Škoda pri Wörthersee prišla o strechu

Sobota, 04 jún 2011

Už po tridsiaty raz láka na začiatok júna priaznivcov skratky GTI a tuningu z celej Európy stretnutie v meste Reifnitz na brehu jazera Wörthersee. Značka Škoda tu predvádza dizajnovú štúdiu Fabia RS 2000 špeciálne pripravenú pre tento zraz. Je ňou štvordverový štvormiestny roadster (kabriolet?), ktorý v mladej Boleslavi postavili na báze Fabie Super 2000.

Škoda RS 2000
Štúdia Škoda Fabia RS 2000 sa predstavila na tuningovom zraze v Nemecku

Dizajnovú štúdiu špeciálne vyvinuli pre GTI stretnutie dizajnéri značky Škoda z úspešného súťažného automobilu Fabia Super 2000. Sledovali tým cieľ poskytnúť posádke radosť z dynamickej športovej jazdy. V širokom špeciáli si každý zo štvorice cestujúcich nájde dostatok miesta na sedenie i pri nastupovaní. Nízka línia okien ohraničujúca priestor pre posádku vpredu a na bokoch má nielen skvelý výhľad, ale aj pocit spolupatričnosti s okolitou krajinou.

Šéf automobilky Škoda Winfried Vahland považuje zraz fanúšikov silných motorov a športových úprav GTI pri jazere Wörthersee za Mekku automobilového tuningu. K tohtoročnému zrazu povedal, že "kto túto udalosť už raz zažil, nemôže si ju nechať ujsť. Jubilejný rok 2011 je pre Škodu vítanou príležitosťou, ako predviesť naše športové modely a zdôrazniť, že Škoda má v tejto oblasti čo ponúknuť."

Škoda RS 2000
Neodmysliteľnou "dekoráciou" pri predstavovaní nových modelov sú hostesky

Priaznivcom motoršportu sa na stretnutí na brehoch Wörthersee predstavila aj Fabia Super 2000, ktorá v minuloročnej súťažnej sezóne dominovala svetovému šampionátu série IRC. Prítomný bol aj víťazný automobil rakúskeho jazdca Raimunda Baumschlagera, ktorý s ním získal po desiaty raz titul rakúskeho majstra v rallye a bol fanúšikom v stánku Škoda osobne k dispozícii 2. júna.

Na stánku Škoda sa na ploche s rozlohou 600 m2 okrem štúdie Fabia RS 2000 predstavili aj ďalšie modely – súťažná Fabia Super 2000, športový produkčný model Fabia RS a akčná verzia Fabia Monte Carlo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.