Škoda Octavia Combi: takto vyzerá

Streda, 20 február 2013

Škoda krátko po uvedení novej Octavie do predaja predstavila na prvej fotografii aj verziu kombi. Oficiálne ju predstaví začiatkom marca na autosalóne v Ženeve, do predaja by nová Octavia Combi mala doraziť začiatkom leta.

Škoda Octavia Combi
Takto vyzerá Octavia Combi tretej generácia. Oficiálnu premiéru bude mať v Ženeve.

Tretia generácia Octavie Combi je oproti predošlej dlhšia o 90 mm, rázvor má dlhší o 108 mm a do šírky narástla o 45 mm. Väčší je aj batožinový priestor – jeho objem je 610 litrov. Je najväčší spomedzi áut nižšej strednej triedy a svojou veľkosťou prekonáva aj mnohé kombi strednej triedy. Po sklopení zadných sedadiel narastie objem na 1710 litrov.

Pohon nového kombi majú obstarávať motory používané už vo verzii liftback, ktorá sa krátko predáva. Prekvapením je, že už na začiatok sa ráta, že nové škodovácke kombi bude s pohonom 4x4, čo jej zabezpečí nová spojka Haldex piatej generácie.

Najvyššia výbava novej Octavie Combi bude poriadne vyšperkovaná. V nej nebude chýbať napríklad asistent pre jazdu v jazdných pruhoch, systém na rozpoznávanie únavy vodiča, protikolízna brzda, automatické prepínanie diaľkových svetiel, či adaptívny tempomat.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.