Škoda Octavia III oficiálne predstavená

Streda, 12 december 2012

Česká Škoda oficiálne predstavila novú Octaviu tretej generácie. Oproti predchádzajúcim dvom generáciám je väčšia – dlhšia i širšia, má aj väčší rázvor náprav, čo znamená viac komfortu na zadných sedadlách. Svojou veľkosťou nová Octavia mieri takto do strednej triedy.

Škoda Octavia III
Takto vyzerá na oficiálnej fotografii Škoda Octavia tretej generácie, model pre rok 2013

Nová Octavia III meria 4659 mm, široká je 1814 mm a rázvor má 2686 mm. Oproti súčasnej Octavii je dlhšia o 90 mm a širšia o 45 mm. Rázvor narástol o 108 mm. Je aj podstatne ľahšia, a to až o 102 kg. V Boleslavi pridali aj na bezpečnosti, keď nová Octavia má teraz deväť airbagov, po prvý raz aj kolenný.

Novej Škode pribudli aj inteligentné bezpečnostné systémy, napríklad s funkciami núdzového brzdenia, udržania sa v jazdnom pruhu, automatického brzdenia pred nehodou, rozpoznávaním únavy vodiča, ale má aj aktívnu kapotu na ochranu chodcov.

Tretia generácia Octavie ponúkne škálu štyroch benzínových a rovnaký počet naftových pohonných jednotiek. Benzínové motory od základného 1,2 TSI s výkonom 86 koní po špičkový benzínový 1,8 TSI/180 k. Medzi nimi budú zrejme motory s objemom 1,4 litra, ktorých špecifikáciu teraz nepoznáme.

Vznetové motory so vstrekovaním common rail sú s objemom 1,6 až 2,0 litra. Najúspornejší 1,6 TDI má výkon 110 koní, normovanú spotrebu 3,4 l/100 km a emisie CO2 len 89 g/km. Ďalšie naftové motory tlačová správa neuvádza. Neskôr má pribudnúť aj motor na stlačený zemný plyn (CNG).

Verzie s motormi do 150 koní majú vlečenú zadnú nápravu, modely s vyššími výkonmi viacprvkovú. Použité sú 6stupňové prevodovky s ručným radením, alebo dvojspojkové DSG.

S výnimkou základnej benzínovej a naftovej motorizácie majú ostatné k dispozícii vo variante Green tec aj systém Stop/Start a rekuperáciu brzdnej energie. V budúcnosti sa ráta aj so športovo ladenou Octaviou RS s pohonom všetkých kolies.

Napriek väčším rozmerom novej Octavie sa Škode podarilo medzigeneračne znížiť jej hmotnosť o 102 kilogramov, a to vďaka novej platforme MQB a novým použitým materiálom. Úspora hmotnosti jednotlivých verzií sa líši v závislosti od konkrétnej konfigurácie vozidla.

Škoda Octavia III
Palubná doska novej Škody Octavia má nový dizajn a obsahuje tiež viaceré nové prvky

Pri novej Octavii sa pridalo aj výbave. Po prvý raz má adaptívny tempomat, je tu aj asistent diaľkových svetiel, voľba jazdného režimu, automatický parkovací asistent alebo rozpoznávanie dopravných značiek. Novinkou je panoramatická strecha a vo výbave je aj bezkľúčový vstup a štartovanie. Nechýba ani dotykový displej so senzorom priblíženia či viacdotykovým ovládaním.

Ceny novej Octavie budú známe až v priebehu budúceho roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.