Škoda VisionS: Predzvesť Kodiaqa, veľkého SUV?

Štvrtok, 11 február 2016

Česká Škoda pokračuje najnovšou štúdiou VisionS v štýle predstavovania budúcich sériových modelov. Rovnako však aj v ich pomenovávaní, keď posledný Vision s veľkým S na konci slova vyjadruje, že zo štúdie sa pravdepodobne vykľuje veľké SUV. O ňom sa už dlhší čas špekuluje, takže teraz by to už mohlo byť vonku. VisionS sa naživo predstaví na autosalóne v Ženeve už koncom februára.

1 Škoda VisionS
Koncept Škoda VisionS by mal byť druhým SUV v produkcii českej automobilky Škoda

Ak to bude pravda, a zrejme sa asi nemýlime, po boku menšieho Yetiho sa postaví väčšie SUV, možno s menom Kodiaq. Doteraz ho nikto nevidel, na verejnosť neunikla žiadna fotografia či skica, pretože Boleslav drží všetky informácie o budúcom veľkom SUV v prísnej tajnosti. Až teraz, približne tri týždne pred oficiálnou premiérou v Ženeve, umožnila Škoda zverejniť štúdiu VisionS z troch pohľadov.

Model vystavený v Ženeve bude v pozícii showcaru, teda výstavného nefunkčného modelu. Údajne vznikol na báze predchádzajúcej štúdie Vision C, z ktorej potom vzišiel nový Superb. Dizajn je, samozrejme, úplne nový so zvýšenou karosériou SUV, ktorá hýri zaujímavými detailmi. Napríklad vpredu má štyri štíhle klinovité svetlomety s diódovou technikou, alebo mriežku chladiča so zvislými lamelami. Vzadu zasa oválne koncovky výfuku vsadené do nárazníka.

2 Škoda VisionS
Koncept VisionS má viacero úplne nových dizajnových prvkov, napríklad superštíhle zadné koncové svetlá, alebo oválne koncovky výfuku vsadené do nárazníka

V prípade štúdie VisionS by teda malo ísť o sedemmiestne SUV, pri ktorom sa prikláňame k názoru, že by to mohol byť zamýšľaný Kodiaq. Usudzujeme tak podľa informácií publikovaných Mladou Boleslavou. Pôjde teda o automobil s dĺžkou 4,7 metra, šírkou 1,91 metra a výškou 1,68 metra, a už to vytvára spontánne pôsobivý dojem. V jeho vnútri vsádza Škoda na prvotriednu ponuku priestoru s tromi radmi sedadiel pre šesť cestujúcich.

3 Škoda VisionS
Z profilu koncept veľkého SUV Škoda VisionS tak trochu pripomína stúpajúcou bočnou líniou a malou výškou bočných okien britská Range Rover Evoque.

O pohonných jednotkách zatiaľ Mladá Boleslav nič nehovorí. S veľkou pravdepodobnosťou sa pod kapotou veľkého mladoboleslavského SUV obajaví niečo z techniky Superbu, ale pošuškáva sa aj o tom, že by to mohla byť aj hybridná jednotka plug-in s menším benzínovým motorom a elektromotorom schopná prejsť na čisto elektrický pohon okolo 50 kilometrov. Viac však napovie oficiálne predstavenie konceptu VisionS v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda -Auto
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.