Škoda Superb: interiér a technické údaje

Nedeľa, 27 január 2008

Najprv nám škodovka predviedla siluetu nového Superbu, potom pohľad na exteriér svojho najväčšieho modelu a teraz do tretice aj nahliadnutie do interiéru luxusnej novinky, pod kapotu motora a do technických údajov.

Škoda Superb Škoda Superb

Premiéra Škody Superb je nachystaná na začiatok marca do Ženevy, no už v predstihu vieme, ako vyzerá zvonku, aký je jej interiér a čo od Superbu druhej generácie môžeme očakávať. Novinka z Mladej Boleslavi zostáva s modelom Superb naďalej verná karosérii typu sedan, čím si zrejme udrží okruh konzervatívnejších zákazníkov, ktorí majú bližšie k trojpriestorovým karosériám s veľkým batožinovým priestorom. Dizajnéri Superbu výrazne zmenili jeho vonkajší vzhľad. Elegantný a dynamický dojem z karosérie nového Superbu podčiarkujú aj 18palcové kolesá z ľahkej zliatiny.

Karoséria s vyváženými proporciami, nadčasovo elegantnými líniami a výraznými štylistickými prvkami obsahuje aj konštrukčnú novinku, Twindoor, ktorá v trojpriestorovej koncepcii ukrýva veľmi praktické piate dvere liftbacku a rozširuje tak možnosti využitia batožinového priestoru. Twindoor je jedinečný systém variabilného otvárania piatych dverí. Podľa potreby je možné otvoriť buď celú výklopnú zadnú stenu ako pri karosérii liftback, alebo len spodnú časť ako pri sedane. Batožinový priestor má v základnom usporiadaní kapacitu 565 litrov, teda o 85 litrov viac než predchádzajúci model. Najväčšia súčasná Škoda je dlhá 4838 mm (oproti Superbu I viac o 35 mm), široká 1817 mm (+32 mm), vysoká 1462 mm (-7 mm) a rázvor je 2761 mm (-41 mm).

Veľkoryso dimenzovaný interiér nového modelu Superb prekonáva svojho predchodcu (aj pri takmer nezmenenej dĺžke) vďaka priečne uloženému motoru. Veď len priestor pre kolená cestujúcich na zadných sedadlách narástol o 19 milimetrov. Línia strechy je zreteľne predĺžená smerom dozadu a už pri pohľade zvonku prezrádza mimoriadnu ponuku priestoru pre cestujúcich na zadných sedadlách, čo tiež vypovedá o priestrannosti nového Superbu.

Pre ochranu posádky môže mať nový Superb podľa stupňa výbavy a verzie až deväť airbagov. Okrem dvojíc čelných, bočných a hlavových aj bočné pre zadných cestujúcich a kolenný airbag pre vodiča. Protipreklzový systém ASR je súčasťou sériovej výbavy všetkých verzií nového Superbu. Konštrukčné opatrenia na ochranu chodcov v prípade nehody podstatne znižujú riziko ich zranenia.

K bezpečnosti prispieva aj úplne nový systém adaptívneho osvetlenia AFS (Adaptive Frontlight System), ktorý riadi osvetlenie vozovky v závislosti od konkrétnych podmienok a umožňuje vodičovi, aby skôr rozoznal prípadné prekážky na ceste a mohol včas reagovať. V mestskej premávke pri rýchlostiach od 15 km/h do 50 km/h sa svetelný kužeľ rozšíri na lepšie osvetlenie okrajov vozovky. Pri vyšších rýchlostiach a pri jazde na diaľnici (od 90 km/h) je aktívna funkcia diaľničného svetla. V tomto režime nastaví riadiaca jednotka svetlomety tak, aby bol väčšmi osvetlený aj ľavý jazdný pruh. Navyše svetelný kužeľ sa vyklopí mierne dohora, takže svetelná stopa je dlhšia. Režim "medzimesto" je najviac podobný stretávaciemu svetlu – táto funkcia sa aktivuje pri rýchlostiach medzi 0-15 km/h a 50-90 km/h.

Nový Superb má na výber tri benzínové a tri naftové motory, ktoré na rozdiel od prvej generácie Superbu nie sú uložené pozdĺžne, ale priečne. Základným benzínovým motorom je turbodúchadlom preplňovaný 1,4 TSI s výkonom 125 koní (200 Nm). Vynikať má najmä spotrebou pod 7 litrov benzínu na sto kilometrov. Spolupracovať pri prenose výkonu na kolesá prednej nápravy bude so 6stupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením. Ďalšími pohonnými jednotkami budú 1,8 TSI a najvýkonnejším bude atmosférický šesťvalec s objemom 3580 cm³ (280 k, 360 Nm). Pri oboch sa použije šesťstupňová dvojspojková prevodovka DSG. Štvorvalcový motor 1,9 TDI PD je základným agregátom naftových pohonov. Má výkon 105 koní (250 Nm). Ďalšie dve pohonné jednotky budú 2,0 TDI s výkonmi 140 k a 170 k. Spotreba ani u jedného nepresiahne šesť litrov nafty na sto kilometrov.

Precízne nastavenie podvozku poskytuje novému Superbu veľmi presné držanie stopy a vyvážené správanie v zákrutách. K tomu prispieva predovšetkým hrebeňové riadenie s elektromechanickým posilňovačom, ktorého použitie vedie na jednej strane k úspore paliva a zároveň umožňuje veľmi precízne riadenie. Citlivé nastavenie ESP vytvára zo Superbu dynamický a bezpečný automobil, ktorý presvedčí aj radosťou z jazdy.

Všetky stupne výbavy ponúkajú štandard na vysokej úrovni. Okrem toho je k dispozícii aj rozsiahly zoznam mimoriadnej výbavy. V ponuke sú okrem iného dažďový senzor, Light assistant, bi-xenónové svetlomety s funkciou AFS, kontrola tlaku v pneumatikách, brzdový asistent a asistent rozjazdu do kopca, ako aj parkovací asistent. Vyhrievané môžu byť nielen predné sedadlá, ale aj zadné. Ergonomicky tvarované sedadlá a operadlá zvyšujú komfort cestovania na najvyššiu úroveň. K novému modelu Superb si možno objednať aj nezávislé prídavné kúrenie alebo elektricky ovládané strešné okno so solárnymi článkami.

Autor: J. Goldberger
Komentáre
no co dodat jednoducho parada...........aj ja by som tak velmi rad pracoval pre firmu Skoda co sa tyka dizajnu a bezpenosti ale este len som zacal studovat vysoku.....parada rad by som v buducnosti mal aj ja spoluucast na vyvoji novych perfektnych skodoveciek :(
Pridal Milan v sobotu 09 februára 2008 o 21:25
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.