Smart predstavuje elektrický pickup

Utorok, 03 január 2012

Smart pridáva do svojej flotily ďalší nový koncept, možno budúci model. Po tom, čo sa koncom roka 2010 rozbehla pilotná výroba druhej generácie Smart ForTwo electric drive, približne rok nato prichádza na báze tohto modelu s verziou pickup pre každodennú mestskú prevádzku.

Smart pickup
Elektrický Smart ako pickup poskytne priestor dvojčlennej posádke a úložný priestor, do ktorého možno umiestniť napríklad dva bicykle

Nový elektrický smart for-us vo vyhotovení pickup prináša pre toto mestské vozidlo vďaka zadnému nakladaciemu priestoru nové uplatnenie. Agilný pohon bez emisií a s okamžitým záberom mu poskytuje elektromotor s permanentným magnetom 55 kW/75 k a najvyšší krútiaci moment 130 Nm. Zdrojom energie je lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 17,6 kWh. To mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 120 km/h a vystačiť na prejdenie vyše 135 km. Dobíjanie je možné z domácej elektrickej zásuvky.

Pri svojich rozmeroch - dĺžke 3547, šírke 1506 a výške 1701 mm - by sa elektrický smart for-us takmer vošiel na ložnú plochu klasického pickupu. Predĺžený rázvor o 613 mm na 2,48 metra a rozchod rozšírený na každej strane o 5 cm zvýrazňujú robustný vzhľad štúdie. Zároveň extrémne krátke previsy vpredu aj vzadu zaručujú mimoriadnu kompaktnosť.

Zadná kapota smartu for-us sa ovláda elektricky. Pri otváraní sa najskôr ložná plocha spolu so zadnou kapotou posunie o 28 cm dozadu. Potom kapota paralelne skĺzne smerom dolu. Ložná plocha dlhá 90 cm tým umožňuje veľmi dobrú manipuláciu s nákladom.

Elektrický smart for-us ponúka komfortné miesta pre vodiča a spolujazdca. Za nimi je úložný priestor napríklad pre dva elektrické bicykle smart, ktoré možno priamo napájať zo smartu for-us a udržiavať i ch batérie stále nabité.

Interiér smartu for-us pickupu definujú kontrasty. Okrem iného zaujmú perleťovo biele plochy a precízne vyhotovené technické funkčné prvky z kartáčovaného hliníka. Namiesto tradičného vnútorného spätného zrkadla má smart for-us smartfón, prostredníctvom ktorého pomocou integrovanej videokamery môže vodič sledovať priestor za vozidlom.

Smart for-us bude mať svetovú premiéru na autosalóne v americkom Detroite od 14. do 22. januára tohto roku.

Smart pickup Smart pickup Smart pickup Smart pickup
Autor: J. Goldberger
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.