Škoda Yeti: rozbehla sa sériová výroba

Štvrtok, 14 máj 2009

Z montážnej linky Škoda Auto v Kvasinách zišiel prvý sériovo vyrobený model Škoda Yeti. Odštartovaním sériovej výroby sa tak dovŕšil proces uvedenia celkom nového, piateho modelového radu značky Škoda, ktorým spoločnosť vstupuje do segmentu SUV. Prvým vyrobeným automobilom je Yeti vo farbe modrá Aqua s motorizáciou 1,8 TFSI a pohonom všetkých štyroch kolies.

Škoda Yeti
Z výrobnej linky v Kvasinách práve zišiel prvý sériovo vyrobený Škoda Yeti

Sériovej výrobe predchádzal rad skúšok. Jedna z posledných fáz testovania prebehla aj neďaleko nórskeho Osla. Rozmanitosť trate a klimatických podmienok overila dôležité systémy v automobile – nastavenie systému jazdnej stability, výhrevný výkon ventilačnej sústavy, klimatizáciu a iné. Testy poskytli obraz o riadiacich jednotkách, nastavení podvozku, akustickom komforte a tiež zladenosti off-road systémov.

V teréne testovali automobil na lesných cestách a extrémne zjazdy a výjazdy spojené s novou funkciou asistenta zjazdu z kopca, ktorá vodičovi umožňuje bezpečne prekonať prudké klesanie. Všetky motory v ponuke pre model Yeti sú preplňované turbodúchadlom a dodávajú automobilu agilný charakter. Vďaka svetlej výške 180 mm a širšiemu rozchodu kolies má Yeti výnimočné jazdné vlastnosti nielen na ceste, ale tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne.

Škoda Yeti
Kompaktný SUV Škoda Yeti je piatym modelovým radom českej automobilky

S modelom Yeti dostane zákazník kompaktné a moderné SUV využívajúce Simply Clever riešenia, ako napríklad systém zadných sedadiel VarioFlex, známy z modelu Roomster. Yeti je dlhá 4223 mm, má šírku 1793 mm, výšku 1691 mm a rázvor 2578 mm. Má variabilný interiér a jeho základný batožinový priestor možno ľahko zväčšiť až na 1760 litrov.

Ročná produkcia modelu Yeti by mala byť 20 000 kusov, čo však bude závisieť aj od situácie na automobilovom trhu a od záujmu kupujúcich. Na trh sa nový Yeti má dostať koncom júna alebo začiatkom júla tohto roku a cena ešte nebola stanovená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.