Suzuki Baleno sa vracia

Utorok, 01 september 2015

Auto, ktoré spoznalo Slovensko už v druhej polovici deväťdesiatych rokov, znovu k nám zavíta. Síce v inej modernizovanejšej podobe, ale s rovnakým menom Suzuki Baleno. Ešte skôr sa predstaví v polovici septembra na autosalóne v nemeckom Frankfurte.

Suzuki Baleno
Suzuki Baleno, päťdverový kompaktný hatchback, bude mať premiéru vo Frankfurte

V podobe konceptu iK2 sa nový model japonskej automobilky predstavil už na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve. Jeho reálnejšiu podobu predkladá Suzuki teraz na prvej medializovanej snímke. Model, ktorý sa predstaví vo Frankfurte, prináša rad nových technológií, vrátane novo vyvinutej generácie ľahkej a pevnej platformy. Z obrázku sa dá usudzovať, že karoséria bude typu kompaktného päťdverového hatchbacku.

Nový model bude poskytovať priestranný a pohodlný interiér s novými technológiami. Poháňať nové Baleno bude nový preplňovaný agregát Boosterjet so zdvihovým objemom jedného litra a s priamym vstrekovaním paliva. Alternatívne je v hre aj "hybridný pohon SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) s integrovaným prídavným pohonom a štartujúcim generátorom v jednom".

Elegantný a robustný dizajn, priestranná kabína i veľa miesta pre batožinu – to všetko umocňuje vzhľad a pohodlie, ktoré Baleno ponúkne. Je takmer identický ako bol už spomínaný koncept Suzuki iK-2 vystavovaný v Ženeve. Práve on mal stvárniť ideálne auto kompaktnej veľkosti.

Významnou výhodou nového Suzuki Baleno, ktorý sa na jar budúceho roka objaví už aj u našich predajcov, má byť jeho nízka cena.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.