Škoda Superb: vieme o nej viac

Streda, 09 január 2008

Superb bude super. Bude najväčšia, najvýkonnejšia, najluxusnejšia, najpriestrannejšia a pravdepodobne aj najrýchlejšia. Z fotografií už vieme aj to, ako bude vyzerať.

Škoda Superb Škoda Superb

Po fotografii nového Superbu, ktorú sme priniesli pred pár dňami, a na ktorej bola budúca vlajková loď automobilky z Mladej Boleslavi len ako silueta, uvoľnila Škoda-Auto nové fotografie svojho najluxusnejšieho modelu, ktorý bude mať premiéru na tohtoročnom jarnom autosalóne v Ženeve už o necelé dva mesiace. Model s úctyhodnými rozmermi – dlhý 4838 mm, široký 1783 mm, vysoký 1461 mm a s dĺžkou rázvoru náprav 2761 mm, v dĺžke i šírke prekonáva svojho predchodcu o 35, resp. 18 mm. Nový Superb je však nižší o 8 mm a menší je aj rázvor – o 42 mm. Môže mať pod kapotou niektorý zo šestice motorov – troch zážihových a troch vznetových s výkonmi od 105 do 260 koní, čo je v histórii značky pravdepodobne najvýkonnejší automobil. V ponuke budú mechanické, ale aj automatické prevodovky.

Škoda Superb

Nový model zaujme aj priestrannosťou interiéru, ktorá ho zaraďuje medzi špičku strednej, resp. vyššej strednej triedy. Ponúkne aj celý rad zaujímavých technických riešení, napríklad systém adaptívnych svetlometov s tzv. corner funkciou, čo je natáčanie svetlometov v zákrutách, ďalej novú verziu elektronicky riadenej klimatizácie Climatronic, ale aj automatický parkovací asistent. Veľký dôraz sa kládol na bezpečnosť, dôkazom čoho je okrem iného deväť airbagov nového Superbu. Avizované dvojité zadné výklopné veko bude zrejme predstavené až v Ženeve. Vlajková loď automobilky Škoda sa bude vyrábať v Kvasinách.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.