Smart predstavuje elektrický pickup

Utorok, 03 január 2012

Smart pridáva do svojej flotily ďalší nový koncept, možno budúci model. Po tom, čo sa koncom roka 2010 rozbehla pilotná výroba druhej generácie Smart ForTwo electric drive, približne rok nato prichádza na báze tohto modelu s verziou pickup pre každodennú mestskú prevádzku.

Smart pickup
Elektrický Smart ako pickup poskytne priestor dvojčlennej posádke a úložný priestor, do ktorého možno umiestniť napríklad dva bicykle

Nový elektrický smart for-us vo vyhotovení pickup prináša pre toto mestské vozidlo vďaka zadnému nakladaciemu priestoru nové uplatnenie. Agilný pohon bez emisií a s okamžitým záberom mu poskytuje elektromotor s permanentným magnetom 55 kW/75 k a najvyšší krútiaci moment 130 Nm. Zdrojom energie je lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 17,6 kWh. To mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 120 km/h a vystačiť na prejdenie vyše 135 km. Dobíjanie je možné z domácej elektrickej zásuvky.

Pri svojich rozmeroch - dĺžke 3547, šírke 1506 a výške 1701 mm - by sa elektrický smart for-us takmer vošiel na ložnú plochu klasického pickupu. Predĺžený rázvor o 613 mm na 2,48 metra a rozchod rozšírený na každej strane o 5 cm zvýrazňujú robustný vzhľad štúdie. Zároveň extrémne krátke previsy vpredu aj vzadu zaručujú mimoriadnu kompaktnosť.

Zadná kapota smartu for-us sa ovláda elektricky. Pri otváraní sa najskôr ložná plocha spolu so zadnou kapotou posunie o 28 cm dozadu. Potom kapota paralelne skĺzne smerom dolu. Ložná plocha dlhá 90 cm tým umožňuje veľmi dobrú manipuláciu s nákladom.

Elektrický smart for-us ponúka komfortné miesta pre vodiča a spolujazdca. Za nimi je úložný priestor napríklad pre dva elektrické bicykle smart, ktoré možno priamo napájať zo smartu for-us a udržiavať i ch batérie stále nabité.

Interiér smartu for-us pickupu definujú kontrasty. Okrem iného zaujmú perleťovo biele plochy a precízne vyhotovené technické funkčné prvky z kartáčovaného hliníka. Namiesto tradičného vnútorného spätného zrkadla má smart for-us smartfón, prostredníctvom ktorého pomocou integrovanej videokamery môže vodič sledovať priestor za vozidlom.

Smart for-us bude mať svetovú premiéru na autosalóne v americkom Detroite od 14. do 22. januára tohto roku.

Smart pickup Smart pickup Smart pickup Smart pickup
Autor: J. Goldberger
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.