Škoda Yeti: rozbehla sa sériová výroba

Štvrtok, 14 máj 2009

Z montážnej linky Škoda Auto v Kvasinách zišiel prvý sériovo vyrobený model Škoda Yeti. Odštartovaním sériovej výroby sa tak dovŕšil proces uvedenia celkom nového, piateho modelového radu značky Škoda, ktorým spoločnosť vstupuje do segmentu SUV. Prvým vyrobeným automobilom je Yeti vo farbe modrá Aqua s motorizáciou 1,8 TFSI a pohonom všetkých štyroch kolies.

Škoda Yeti
Z výrobnej linky v Kvasinách práve zišiel prvý sériovo vyrobený Škoda Yeti

Sériovej výrobe predchádzal rad skúšok. Jedna z posledných fáz testovania prebehla aj neďaleko nórskeho Osla. Rozmanitosť trate a klimatických podmienok overila dôležité systémy v automobile – nastavenie systému jazdnej stability, výhrevný výkon ventilačnej sústavy, klimatizáciu a iné. Testy poskytli obraz o riadiacich jednotkách, nastavení podvozku, akustickom komforte a tiež zladenosti off-road systémov.

V teréne testovali automobil na lesných cestách a extrémne zjazdy a výjazdy spojené s novou funkciou asistenta zjazdu z kopca, ktorá vodičovi umožňuje bezpečne prekonať prudké klesanie. Všetky motory v ponuke pre model Yeti sú preplňované turbodúchadlom a dodávajú automobilu agilný charakter. Vďaka svetlej výške 180 mm a širšiemu rozchodu kolies má Yeti výnimočné jazdné vlastnosti nielen na ceste, ale tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne.

Škoda Yeti
Kompaktný SUV Škoda Yeti je piatym modelovým radom českej automobilky

S modelom Yeti dostane zákazník kompaktné a moderné SUV využívajúce Simply Clever riešenia, ako napríklad systém zadných sedadiel VarioFlex, známy z modelu Roomster. Yeti je dlhá 4223 mm, má šírku 1793 mm, výšku 1691 mm a rázvor 2578 mm. Má variabilný interiér a jeho základný batožinový priestor možno ľahko zväčšiť až na 1760 litrov.

Ročná produkcia modelu Yeti by mala byť 20 000 kusov, čo však bude závisieť aj od situácie na automobilovom trhu a od záujmu kupujúcich. Na trh sa nový Yeti má dostať koncom júna alebo začiatkom júla tohto roku a cena ešte nebola stanovená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.