Škoda Yeti: rozbehla sa sériová výroba

Štvrtok, 14 máj 2009

Z montážnej linky Škoda Auto v Kvasinách zišiel prvý sériovo vyrobený model Škoda Yeti. Odštartovaním sériovej výroby sa tak dovŕšil proces uvedenia celkom nového, piateho modelového radu značky Škoda, ktorým spoločnosť vstupuje do segmentu SUV. Prvým vyrobeným automobilom je Yeti vo farbe modrá Aqua s motorizáciou 1,8 TFSI a pohonom všetkých štyroch kolies.

Škoda Yeti
Z výrobnej linky v Kvasinách práve zišiel prvý sériovo vyrobený Škoda Yeti

Sériovej výrobe predchádzal rad skúšok. Jedna z posledných fáz testovania prebehla aj neďaleko nórskeho Osla. Rozmanitosť trate a klimatických podmienok overila dôležité systémy v automobile – nastavenie systému jazdnej stability, výhrevný výkon ventilačnej sústavy, klimatizáciu a iné. Testy poskytli obraz o riadiacich jednotkách, nastavení podvozku, akustickom komforte a tiež zladenosti off-road systémov.

V teréne testovali automobil na lesných cestách a extrémne zjazdy a výjazdy spojené s novou funkciou asistenta zjazdu z kopca, ktorá vodičovi umožňuje bezpečne prekonať prudké klesanie. Všetky motory v ponuke pre model Yeti sú preplňované turbodúchadlom a dodávajú automobilu agilný charakter. Vďaka svetlej výške 180 mm a širšiemu rozchodu kolies má Yeti výnimočné jazdné vlastnosti nielen na ceste, ale tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne.

Škoda Yeti
Kompaktný SUV Škoda Yeti je piatym modelovým radom českej automobilky

S modelom Yeti dostane zákazník kompaktné a moderné SUV využívajúce Simply Clever riešenia, ako napríklad systém zadných sedadiel VarioFlex, známy z modelu Roomster. Yeti je dlhá 4223 mm, má šírku 1793 mm, výšku 1691 mm a rázvor 2578 mm. Má variabilný interiér a jeho základný batožinový priestor možno ľahko zväčšiť až na 1760 litrov.

Ročná produkcia modelu Yeti by mala byť 20 000 kusov, čo však bude závisieť aj od situácie na automobilovom trhu a od záujmu kupujúcich. Na trh sa nový Yeti má dostať koncom júna alebo začiatkom júla tohto roku a cena ešte nebola stanovená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.