Štúdia: Volvo S60 Concept

Streda, 03 december 2008

Volvo predstaví svoju štúdiu S60 Concept na Autoshow v Detroite začiatkom januára budúceho roku. Má byť predobrazom toho, ako bude vyzerať budúce sériové Volvo S60 úplne novej generácie. V predaji by sa Volvo S60 malo objaviť začiatkom roka 2010.

Volvo S60 Concept Volvo S60 Concept

Cieľom Volva bolo vytvoriť vzrušujúci a dynamický dizajn, pričom si Volvo naďalej chce zachovať čelné postavenie v oblasti bezpečnosti. Štúdia má ukázať budúcnosť, naznačiť, že nová generácia limuzíny S60 by sa mala zaujať pevné miesto medzi prémiovými modelmi strednej triedy. Sedan S60 by mal tiež doviesť švédsku automobilku k väčšej prosperite.

Prvý obrázok ukazuje siluetu karosérie. Pripomína kupé, ktoré už pôvodnému modelu S60 dodávalo takýto charakteristický vzhľad. Tento profil bude teraz ešte výraznejšie akcentovaný. Dizajn štúdie poskytuje výraz dynamických jazdných vlastností a budúca limuzína S60 by podľa šéfa Volva Stephena Odella mala mať také športové jazdné vlastnosti ako nijaké iné Volvo v minulosti.

Dozadu zvažujúca sa strecha tvaru kupé je spojená s úplne novou kontúrou bokov karosérie, jemnou dvojitou vlnou, ktorá sa tiahne od predných svetlometov až ku koncovým svetlám na zadnej časti karosérie. Inšpirácia vychádza z tvarov útesov na švédskom morskom pobreží.

Medzi prvkami interiéru dominuje stredová konzola vyrobená z ručne opracovaného krištáľového skla Orrefors. Má tvar elegantnej priehľadnej vlny a prechádzajúca od prístrojovej dosky až po operadlo zadného sedadla. Podľa šéfa dizajnu Steve Mattina sa vývojári snažili popustiť uzdu predstavivosti diváka a charakteristická super tenká stredová konzola bola na to perfektným objektom. Použitie krištáľového skla je podľa neho vzrušujúcim experimentom. Určité prvky interiéru z obdobného materiálu by sa v budúcnosti vraj mohli aplikovať aj na sériových modeloch.

Šéf dizajnu Volva Steve Mattin vidí novú štúdiu takto: "Štúdia posúva DNA nášho dizajnu na novú úroveň. Hovoríme o "dramatickom novom prístupe", čím máme na mysli umocnenie vizuálnej intenzity našich vozidiel. Exteriér štúdie jasne indikuje, čo môžu zákazníci očakávať od budúcej generácie modelu S60. V interiéri sme boli ešte odvážnejší – tu sme sa sústredili na vytvorenie vízie budúcnosti z výrazne dlhšej časovej perspektívy."

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.