Škoda Yeti: rozbehla sa sériová výroba

Štvrtok, 14 máj 2009

Z montážnej linky Škoda Auto v Kvasinách zišiel prvý sériovo vyrobený model Škoda Yeti. Odštartovaním sériovej výroby sa tak dovŕšil proces uvedenia celkom nového, piateho modelového radu značky Škoda, ktorým spoločnosť vstupuje do segmentu SUV. Prvým vyrobeným automobilom je Yeti vo farbe modrá Aqua s motorizáciou 1,8 TFSI a pohonom všetkých štyroch kolies.

Škoda Yeti
Z výrobnej linky v Kvasinách práve zišiel prvý sériovo vyrobený Škoda Yeti

Sériovej výrobe predchádzal rad skúšok. Jedna z posledných fáz testovania prebehla aj neďaleko nórskeho Osla. Rozmanitosť trate a klimatických podmienok overila dôležité systémy v automobile – nastavenie systému jazdnej stability, výhrevný výkon ventilačnej sústavy, klimatizáciu a iné. Testy poskytli obraz o riadiacich jednotkách, nastavení podvozku, akustickom komforte a tiež zladenosti off-road systémov.

V teréne testovali automobil na lesných cestách a extrémne zjazdy a výjazdy spojené s novou funkciou asistenta zjazdu z kopca, ktorá vodičovi umožňuje bezpečne prekonať prudké klesanie. Všetky motory v ponuke pre model Yeti sú preplňované turbodúchadlom a dodávajú automobilu agilný charakter. Vďaka svetlej výške 180 mm a širšiemu rozchodu kolies má Yeti výnimočné jazdné vlastnosti nielen na ceste, ale tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne.

Škoda Yeti
Kompaktný SUV Škoda Yeti je piatym modelovým radom českej automobilky

S modelom Yeti dostane zákazník kompaktné a moderné SUV využívajúce Simply Clever riešenia, ako napríklad systém zadných sedadiel VarioFlex, známy z modelu Roomster. Yeti je dlhá 4223 mm, má šírku 1793 mm, výšku 1691 mm a rázvor 2578 mm. Má variabilný interiér a jeho základný batožinový priestor možno ľahko zväčšiť až na 1760 litrov.

Ročná produkcia modelu Yeti by mala byť 20 000 kusov, čo však bude závisieť aj od situácie na automobilovom trhu a od záujmu kupujúcich. Na trh sa nový Yeti má dostať koncom júna alebo začiatkom júla tohto roku a cena ešte nebola stanovená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.