Stelvio, prvé SUV značky Alfa Romeo

Utorok, 13 december 2016

Alfa Romeo bola doteraz jednou z mála prémiových značiek, ktoré nemali zastúpenie v segmente SUV. To platilo do druhej polovici novembra, do začatia autosalónu v americkom Los Angeles, kde talianska automobilka predstavila dlho očakávaný model Stelvio. Teraz už je tu, takže aj Alfa Romeo má svoje SUV.

1 Alfa Romeo Stelvio
Model Stelvio je prvým SUV značky Alfa Romeo. Premiéru mal v novembri v Los Angeles.

Nové SUV Alfa Romeo Stelvio (Stelvio – pomenovanie podľa talianskeho tunela) vzniklo na rovnakej platforme ako Giulia, ktorá prišla po dlhej pauze čakania na nástupcu Alfy 159. Giulia síce tým nástupcom v pravom zmysle slova nie je, zato však dokonale zaplátala dieru v strednej strede značky a navyše ju obšila prekrásnym farebným stehovaným. Práve na báze modelu Giulia je postavené nové SUV Stelvio. Ak je Giulia skvost značky Alfy Romeo, potom Stelvio je podľa mnohých ešte krajší a oba tieto modely prinavracajú značke zabudnutý lesk.

Ak to máme zjednodušiť, potom Stelvio je zvýšená a skrášlená Giulia. Má nielen úžasný dizajn, ale je to auto pre ozajstných automobilových nadšencov a vyznávačov rýchlosti. Tak Giulia ako aj Stelvio stoja na rovnakej platforme s klasickým pohonom – s pozdĺžne uloženým motorom a pohonom kolies zadnej nápravy.

Špičková verzia Quadrifoglio Verde má pod kapotou benzínový vidlicový šesťvalec s objemom 2,9 litra s dvoma turbami, s výkonom 510 koní (375 kW) a najvyšším krútiacim momentom 600 Nm. Bude sa dodávať s pohonom jednej (zadnej) nápravy, ale aj všetkých štyroch kolies. Zrýchliť z nuly na 100 km/h dokáže za 3,9 sekundy a vie ísť rýchlosťou až 280 km/h. Štandardnou prevodovkou bude osemstupňový automat s rýchlosťou radenia prevodových stupňov za 100 milisekúnd.

Ďalšími motormi budú zrejme tie, ktoré sú aj pod kapotou modelu Giulia. Myslíme tým benzínový štvorvalcový agregát s objemom 2,0 litra a výkonom 200 koní (147 kW), prípadne ďalší s výkonom 280 koní (206 kW) z modelu Giulia Veloce. Z naftových agregátov motor s objemom 2,2 litra a výkonom 180 koní (132 kW). Prevodovky automobilka ešte nešpecifikovala.

1 Alfa Romeo Stelvio 2 Alfa Romeo Stelvio 3 Alfa Romeo Stelvio 4 Alfa Romeo Stelvio 5 Alfa Romeo Stelvio 6 Alfa Romeo Stelvio
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.