Škodu S2000 nahradí Škoda R5

Sobota, 07 december 2013

Súťažný špeciál Škoda Fabia Super 2000 dostane svojho nasledovníka. V Mladej Boleslavi začnú v roku 2014 práce na vývoji nového súťažného špeciálu Škoda Fabia R5, ktorá bude mať pod kapotou preplňovanú benzínovú jednašestku. Na scéne sa nové vozidlo objaví v priebehu roka 2015.

Kopecký - Dresler
Posádka Škody Auto Kopecký – Dresler významne preslávila Škodu Fabiu Super 2000

Súčasný súťažný špeciál Fabia S2000 používa benzínový dvojlitrový motor bez turba, novú Škoda R5 bude poháňať preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra.

Motor 1,6 TSI bude mať restriktor nasávania s priemerom 32 mm a plniaci tlak turbodúchadla 0,25 MPa. Nová kategória súťažných špeciálov R5 nahradí triedu S2000 a bude stáť menej.

Podľa šéfa Škoda Motorsport Michala Hrabánka bude nový ralley špeciál kategórie R5 podľa pravidiel FIA vybavený motorom 1,6 turbo, čo bude významná zmena oproti súčasnému atmosférickému "dvojlitru". Kategória R5 je pokračovateľom existujúcej verzie Super 2000 a umožní škodovke nadviazať na úspechy v regionálnych šampionátoch a zákazníckom programe. Vstup do kategórie R5 je tak pre českú značku logickým krokom vpred. Predpokladá sa, že homologizácia prebehne do polovice roku 2015.

Škoda má v budúcom roku v pláne štarty v ázijsko-pacifickom šampionáte (Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom) aj vo vybraných súťažiach európskeho šampionátu (Esapekka Lappi s Janne Fermom). Na európskej scéne ich doplní nemecké duo Sepp Wiegand/Frank Christian z tímu Škoda Auto Deutschland, ktorí budú mať k dispozícii ďalšie továrenské auto.

V roku 2014 bude Škoda pokračovať v súťažnom programe so súčasnou osvedčenou Fabiou Super 2000.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.