Škoda odhaľuje elektrické SUV: Bude sa volať Enyaq

Piatok, 14 február 2020

Pri predstavovaní nových modelov automobilky Škoda si verejnosť už zvykla na to, že postupne zverejňuje informácie o pripravovaných modeloch. Presne tak je to aj pri prvej informácii o elektrickom SUV, kde automobilka ako prvú oficiálnu správu oznamuje meno chystaného modelu. Ako je to už tradičné pri modeloch SUV, ani teraz v názve nechýba písmeno Q. Takže nové meno je Enyaq.

Skoda-Enyaq
Netradičné, dnes však už celkom bežné uvádzanie nového modelu, len jeho menom

Pri prvej oficiálnej informácii o novom elektrickom modeli značky Škoda okrem mena nezverejňuje automobilky nič ďalšie o pripravovanom novom SUV. Okrem toho, že bude postavené na koncernovej platforme MEB Volkswagenu. Po modeloch SUV Kodiaq, Karoq a Kamiq s tradičnými spaľovacími motormi bude nový Enyaq s čisto elektrickým pohonom a spoločné s predošlými SUV má len "q" na konci mena. To vieme s určitosťou.

Enyaq je prvým elektrickým SUV Škoda, ktoré okrem toho, že rozširuje rodinu o nové meno, spája ju tiež písmenom "E" a elektrickým pohonom. Česká automobilka tak novým elektrickým modelom urobila ďalší veľký krok v ére automobilovej výroby a pripojila sa k tým výrobcom automobilov, ktorí rozširujú svoju produkciu o "zelenšiu".

Ako k netradičnému pomenovaniu Enyaq nového elektrického SUV Škoda prišla, je jednoduché vysvetlenie automobilky. Odvodené je od írskeho slova "enya" a znamená zdroj života. Slovo enya pochádza z pôvodného írskeho slova Eithne a voľne sa dá preložiť ako esencia, duch, princíp. Toto slovo ponúka viac významov, čo umožňuje pozrieť sa na meno nového SUV z rôznych pohľadov.

"Zdroj života" symbolizuje vstup automobilky do novej éry elektromobility. a je v súlade s nosnou myšlienkou značky Škoda. Symbolizuje nový začiatok, ktorý sa spája ako s temperamentom nového modelu Škoda Enyaq, tak aj s inovatívnym myslením inžinierov škodovky pre nové čisto elektrické SUV. Slovo "enya" je podľa automobilky autentické, má charakter a ľahko sa vyslovuje. A vraj dobre zapadá do novej etapy v 125-ročnej histórie automobilky.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.