Smart: silnejší a rovnako úsporný

Utorok, 04 august 2009

Dvojmiestny Smart fortwo v dieselovej verzii pre rok 2010 môže viac napínať svaly. Má vyšší výkon o deväť koní a krútiaci moment o 20 newtonmetrov, a to pri nezmenenej spotrebe 3,4 litra nafty na sto kilometrov. Modernizovaný Smart navyše pri množstve produkovaných škodlivín 88 g/km spĺňa emisnú normu Euro 5 a je tak nekorunovaným svetovým emisným kráľom.

Smart

Smart fortwo cdi je nielen malý automobil s objemom motora len 0,8 litra, ale aj veľmi úsporný. Jeho trojvalcový motor má 54 koní a krútiaci moment 130 Nm. Upravená automatizovaná prevodovka má teraz dlhšie vyššie prevody (štvorku o 10 a päťku o 11 %), a tak pri rovnakej rýchlosti má motor nižšie otáčky. Aj vďaka tomu sa priemerná spotreba udržala na predchádzajúcej úrovni 3,4 l/100 km a malý Smart produkuje emisie CO2 len v množstve 88 gramov na kilometer jazdy.

Smart

Všetky modely pre rok 2010, vrátane tuningového Brabusa, spĺňajú prísnu emisnú normu EU 5, vďaka čomu tento dvojmiestny len 2,69 metra dlhý Smart ma pre svoju ekologickosť vo viacerých štátoch (v SR zatiaľ nie) výrazné daňové zvýhodnenie. Smart model 2010 je aj dynamickejší, keď stovku z nuly dosiahne za 16,8 sekundy.

Inovovaný Smart fortwo pre rok 2010 okrem iného skrášľujú prvky lesklej čiernej farby, pohodlie vylepšuje sklopná lakťová opierka a z technických vymožeností je tu handsfree súprava s farebným displejom a rôznymi multimediálnymi funkciami s hlasovým ovládaním.

Autor: J. Goldberger
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.