Stelvio, prvé SUV značky Alfa Romeo

Utorok, 13 december 2016

Alfa Romeo bola doteraz jednou z mála prémiových značiek, ktoré nemali zastúpenie v segmente SUV. To platilo do druhej polovici novembra, do začatia autosalónu v americkom Los Angeles, kde talianska automobilka predstavila dlho očakávaný model Stelvio. Teraz už je tu, takže aj Alfa Romeo má svoje SUV.

1 Alfa Romeo Stelvio
Model Stelvio je prvým SUV značky Alfa Romeo. Premiéru mal v novembri v Los Angeles.

Nové SUV Alfa Romeo Stelvio (Stelvio – pomenovanie podľa talianskeho tunela) vzniklo na rovnakej platforme ako Giulia, ktorá prišla po dlhej pauze čakania na nástupcu Alfy 159. Giulia síce tým nástupcom v pravom zmysle slova nie je, zato však dokonale zaplátala dieru v strednej strede značky a navyše ju obšila prekrásnym farebným stehovaným. Práve na báze modelu Giulia je postavené nové SUV Stelvio. Ak je Giulia skvost značky Alfy Romeo, potom Stelvio je podľa mnohých ešte krajší a oba tieto modely prinavracajú značke zabudnutý lesk.

Ak to máme zjednodušiť, potom Stelvio je zvýšená a skrášlená Giulia. Má nielen úžasný dizajn, ale je to auto pre ozajstných automobilových nadšencov a vyznávačov rýchlosti. Tak Giulia ako aj Stelvio stoja na rovnakej platforme s klasickým pohonom – s pozdĺžne uloženým motorom a pohonom kolies zadnej nápravy.

Špičková verzia Quadrifoglio Verde má pod kapotou benzínový vidlicový šesťvalec s objemom 2,9 litra s dvoma turbami, s výkonom 510 koní (375 kW) a najvyšším krútiacim momentom 600 Nm. Bude sa dodávať s pohonom jednej (zadnej) nápravy, ale aj všetkých štyroch kolies. Zrýchliť z nuly na 100 km/h dokáže za 3,9 sekundy a vie ísť rýchlosťou až 280 km/h. Štandardnou prevodovkou bude osemstupňový automat s rýchlosťou radenia prevodových stupňov za 100 milisekúnd.

Ďalšími motormi budú zrejme tie, ktoré sú aj pod kapotou modelu Giulia. Myslíme tým benzínový štvorvalcový agregát s objemom 2,0 litra a výkonom 200 koní (147 kW), prípadne ďalší s výkonom 280 koní (206 kW) z modelu Giulia Veloce. Z naftových agregátov motor s objemom 2,2 litra a výkonom 180 koní (132 kW). Prevodovky automobilka ešte nešpecifikovala.

1 Alfa Romeo Stelvio 2 Alfa Romeo Stelvio 3 Alfa Romeo Stelvio 4 Alfa Romeo Stelvio 5 Alfa Romeo Stelvio 6 Alfa Romeo Stelvio
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.