Štúdia: Volvo S60 Concept

Streda, 03 december 2008

Volvo predstaví svoju štúdiu S60 Concept na Autoshow v Detroite začiatkom januára budúceho roku. Má byť predobrazom toho, ako bude vyzerať budúce sériové Volvo S60 úplne novej generácie. V predaji by sa Volvo S60 malo objaviť začiatkom roka 2010.

Volvo S60 Concept Volvo S60 Concept

Cieľom Volva bolo vytvoriť vzrušujúci a dynamický dizajn, pričom si Volvo naďalej chce zachovať čelné postavenie v oblasti bezpečnosti. Štúdia má ukázať budúcnosť, naznačiť, že nová generácia limuzíny S60 by sa mala zaujať pevné miesto medzi prémiovými modelmi strednej triedy. Sedan S60 by mal tiež doviesť švédsku automobilku k väčšej prosperite.

Prvý obrázok ukazuje siluetu karosérie. Pripomína kupé, ktoré už pôvodnému modelu S60 dodávalo takýto charakteristický vzhľad. Tento profil bude teraz ešte výraznejšie akcentovaný. Dizajn štúdie poskytuje výraz dynamických jazdných vlastností a budúca limuzína S60 by podľa šéfa Volva Stephena Odella mala mať také športové jazdné vlastnosti ako nijaké iné Volvo v minulosti.

Dozadu zvažujúca sa strecha tvaru kupé je spojená s úplne novou kontúrou bokov karosérie, jemnou dvojitou vlnou, ktorá sa tiahne od predných svetlometov až ku koncovým svetlám na zadnej časti karosérie. Inšpirácia vychádza z tvarov útesov na švédskom morskom pobreží.

Medzi prvkami interiéru dominuje stredová konzola vyrobená z ručne opracovaného krištáľového skla Orrefors. Má tvar elegantnej priehľadnej vlny a prechádzajúca od prístrojovej dosky až po operadlo zadného sedadla. Podľa šéfa dizajnu Steve Mattina sa vývojári snažili popustiť uzdu predstavivosti diváka a charakteristická super tenká stredová konzola bola na to perfektným objektom. Použitie krištáľového skla je podľa neho vzrušujúcim experimentom. Určité prvky interiéru z obdobného materiálu by sa v budúcnosti vraj mohli aplikovať aj na sériových modeloch.

Šéf dizajnu Volva Steve Mattin vidí novú štúdiu takto: "Štúdia posúva DNA nášho dizajnu na novú úroveň. Hovoríme o "dramatickom novom prístupe", čím máme na mysli umocnenie vizuálnej intenzity našich vozidiel. Exteriér štúdie jasne indikuje, čo môžu zákazníci očakávať od budúcej generácie modelu S60. V interiéri sme boli ešte odvážnejší – tu sme sa sústredili na vytvorenie vízie budúcnosti z výrazne dlhšej časovej perspektívy."

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.