Škoda Octavia RS 245: Pridané kone

Utorok, 07 február 2017

Krátko po predstavení verzií Octavia Scout a Octavia RS prichádza z automobilky Škoda správa o "čerešničke" v podobe historicky najsilnejšej Octavie s označením RS 245. Má výkon 245 koní, čo je o 15 koní viac ako mala doteraz najsilnejšia verzia RS 230.

1 Škoda Octavia RS 245

Nová Octavia RS 245 nemá len výkonnejší motor, ale aj inovatívnu techniku podvozku vrátane elektrohydraulicky ovládanej uzávierky predného diferenciálu, ktorá zaručuje výborné jazdné vlastnosti a bezpečnú jazdu. Najvýkonnejšia Octavia RS bude k dostaniu vo verziách liftback aj kombi. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h, z 0 na 100 km/h zrýchľuje za 6,6 sekundy, verzia kombi RS 245 za 6,7 s.

Nová Octavia RS 245 má okrem zvýšeného výkonu dvojlitrového štvorvalcového motora TSI na 245 koní a vyšší aj krútiaci moment - 370 Nm v rozmedzí od 1600 do 4300 otáčok (oproti RS 230 viac o 20 Nm). Svetlá výška oproti bežným verziám Octavie je o 14 mm menšia a rozchod kolies vzadu je o 38 mm väčší ako má predchádzajúca verzia.

V štandardnom obutí má 19palcové kolesá. Už v sériovej výbave je stabilizačný systém so športovým módom, elektronicky riadený diferenciál, plne diódové predné svetlomety s funkciou AFS, ktorá upravuje výšku svetelného kužeľa podľa rýchlosti jazdy. Samozrejmosťou je športový výfuk s primeraným ozvučením.

2 Škoda Octavia Combi RS 245
Premiéru bude mať nová Škoda Octavia RS 245 začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.