Škoda Octavia RS 245: Pridané kone

Utorok, 07 február 2017

Krátko po predstavení verzií Octavia Scout a Octavia RS prichádza z automobilky Škoda správa o "čerešničke" v podobe historicky najsilnejšej Octavie s označením RS 245. Má výkon 245 koní, čo je o 15 koní viac ako mala doteraz najsilnejšia verzia RS 230.

1 Škoda Octavia RS 245

Nová Octavia RS 245 nemá len výkonnejší motor, ale aj inovatívnu techniku podvozku vrátane elektrohydraulicky ovládanej uzávierky predného diferenciálu, ktorá zaručuje výborné jazdné vlastnosti a bezpečnú jazdu. Najvýkonnejšia Octavia RS bude k dostaniu vo verziách liftback aj kombi. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h, z 0 na 100 km/h zrýchľuje za 6,6 sekundy, verzia kombi RS 245 za 6,7 s.

Nová Octavia RS 245 má okrem zvýšeného výkonu dvojlitrového štvorvalcového motora TSI na 245 koní a vyšší aj krútiaci moment - 370 Nm v rozmedzí od 1600 do 4300 otáčok (oproti RS 230 viac o 20 Nm). Svetlá výška oproti bežným verziám Octavie je o 14 mm menšia a rozchod kolies vzadu je o 38 mm väčší ako má predchádzajúca verzia.

V štandardnom obutí má 19palcové kolesá. Už v sériovej výbave je stabilizačný systém so športovým módom, elektronicky riadený diferenciál, plne diódové predné svetlomety s funkciou AFS, ktorá upravuje výšku svetelného kužeľa podľa rýchlosti jazdy. Samozrejmosťou je športový výfuk s primeraným ozvučením.

2 Škoda Octavia Combi RS 245
Premiéru bude mať nová Škoda Octavia RS 245 začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.