Škoda Superb: vieme o nej viac

Streda, 09 január 2008

Superb bude super. Bude najväčšia, najvýkonnejšia, najluxusnejšia, najpriestrannejšia a pravdepodobne aj najrýchlejšia. Z fotografií už vieme aj to, ako bude vyzerať.

Škoda Superb Škoda Superb

Po fotografii nového Superbu, ktorú sme priniesli pred pár dňami, a na ktorej bola budúca vlajková loď automobilky z Mladej Boleslavi len ako silueta, uvoľnila Škoda-Auto nové fotografie svojho najluxusnejšieho modelu, ktorý bude mať premiéru na tohtoročnom jarnom autosalóne v Ženeve už o necelé dva mesiace. Model s úctyhodnými rozmermi – dlhý 4838 mm, široký 1783 mm, vysoký 1461 mm a s dĺžkou rázvoru náprav 2761 mm, v dĺžke i šírke prekonáva svojho predchodcu o 35, resp. 18 mm. Nový Superb je však nižší o 8 mm a menší je aj rázvor – o 42 mm. Môže mať pod kapotou niektorý zo šestice motorov – troch zážihových a troch vznetových s výkonmi od 105 do 260 koní, čo je v histórii značky pravdepodobne najvýkonnejší automobil. V ponuke budú mechanické, ale aj automatické prevodovky.

Škoda Superb

Nový model zaujme aj priestrannosťou interiéru, ktorá ho zaraďuje medzi špičku strednej, resp. vyššej strednej triedy. Ponúkne aj celý rad zaujímavých technických riešení, napríklad systém adaptívnych svetlometov s tzv. corner funkciou, čo je natáčanie svetlometov v zákrutách, ďalej novú verziu elektronicky riadenej klimatizácie Climatronic, ale aj automatický parkovací asistent. Veľký dôraz sa kládol na bezpečnosť, dôkazom čoho je okrem iného deväť airbagov nového Superbu. Avizované dvojité zadné výklopné veko bude zrejme predstavené až v Ženeve. Vlajková loď automobilky Škoda sa bude vyrábať v Kvasinách.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.