Škodu S2000 nahradí Škoda R5

Sobota, 07 december 2013

Súťažný špeciál Škoda Fabia Super 2000 dostane svojho nasledovníka. V Mladej Boleslavi začnú v roku 2014 práce na vývoji nového súťažného špeciálu Škoda Fabia R5, ktorá bude mať pod kapotou preplňovanú benzínovú jednašestku. Na scéne sa nové vozidlo objaví v priebehu roka 2015.

Kopecký - Dresler
Posádka Škody Auto Kopecký – Dresler významne preslávila Škodu Fabiu Super 2000

Súčasný súťažný špeciál Fabia S2000 používa benzínový dvojlitrový motor bez turba, novú Škoda R5 bude poháňať preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra.

Motor 1,6 TSI bude mať restriktor nasávania s priemerom 32 mm a plniaci tlak turbodúchadla 0,25 MPa. Nová kategória súťažných špeciálov R5 nahradí triedu S2000 a bude stáť menej.

Podľa šéfa Škoda Motorsport Michala Hrabánka bude nový ralley špeciál kategórie R5 podľa pravidiel FIA vybavený motorom 1,6 turbo, čo bude významná zmena oproti súčasnému atmosférickému "dvojlitru". Kategória R5 je pokračovateľom existujúcej verzie Super 2000 a umožní škodovke nadviazať na úspechy v regionálnych šampionátoch a zákazníckom programe. Vstup do kategórie R5 je tak pre českú značku logickým krokom vpred. Predpokladá sa, že homologizácia prebehne do polovice roku 2015.

Škoda má v budúcom roku v pláne štarty v ázijsko-pacifickom šampionáte (Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom) aj vo vybraných súťažiach európskeho šampionátu (Esapekka Lappi s Janne Fermom). Na európskej scéne ich doplní nemecké duo Sepp Wiegand/Frank Christian z tímu Škoda Auto Deutschland, ktorí budú mať k dispozícii ďalšie továrenské auto.

V roku 2014 bude Škoda pokračovať v súťažnom programe so súčasnou osvedčenou Fabiou Super 2000.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.