Škoda Yeti: rozbehla sa sériová výroba

Štvrtok, 14 máj 2009

Z montážnej linky Škoda Auto v Kvasinách zišiel prvý sériovo vyrobený model Škoda Yeti. Odštartovaním sériovej výroby sa tak dovŕšil proces uvedenia celkom nového, piateho modelového radu značky Škoda, ktorým spoločnosť vstupuje do segmentu SUV. Prvým vyrobeným automobilom je Yeti vo farbe modrá Aqua s motorizáciou 1,8 TFSI a pohonom všetkých štyroch kolies.

Škoda Yeti
Z výrobnej linky v Kvasinách práve zišiel prvý sériovo vyrobený Škoda Yeti

Sériovej výrobe predchádzal rad skúšok. Jedna z posledných fáz testovania prebehla aj neďaleko nórskeho Osla. Rozmanitosť trate a klimatických podmienok overila dôležité systémy v automobile – nastavenie systému jazdnej stability, výhrevný výkon ventilačnej sústavy, klimatizáciu a iné. Testy poskytli obraz o riadiacich jednotkách, nastavení podvozku, akustickom komforte a tiež zladenosti off-road systémov.

V teréne testovali automobil na lesných cestách a extrémne zjazdy a výjazdy spojené s novou funkciou asistenta zjazdu z kopca, ktorá vodičovi umožňuje bezpečne prekonať prudké klesanie. Všetky motory v ponuke pre model Yeti sú preplňované turbodúchadlom a dodávajú automobilu agilný charakter. Vďaka svetlej výške 180 mm a širšiemu rozchodu kolies má Yeti výnimočné jazdné vlastnosti nielen na ceste, ale tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne.

Škoda Yeti
Kompaktný SUV Škoda Yeti je piatym modelovým radom českej automobilky

S modelom Yeti dostane zákazník kompaktné a moderné SUV využívajúce Simply Clever riešenia, ako napríklad systém zadných sedadiel VarioFlex, známy z modelu Roomster. Yeti je dlhá 4223 mm, má šírku 1793 mm, výšku 1691 mm a rázvor 2578 mm. Má variabilný interiér a jeho základný batožinový priestor možno ľahko zväčšiť až na 1760 litrov.

Ročná produkcia modelu Yeti by mala byť 20 000 kusov, čo však bude závisieť aj od situácie na automobilovom trhu a od záujmu kupujúcich. Na trh sa nový Yeti má dostať koncom júna alebo začiatkom júla tohto roku a cena ešte nebola stanovená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.