Škoda odhaľuje elektrické SUV: Bude sa volať Enyaq

Piatok, 14 február 2020

Pri predstavovaní nových modelov automobilky Škoda si verejnosť už zvykla na to, že postupne zverejňuje informácie o pripravovaných modeloch. Presne tak je to aj pri prvej informácii o elektrickom SUV, kde automobilka ako prvú oficiálnu správu oznamuje meno chystaného modelu. Ako je to už tradičné pri modeloch SUV, ani teraz v názve nechýba písmeno Q. Takže nové meno je Enyaq.

Skoda-Enyaq
Netradičné, dnes však už celkom bežné uvádzanie nového modelu, len jeho menom

Pri prvej oficiálnej informácii o novom elektrickom modeli značky Škoda okrem mena nezverejňuje automobilky nič ďalšie o pripravovanom novom SUV. Okrem toho, že bude postavené na koncernovej platforme MEB Volkswagenu. Po modeloch SUV Kodiaq, Karoq a Kamiq s tradičnými spaľovacími motormi bude nový Enyaq s čisto elektrickým pohonom a spoločné s predošlými SUV má len "q" na konci mena. To vieme s určitosťou.

Enyaq je prvým elektrickým SUV Škoda, ktoré okrem toho, že rozširuje rodinu o nové meno, spája ju tiež písmenom "E" a elektrickým pohonom. Česká automobilka tak novým elektrickým modelom urobila ďalší veľký krok v ére automobilovej výroby a pripojila sa k tým výrobcom automobilov, ktorí rozširujú svoju produkciu o "zelenšiu".

Ako k netradičnému pomenovaniu Enyaq nového elektrického SUV Škoda prišla, je jednoduché vysvetlenie automobilky. Odvodené je od írskeho slova "enya" a znamená zdroj života. Slovo enya pochádza z pôvodného írskeho slova Eithne a voľne sa dá preložiť ako esencia, duch, princíp. Toto slovo ponúka viac významov, čo umožňuje pozrieť sa na meno nového SUV z rôznych pohľadov.

"Zdroj života" symbolizuje vstup automobilky do novej éry elektromobility. a je v súlade s nosnou myšlienkou značky Škoda. Symbolizuje nový začiatok, ktorý sa spája ako s temperamentom nového modelu Škoda Enyaq, tak aj s inovatívnym myslením inžinierov škodovky pre nové čisto elektrické SUV. Slovo "enya" je podľa automobilky autentické, má charakter a ľahko sa vyslovuje. A vraj dobre zapadá do novej etapy v 125-ročnej histórie automobilky.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.