Smart predstavuje elektrický pickup

Utorok, 03 január 2012

Smart pridáva do svojej flotily ďalší nový koncept, možno budúci model. Po tom, čo sa koncom roka 2010 rozbehla pilotná výroba druhej generácie Smart ForTwo electric drive, približne rok nato prichádza na báze tohto modelu s verziou pickup pre každodennú mestskú prevádzku.

Smart pickup
Elektrický Smart ako pickup poskytne priestor dvojčlennej posádke a úložný priestor, do ktorého možno umiestniť napríklad dva bicykle

Nový elektrický smart for-us vo vyhotovení pickup prináša pre toto mestské vozidlo vďaka zadnému nakladaciemu priestoru nové uplatnenie. Agilný pohon bez emisií a s okamžitým záberom mu poskytuje elektromotor s permanentným magnetom 55 kW/75 k a najvyšší krútiaci moment 130 Nm. Zdrojom energie je lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 17,6 kWh. To mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 120 km/h a vystačiť na prejdenie vyše 135 km. Dobíjanie je možné z domácej elektrickej zásuvky.

Pri svojich rozmeroch - dĺžke 3547, šírke 1506 a výške 1701 mm - by sa elektrický smart for-us takmer vošiel na ložnú plochu klasického pickupu. Predĺžený rázvor o 613 mm na 2,48 metra a rozchod rozšírený na každej strane o 5 cm zvýrazňujú robustný vzhľad štúdie. Zároveň extrémne krátke previsy vpredu aj vzadu zaručujú mimoriadnu kompaktnosť.

Zadná kapota smartu for-us sa ovláda elektricky. Pri otváraní sa najskôr ložná plocha spolu so zadnou kapotou posunie o 28 cm dozadu. Potom kapota paralelne skĺzne smerom dolu. Ložná plocha dlhá 90 cm tým umožňuje veľmi dobrú manipuláciu s nákladom.

Elektrický smart for-us ponúka komfortné miesta pre vodiča a spolujazdca. Za nimi je úložný priestor napríklad pre dva elektrické bicykle smart, ktoré možno priamo napájať zo smartu for-us a udržiavať i ch batérie stále nabité.

Interiér smartu for-us pickupu definujú kontrasty. Okrem iného zaujmú perleťovo biele plochy a precízne vyhotovené technické funkčné prvky z kartáčovaného hliníka. Namiesto tradičného vnútorného spätného zrkadla má smart for-us smartfón, prostredníctvom ktorého pomocou integrovanej videokamery môže vodič sledovať priestor za vozidlom.

Smart for-us bude mať svetovú premiéru na autosalóne v americkom Detroite od 14. do 22. januára tohto roku.

Smart pickup Smart pickup Smart pickup Smart pickup
Autor: J. Goldberger
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.