Škoda začína v Bratislave s výrobou Citigo

Piatok, 14 október 2011

Včera rozbehla automobilka Škoda v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave sériovú výrobu nového malého automobilu Škoda Citigo. Citigo je siedmy modelový rad, ktorým česká automobilka rozširuje ponuku svojich produktov v segmente malých automobilov.

Škoda Citigo
Najmenšia Škoda Citigo odštartovala svoju výrobu v závode VW pri Bratislave

S dĺžkou 3,56 metra, šírkou 1,65 metra a výškou 1,48 metra patrí Citigo medzi najkompaktnejšie autá v segmente A. Citigo ponúka maximálny priestor na minimálnej ploche a miesto pre štyroch cestujúcich.

Prvýkrát sa v automobile Škoda použil hlavový a bočný airbag pre vodiča a spolujazdca. Spolu s ďalšími prvkami vytvára komplexný balík pasívnej bezpečnosti, ktorý je v tejto triede príkladný. Aktívnu bezpečnosť zlepšuje nový brzdový asistent City Safe Drive.

Pri uvedení do predaja si zákazník bude môcť vybrať z dvoch nových benzínových trojvalcov, oba so zdvihovým objemom 1,0 litra a výkonom 60 alebo 75 koní. Na výber bude mať Citigo tri varianty výbavy: Active, Ambition a Elegance.

Škoda Citigo sa na českom trhu začne predávať ešte v tomto roku. Na Slovensko sa predaj nového škodováckeho modelu rozbehne na jeseň budúceho roka. Ďalšie európske krajiny budú nasledovať v priebehu budúceho roka.

Pri uvedení na trh bude Citigo v ponuke najprv v trojdverovej verzii. Päťdverová verzia bude v ponuke až od roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.