Škoda začína v Bratislave s výrobou Citigo

Piatok, 14 október 2011

Včera rozbehla automobilka Škoda v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave sériovú výrobu nového malého automobilu Škoda Citigo. Citigo je siedmy modelový rad, ktorým česká automobilka rozširuje ponuku svojich produktov v segmente malých automobilov.

Škoda Citigo
Najmenšia Škoda Citigo odštartovala svoju výrobu v závode VW pri Bratislave

S dĺžkou 3,56 metra, šírkou 1,65 metra a výškou 1,48 metra patrí Citigo medzi najkompaktnejšie autá v segmente A. Citigo ponúka maximálny priestor na minimálnej ploche a miesto pre štyroch cestujúcich.

Prvýkrát sa v automobile Škoda použil hlavový a bočný airbag pre vodiča a spolujazdca. Spolu s ďalšími prvkami vytvára komplexný balík pasívnej bezpečnosti, ktorý je v tejto triede príkladný. Aktívnu bezpečnosť zlepšuje nový brzdový asistent City Safe Drive.

Pri uvedení do predaja si zákazník bude môcť vybrať z dvoch nových benzínových trojvalcov, oba so zdvihovým objemom 1,0 litra a výkonom 60 alebo 75 koní. Na výber bude mať Citigo tri varianty výbavy: Active, Ambition a Elegance.

Škoda Citigo sa na českom trhu začne predávať ešte v tomto roku. Na Slovensko sa predaj nového škodováckeho modelu rozbehne na jeseň budúceho roka. Ďalšie európske krajiny budú nasledovať v priebehu budúceho roka.

Pri uvedení na trh bude Citigo v ponuke najprv v trojdverovej verzii. Päťdverová verzia bude v ponuke až od roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.