na budúcich modeloch Škoda. Prvý takýto nový model by sa mal objaviť už v roku 2012.

Škoda mení tvár
Štúdia Škoda Vision D - pomerne veľký päťdverový liftback s čistými líniami karosérie

K zaujímavým detailom, ktoré by sa mohli uplatniť už na najbližších nových modeloch, patrí nová mriežka chladiča s novým riešením priestoru okolo loga Škoda. Nový, doteraz nepoužívaný tvar majú svetlomety, ktoré pripomínajú riešenie z Audi. Nové prvky a detaily má koncept aj vo svojom interiéri a tie by sa tiež mohli uplatniť na nových modeloch Škoda. Ide najmä o volant, prístrojovú dosku i celý prístrojový panel. Nový dizajn majú aj zadné koncové svetlá.

Súčasne s novým konceptom predstavuje Škoda Auto v Ženeve aj svoje nové logo a nový font písma.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.