Škoda Superb: vieme o nej viac

Streda, 09 január 2008

Superb bude super. Bude najväčšia, najvýkonnejšia, najluxusnejšia, najpriestrannejšia a pravdepodobne aj najrýchlejšia. Z fotografií už vieme aj to, ako bude vyzerať.

Škoda Superb Škoda Superb

Po fotografii nového Superbu, ktorú sme priniesli pred pár dňami, a na ktorej bola budúca vlajková loď automobilky z Mladej Boleslavi len ako silueta, uvoľnila Škoda-Auto nové fotografie svojho najluxusnejšieho modelu, ktorý bude mať premiéru na tohtoročnom jarnom autosalóne v Ženeve už o necelé dva mesiace. Model s úctyhodnými rozmermi – dlhý 4838 mm, široký 1783 mm, vysoký 1461 mm a s dĺžkou rázvoru náprav 2761 mm, v dĺžke i šírke prekonáva svojho predchodcu o 35, resp. 18 mm. Nový Superb je však nižší o 8 mm a menší je aj rázvor – o 42 mm. Môže mať pod kapotou niektorý zo šestice motorov – troch zážihových a troch vznetových s výkonmi od 105 do 260 koní, čo je v histórii značky pravdepodobne najvýkonnejší automobil. V ponuke budú mechanické, ale aj automatické prevodovky.

Škoda Superb

Nový model zaujme aj priestrannosťou interiéru, ktorá ho zaraďuje medzi špičku strednej, resp. vyššej strednej triedy. Ponúkne aj celý rad zaujímavých technických riešení, napríklad systém adaptívnych svetlometov s tzv. corner funkciou, čo je natáčanie svetlometov v zákrutách, ďalej novú verziu elektronicky riadenej klimatizácie Climatronic, ale aj automatický parkovací asistent. Veľký dôraz sa kládol na bezpečnosť, dôkazom čoho je okrem iného deväť airbagov nového Superbu. Avizované dvojité zadné výklopné veko bude zrejme predstavené až v Ženeve. Vlajková loď automobilky Škoda sa bude vyrábať v Kvasinách.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.