Škoda Octavia Scout: uvidíme ju v Ženeve

Streda, 12 február 2014

Svetovú premiéru zažije na autosalóne v Ženeve začiatkom marca nová Škoda Octavia Scout. Tretia generácia modelu Octavia v oplastovanej verzii je tak hotová vec. Robustný automobil upúta výrazným offroadovým vzhľadom, vyššou svetlou výškou, pohonom všetkých kolies a všestrannosťou na cestách aj mimo nich.

3 Škoda Octavia Scout
Tretia generácia Škoda Octavia Scout bude mať premiéru začiatkom marca v Ženeve

Nová Octavia Scout vychádza z modelu Octavia Combi a nadchne výrazným vzhľadom, typickým pre modely Scout.

V prednej aj zadnej časti má vozidlo mohutné, čiernym plastom chránené nárazníky so striebornými prvkami v štýle terénnych vozidiel.

Nový Scout ponúkne ako tradične karosériu kombi efektne oplastovanú. Odspodu chránia karosériu i nárazníky čierne ochranné plasty doplnené o strieborné prvky aké používajú terénne automobily. Čierne plasty sú aj na bokoch karosérie, na lemoch blatníkov a plastové lišty chránia aj bočné dvere. Prednú časť zvýrazňujú ostro rezané hmlové svetlomety a široký otvor na prívod vzduchu do motorového priestoru.

2 Škoda Octavia Scout
Interiér ovplýva veľkým priestorom, modernými technológiami a vysokým komfortom

Svetlá výška Scouta je oproti bežnému modelu Octavia zväčšená až o 33 milimetrov. Súčasťou sériovej výbavy sú atraktívne sedemnásťpalcové päťlúčové kolesá z ľahkých zliatin. V interiéri ponúkne kožou potiahnutý multifunkčný trojramenný volant a atraktívne prvky v dizajne Scout.

Pohon všetkých kolies využíva medzinápravovú spojku Haldex piatej generácie. Maximálna prípustná hmotnosť prívesu vzrástla o 25 % na dve tony. Podstatne boli tiež zlepšené rozbehové vlastnosti a stúpavosť vozidla. Vďaka zväčšeniu nájazdových uhlov zvláda nová Octavia Scout náročnejší terén.

1 Škoda Octavia Scout
Scout ponúka offroadový vzhľad, pohon štyroch kolies a spoľahlivé jazdné vlastnosti

V ponuke budú pre Octaviu Scout dva vznetové preplňované štvorvalcové motory a jeden preplňovbaný benzínový, pravdepodobne 1,8 TSI (132 kW/180 k). Turbodiesel by mohol byť dvojliter s výkonom 135 kW/184 k. Všetky tieto agregáty sú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou v priemere o 20 % úspornejšie.

O tom, či bude neskôr Scout aj s pohonom len prednej nápravy a kedy sa objaví u predajcov, o tom Škoda zatiaľ neinformuje.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.