Škoda VisionS: Predzvesť Kodiaqa, veľkého SUV?

Štvrtok, 11 február 2016

Česká Škoda pokračuje najnovšou štúdiou VisionS v štýle predstavovania budúcich sériových modelov. Rovnako však aj v ich pomenovávaní, keď posledný Vision s veľkým S na konci slova vyjadruje, že zo štúdie sa pravdepodobne vykľuje veľké SUV. O ňom sa už dlhší čas špekuluje, takže teraz by to už mohlo byť vonku. VisionS sa naživo predstaví na autosalóne v Ženeve už koncom februára.

1 Škoda VisionS
Koncept Škoda VisionS by mal byť druhým SUV v produkcii českej automobilky Škoda

Ak to bude pravda, a zrejme sa asi nemýlime, po boku menšieho Yetiho sa postaví väčšie SUV, možno s menom Kodiaq. Doteraz ho nikto nevidel, na verejnosť neunikla žiadna fotografia či skica, pretože Boleslav drží všetky informácie o budúcom veľkom SUV v prísnej tajnosti. Až teraz, približne tri týždne pred oficiálnou premiérou v Ženeve, umožnila Škoda zverejniť štúdiu VisionS z troch pohľadov.

Model vystavený v Ženeve bude v pozícii showcaru, teda výstavného nefunkčného modelu. Údajne vznikol na báze predchádzajúcej štúdie Vision C, z ktorej potom vzišiel nový Superb. Dizajn je, samozrejme, úplne nový so zvýšenou karosériou SUV, ktorá hýri zaujímavými detailmi. Napríklad vpredu má štyri štíhle klinovité svetlomety s diódovou technikou, alebo mriežku chladiča so zvislými lamelami. Vzadu zasa oválne koncovky výfuku vsadené do nárazníka.

2 Škoda VisionS
Koncept VisionS má viacero úplne nových dizajnových prvkov, napríklad superštíhle zadné koncové svetlá, alebo oválne koncovky výfuku vsadené do nárazníka

V prípade štúdie VisionS by teda malo ísť o sedemmiestne SUV, pri ktorom sa prikláňame k názoru, že by to mohol byť zamýšľaný Kodiaq. Usudzujeme tak podľa informácií publikovaných Mladou Boleslavou. Pôjde teda o automobil s dĺžkou 4,7 metra, šírkou 1,91 metra a výškou 1,68 metra, a už to vytvára spontánne pôsobivý dojem. V jeho vnútri vsádza Škoda na prvotriednu ponuku priestoru s tromi radmi sedadiel pre šesť cestujúcich.

3 Škoda VisionS
Z profilu koncept veľkého SUV Škoda VisionS tak trochu pripomína stúpajúcou bočnou líniou a malou výškou bočných okien britská Range Rover Evoque.

O pohonných jednotkách zatiaľ Mladá Boleslav nič nehovorí. S veľkou pravdepodobnosťou sa pod kapotou veľkého mladoboleslavského SUV obajaví niečo z techniky Superbu, ale pošuškáva sa aj o tom, že by to mohla byť aj hybridná jednotka plug-in s menším benzínovým motorom a elektromotorom schopná prejsť na čisto elektrický pohon okolo 50 kilometrov. Viac však napovie oficiálne predstavenie konceptu VisionS v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda -Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.