Škoda Octavia Scout: uvidíme ju v Ženeve

Streda, 12 február 2014

Svetovú premiéru zažije na autosalóne v Ženeve začiatkom marca nová Škoda Octavia Scout. Tretia generácia modelu Octavia v oplastovanej verzii je tak hotová vec. Robustný automobil upúta výrazným offroadovým vzhľadom, vyššou svetlou výškou, pohonom všetkých kolies a všestrannosťou na cestách aj mimo nich.

3 Škoda Octavia Scout
Tretia generácia Škoda Octavia Scout bude mať premiéru začiatkom marca v Ženeve

Nová Octavia Scout vychádza z modelu Octavia Combi a nadchne výrazným vzhľadom, typickým pre modely Scout.

V prednej aj zadnej časti má vozidlo mohutné, čiernym plastom chránené nárazníky so striebornými prvkami v štýle terénnych vozidiel.

Nový Scout ponúkne ako tradične karosériu kombi efektne oplastovanú. Odspodu chránia karosériu i nárazníky čierne ochranné plasty doplnené o strieborné prvky aké používajú terénne automobily. Čierne plasty sú aj na bokoch karosérie, na lemoch blatníkov a plastové lišty chránia aj bočné dvere. Prednú časť zvýrazňujú ostro rezané hmlové svetlomety a široký otvor na prívod vzduchu do motorového priestoru.

2 Škoda Octavia Scout
Interiér ovplýva veľkým priestorom, modernými technológiami a vysokým komfortom

Svetlá výška Scouta je oproti bežnému modelu Octavia zväčšená až o 33 milimetrov. Súčasťou sériovej výbavy sú atraktívne sedemnásťpalcové päťlúčové kolesá z ľahkých zliatin. V interiéri ponúkne kožou potiahnutý multifunkčný trojramenný volant a atraktívne prvky v dizajne Scout.

Pohon všetkých kolies využíva medzinápravovú spojku Haldex piatej generácie. Maximálna prípustná hmotnosť prívesu vzrástla o 25 % na dve tony. Podstatne boli tiež zlepšené rozbehové vlastnosti a stúpavosť vozidla. Vďaka zväčšeniu nájazdových uhlov zvláda nová Octavia Scout náročnejší terén.

1 Škoda Octavia Scout
Scout ponúka offroadový vzhľad, pohon štyroch kolies a spoľahlivé jazdné vlastnosti

V ponuke budú pre Octaviu Scout dva vznetové preplňované štvorvalcové motory a jeden preplňovbaný benzínový, pravdepodobne 1,8 TSI (132 kW/180 k). Turbodiesel by mohol byť dvojliter s výkonom 135 kW/184 k. Všetky tieto agregáty sú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou v priemere o 20 % úspornejšie.

O tom, či bude neskôr Scout aj s pohonom len prednej nápravy a kedy sa objaví u predajcov, o tom Škoda zatiaľ neinformuje.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.