Škoda Octavia po facelifte v Paríži

Sobota, 04 október 2008

Na medzinárodnom autosalóne v Paríži, ktorý sa pre verejnosť začína 4. októbra a končí 19. októbra 2008, predstaví spoločnosť Škoda Auto facelift modelového radu Škoda Octavia.

Škoda Octavia

Omladený model značky Škoda, ktorý sa vyrába v ôsmich krajinách sveta, zaujme na prvý pohľad výrazne emotívnejším dizajnom. Pri pohľade spredu upútajú pohľad novo tvarované, výraznejšie svetlomety, mohutnejšia maska chladiča a jednodielny nárazník. Inovácia zadnej časti vozidla sa nesie v znamení nových krytov zadných svetiel a dynamického nárazníka s integrovanými reflexnými prvkami nazývanými "mačacie oči".

Škoda Octavia

Škoda Octavia mala vždy medzi modelmi Škoda zvláštne postavenie. Je to veľmi úspešný model, ktorý je vo svete veľmi obľúbený. Teraz prešla Octavia kompletnou prestavbou, ktorá je viditeľná nielen na novom exteriéri a interiéri vozidla, ale aj na použití nových technológií.

Interiér osloví inovovaným radom rádií a navigačných systémov Škoda. Nový dizajn má volant, prístrojový panel s bielym podsvietením a ovládacie prvky klimatizácie. Nové sú aj úpravy dverových líšt a stredového panela. Všetky stupne výbavy, Classic, Ambiente i Elegance, ponúknu v interiéri nové poťahové látky.

Dôležitým prvkom aktívnej bezpečnosti novej Octavie sú nové natáčacie svetlomety. Pasívnu bezpečnosť zvyšujú štandardne montované predné hlavové opierky WOKS s účinnou ochranou pri náraze zozadu.

Paletu pohonných jednotiek obohatí nový motor 1,4 TSI/122 k. Prepĺňané benzínové motory s objemom 1,4 a 1,8/160 k bude možné kombinovať so sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DSG.

Popri modernizovaných modeloch Octavia, Octavia Combi a Octavia Combi 4x4 sa v Paríži v expozícii českej automobilky predstaví kompletná paleta automobilov Škoda. Predstaví sa tu napríklad Fabia SportLine v čiernej farbe s exkluzívnou sivou strechou, či Roomster Cycling. Tiež vlajková loď značky Škoda, model Superb. Ekologickejšie zmýšľajúcich návštevníkov potešia Fabia GreenLine a Superb GreenLine. Pre vyznávačov aktívneho životného štýlu tu budú verzie Scout Roomster a Octavia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.